Červenková končí v kvalifikaci

pátek 30. července 2021
Jedinou českou zástupkyní v prvním večerním bloku na olympijských hrách v Tokiu byla koulařka Markéta Červenková. Její úsilí stačilo na 24. místo a ve finále ji tak neuvidíme. První finálovou disciplínu, kterou byl běh mužů na 10 000 metrů vyhrál Etiopan Selemon Barega.

Po překážkáři Vítu Müllerovi si svou olympijskou premiéru odbyla také koulařka Markéta Červenková. V první sérii zaznamenala 17.33 a doufala v další zlepšení. Druhý pokus jí ovšem nevyšel technicky, a tak ho přešlápla. Na závěr poslala svou kouli do vzdálenosti 17.05, což stačilo v celkovém hodnocení na 24. místo. K finálovým bojům bylo třeba vrhnout 18.57. Vítězkou kvalifikace se stala Číňanka Gong Lijiao, která ovládla tuto fázi výkonem 19.46. „Byl to zvláštní závod. V rozhazování to docela šlo. První pokus vyšel poměrně dobře. Mohla jsem se od něčeho odpíchnout, tak jsem se snažila zrychlit techniku, což se mi v druhém pokuse vůbec nepodařilo. V třetím pak nešla energie do koule tak, jak měla. Vrhla jsem takový svůj standard, co letos předvádím. Samozřejmě bych byla radši, abych si zde vylepšila sezónní výkon. Poslední měsíce byly ovšem po fyzické i psychické stránce velmi náročné, takže jsem spokojena, že se mi podařilo na olympiádu dostat a zazávodit si tady. Je to samozřejmě trochu jiná olympiáda, ale na druhou stranu nemám porovnání oproti těm ostatním, jelikož je mou první. Diváci sice trochu chybí, ale možná bych před nimi byla ještě nervóznější. Pořád je to ovšem olympiáda a jsem na sebe pyšná, že se mi na ni podařilo dostat,“ zhodnotila své vystoupení pod pěti kruhy.

Prvním finálovým závodem letošních olympijských her byl běh mužů na 10 000 metrů. Jako první se pokusil o nástup nejméně známý z tria Uganďanů Stephen Kissa. Zbytek startovního pole se však jeho únikem příliš nezaobíral a favorité postupně jeho náskok stahovali, až byl krátce před polovinou trati dostižen. Takticky vedený závod se rozhodoval až v závěrečném finiši. Při náběhu do posledního okruhu bylo ve hře o medaile ještě osm běžců. Z nich měl nakonec nejrychlejší nohy Etiopan Selemon Barega, jenž se stal olympijským šampionem v čase 27:43.22. Pro stříbro si doběhl světový rekordman a mistr světa Joshua Cheptegei z Ugandy za 27:43.63, jenž se v závěrečných metrech dostal před svého mladšího krajana Jacoba Kiplima (27:43.88), který se musel spokojit s bronzem.

Rozběhy na 5000 metrů žen byly v jasné režii afrických běžkyň a Sifan Hassanové. Ta zvítězila v tom prvním za 14:47.89 a úspěšně tak zahájila svůj olympijský běžecký víceboj. Druhý běh ovládla Etipanka Gudaf Tsegayová v čase 14:55.74. Dál jdou ovšem všechny favoritky. Keňa a Etiopie budou mít ve finále dle očekávání trojnásobné zastoupení. Naopak nepostoupila ani jedna z britských závodnic.

Kvalifikaci trojskokanek opanovala dle očekávání hlavní kandidátka na olympijský titul Yulimar Rojasová. Venezuelanka doskákala hned v první sérii na 14.77, čímž s přehledem pokořila kvalifikační limit. Ještě dalším čtyřem závodnicím stačil k jeho zdolání jediní pokus. Thea Lafondová dokonce výkonem 14.60 vylepšila národní rekord karibského ostrova Dominika. Hned napoprvé byly pak ještě úspěšné Portugalka Patricia Mamonaová (14.54), Kubánka Liadagmis Poveaová (14.50) a Jamajčanka Shanieka Ricketts (14.43).

Vůbec poprvé v historii olympijských her se běžela smíšená štafeta na 4x400 metrů. Ta si svou premiéru na velké mezinárodní akci odbyla před dvěma lety na světovém šampionátu v katarském Dauhá. Hned v rozbězích přišla tato disciplína o největší favority. Štafeta Spojených států amerických sice s přehledem ve svém rozběhu zvítězila, následně však byla diskvalifikována za špatnou předávku a stejný osud postihl i čtveřici z Dominikánské republiky, jejíž reprezentanti také mohli pomýšlet vysoko. Následně však byl oběma štafetám uznán protest a finále poběží. Nejrychlejší čas v rozbězích mělo Polsko, které vylepšilo evropský rekord na 3:10.44.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf