Češi dosáhli v Annecy na týmový bronz

Tomáš Taubr
sobota 1. června 2024
Program mistrovství Evropy v horských bězích pokračoval v Annecy sobotním dlouhým trailovým závodem obou kategorií. Naši muži v něm vybojovali týmový bronz.

Dlouhý horský závod byl vyměřen na 57.6 kilometrů. V kategorii mužů do něj vstoupili čtyři čeští reprezentanti a většina z nich se postupně prokousávala pořadím směrem nahoru. Zhruba v polovině trati figuroval Tomáš Maceček na průběžné patnácté pozici. Tomáš Farník uzavíral elitní dvacítku. Tomáš Hudec se pohyboval okolo osmadvacátého místa a Marek Caucidis byl šestatřicátý. Právě poslední jmenovaný ovšem po čtyřech hodinách svého snažení ze závodu odstoupil.

Zbývající trio naopak své soupeře předbíhalo, a nakonec se všichni vešli do TOP 20. Tomáš Maceček proběhl cílem jako dvanáctý v čase 5:24:56 a dosáhl tak zatím nejvyššího umístění české výpravy v Annecy. Tomáš Farník se propracoval na konečnou patnáctou příčku (5:27:59) a Tomáš Hudec obsadil v evropské konkurenci dvacátou pozici (5:32:17).

Všechny tři medaile zůstaly ve Francii. Thomas Cardin vedl po většinu mistrovského klání a zaslouženě si doběhl pro titul v čase 4:58:22. Byl jediným běžcem, který pokořil náročnou trať ve výkonu pod pět hodin. Na stupně vítězů ho doprovodili kolegové z francouzské reprezentace Benjamin Roubiol (5:04:38) a Loic Rolland (5:07:38).

Francouzi samozřejmě s přehledem získali i týmové zlato. K naší radosti vyneslo vydařené vystoupení našim běžcům v soutěži družstev bronz a je tak jisté, že česká výprava neodjede z Francie medailově naprázdno. Stříbro putuje do Polska.

V závodě žen jsme měli ve hře tři běžkyně. Barbora JíšováBarbora Macurová se první polovině trati držely mezi dvaceti nejlepšími závodnicemi průběžného pořadí. Marcela Vašínová pak figurovala v polovině čtvrté desítky. Zatímco Jíšové se dařilo svou pozici držet, Macurová se postupně začala propadat a ke konci se před ni dostala i Vašínová. Barbora Jíšová si ve výsledku doběhla pro velmi solidní osmnácté místo v čase 6:31:43. Marcele Vašínové patří v konečném hodnocení sedmatřicátá příčka. Trať zdolala za 7:00:32. Barbora Macurová skončila jedenačtyřicátá. Její čas v cíli měl hodnotu 7:10:15. Naše ženy obsadily v soutěži družstev osmé místo.

I zde byly naprosto dominantní reprezentantky galského kohouta, které obsadily první čtyři místa. Zvítězila Clementine Geoffray v čase 5:44:37 následovaná Blandine L´Hirondel (5:53:49) a Adeline Martin (5:56:44).