Češi doma i v zahraničí

neděle 5. února 2017
Čeští reprezentanti měli napilno i o prvním únorovém víkendu. Jak si vedli v domácí i zahraniční konkurenci?

Clermont Ferrand

Tyčkař Jan Kudlička obsadil na mítinku pořádaném Renaudem Lavilleniem sedmé místo za 571 centimetrů. Vítězem se stal Kanaďan Shawn Barber, jenž jako jediný zdolal 583 centimetrů. Primát v závodě žen pro sebe ukořistila Američanka Sandi Morrisová, když skočila 471 centimetrů. Romana Maláčová figuruje ve výsledkové listině na čtvrtém místě. Naše reprezentantka zvládla nejlépe 451 centimetrů.

Karlsruhe

Své letošní halové maximum si dokázal vylepšit na mítinku World Indoor Tour v Karlsruhe překážkář Petr Svoboda. Již v rozběhu zaznamenal 7.68 a ve finále se zlepšil ještě o pět setin, když doběhl třetí za 7.63. Nejrychlejší byl Brit Andrew Pozzi, který triumfoval v nejlepším světovém čase 7.44. Druhý byl Španěl Orlando Ortega za 7.59.

O výjimečný výkon se postarala britská běžkyně Laura Muirová, která zaběhla na trati 3000 metrů evropský rekord. Cílovou pásku proťala v čase 8:26.41, vymazala tak jedenáct let staré maximum Rusky Lilie Šobuchovové a zároveň se zařadila na páté místo historických tabulek na této distanci v hale. Druhá Helen Obiriová (8:29.46) posunula hodnotu keňského národního rekordu.

Leader letošních světových tabulek se měnil na šedesátce žen. Dina Asher-Smithová dokázala prolétnout rovinku za 7.13. Také americká překážkářka Kendra Harrisonová útočila na své letošní světové maximum. Nakonec zaostala časem 7.76 o pouhou setinu. V kvalitním závodě skončila druhá Němka Cindy Rolederová (7.90) a třetí byla Australanka Sally Pearsonová (7.91).

Půlkařské závody ovládli Američan Erik Sowinski (1:46.80) a Polka Joanna Józwiková (2:01.26). V tyčkařském sektoru byla nejlepší domácí Lisa Ryzihová za 467 centimetrů. V kouli vrátila Němka Christina Schwanitzová (18.41) Maďarce Anitě Martónové (18.34) porážku z Düsseldorfu.

Mondeville

Ve francouzském Modeville se v dobré světle předvedla Diana Mezuliáníková. V závodě na 3000 metrů zaběhla čas 9:12.63, čímž splnila limit na HME do Bělehradu. Je to v jejím podání již druhé splněné nominační kritérium pro HME. Před týdnem ve Vídni pokořila limit na půlce. Petra Vašinová byla čtrnáctá za 9:38.72. Závod vyhrála Etiopanka Fantu Workuová (8:53.48).

Sprinteru Kimu Collinsovi se podařilo časem 6.52 pokořit historické světové maximum v kategorii nad čtyřicet let. Druhý Američan Ronnie Baker, který startoval v Evropě poprvé, zaostal o dvě setiny zpět. V ženském sprintu na 60 metrů zvítězila Ukrajinka Olesja Povchová za 7.20. Její krajanka Olha Zemljakovová kralovala na čtvrtce v čase 52.87.

Hustopeče

Na jihu Moravy se odehrál osmnáctý ročník Hustopečského skákání Agrotec. V mužské kategorii se podařilo hned dvěma mužům překonat 230 centimetrů. Byli jimi Polák Sylwester Bednarek a Mexičan Edgar Rivera. Lepší zápis mluvil ve prospěch Poláka. Český zástupce Martin Heindl se též neztratil, když skončil sedmý za 223 centimetrů.

Mezi ženami si odnesla trofej Britka Morgan Lakeová, která se přenesla přes laťku ve výšce 192 centimetrů. Druhá Julia Levčenková skočila 189 centimetrů a na stupně vítězů je doprovodila Švédka Sofie Skoogová (186). Lada Pejchalová zvládla nejlépe 183 centimetrů. Stejný výkon zaznamenala i Eliška Klučinová.

Praha

Někteří reprezentanti závodili na Přeboru Prahy ve Stromovce. Na šedesátce potvrdil roli favorita Jan Veleba, jenž si vylepšil sezónní výkon na 6.78. Zdatně mu sekundoval i druhý Marcel Kadlec (6.79). Papírové předpoklady se potvrdily i na stejném sprintu žen, kde Barbora Procházková čase 7.40 vyrovnala své letošní maximum.

Velmi vyrovnané bylo celkové pořadí na čtvrtce mužů. První příčku uhájil Patrik Šorm, který zaběhl 47.38. Jen nedaleko zaostal vítěz druhého běhu Jan Kubista (47.45). Jan Tesař tentokrát finišoval v čase 47.66. Kvalitní čas zaběhl i junior Jan Kisiala (48.25). Ještě těsnější byl doběh závodu na 400 metrů žen. Z prvenství se těšila Lada Vondrová (55.05), která porazila o setinu Nikolu Bendovou (55.06). Třetí byla zkušená Lenka Masná (55.37).

Šedesátka překážek opět nabídla těsný souboj mezi Kateřinou Cachovou a Lucií Koudelovou. Rychlejší byla Koudelová za 8.24, Cachová byla o tři setiny pomalejší (8.27). Mezi dorostenkami zazářila Anna Kerbachová, která časem 8.38 o setinu vylepšila národní rekord této kategorie, který měla doposud v držení Tereza Vokálová. V závodě mužů doběhli Václav Sedlák a Petr Peňáz shodně v čase 8.08. Tisíciny hrály ve prospěch Sedláka.

Velký osobní rekord si skočil v tyči Dan Bárta, který zdolal 520 centimetrů. Přes pět metrů se dostal ještě druhý Matěj Ščerba (500). Skákali také naši vícebojaři. Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora i Jan Doležal zapsali shodně 480 centimetrů. Marek Lukáš skočil o decimetr méně. Mezi ženami byla nejlepší Amálie Švábíková (417).

Ostrava

Zajímavé výkony padaly i na Mistrovství Moravy a Slezska. Zdeněk Stromšík potvrdil své vedoucí postavení v domácích tabulkách časem 6.74 a druhého Vojtěcha Kolarčíka za sebou nechal přesně o desetinu zpět. Své letošní maximum 7.47 si vyrovnala i Marcela Pírková. Druhá byla Jana Slaninová (7.51), která vyhrála dvoustovku za 24.32. Pírková přidala druhé vítězství na čtvrtce, kde neměla konkurentku a v závodě dominovala za 54.87.

Její bratr Milan Pírek vyhrál dálku v nejlepším letošním českém výkonu 740 centimetrů. V kouli mužů poslal své náčiní nejdále Martin Novák (19.25). Druhý skončil Jan Marcell (18.92). Za zmínku jistě stojí i výkon Simony Vrzalové, která vyhrála půlku v čase 2:05.80.