Češi jsou devátým týmem v Evropě

neděle 25. června 2023
Závěrečný soutěžní den vyšel českým barvám na výbornou a výsledkem byl posun na deváté místo letošní 1. divize mistrovství Evropy družstev. Individuální prvenství si připsala Nikola Ogrodníková a také smíšená štafeta na 4x400 metrů, která navíc svůj triumf ozdobila novým rekordem šampionátu a českým historickým maximem. Z premiérového titulu se raduje Itálie.

Český tým potvrdil, že závěrečný soutěžní den na mistrovství Evropy družstev bude v našem podání nejsilnější. Reprezentace do něj vstupovala z dvanácté pozice a v průběhu nedělního programu se posunula až na konečnou devátou pozici s 303.5 body. Vůbec poprvé v historii této soutěže se z titulu raduje Itálie (426.5). Stříbro berou vítězové posledních dvou vydání z pořádajího Polska (402.5). Po dvouleté pauze se pak na medailové umístění vrátilo třetí Německo (387.5).

O první individuální prvenství českého týmu na mistrovství Evropy družstev se postarala oštěpařka Nikola Ogrodníková. První pokus jí ještě nevyšel podle představ, ale hned tím druhým se dostala do vedení, když poslala své náčiní do vzdálenosti 60.55. V třetí sérii se Nikole přiblížila Němka Christin Hussong, a to hodem na 60.05, ale svěřenkyně Jana Železného si pojistila vítězství a také plný bodový zisk čtvrtým pokusem, když si posunula své sezónní maximum na 61.75. Po půlkaři Filipu Šnejdrovi se zároveň stala druhou českou stříbrnou medailistkou z Evropských her. Napříč třemi skupinami hodila dále pouze vítězka 2. divize Line Muze z Lotyšska (62.38).

U jednoho prvenství naštěstí nezůstalo. To druhé obstarala v samotném závěru smíšená štafeta na 4x400 metrů. Od startu běžel Matěj Krsek (45.38) a Tereze Petržilkové (50.97) předával na první pozici. Ta vedení uhájila a stejně tak úspěšný byl také na třetím úseku Vít Müller (45.20). Lada Vondrová (50.79) pak měla na finiši velmi těžkou soupeřku v Belgičance Cynthii Bolingo. Tento duel se neobešel bez drobného kontaktu a Bolingo se před naši reprezentantku na chvíli dostala, nicméně Lada jí v cílové rovince atak oplatila a proběhla cílem jako první v novém rekordu šampionátu a českém historickém maximu 3:12.34. Z obou zápisů naše štafeta ukrojila více než dvě vteřiny. V druhém běhu navíc nebyla žádná ze štafet rychlejší a čeští čtvrtkaři a čtvrtkařky tak brali i celkové prvenství v této disciplíně. Zároveň se také jedná o velmi nadějný čas směrem ke kvalifikaci na mistrovství světa v Budapešti.

Tomáš Staněk se v soutěži koulařů trápil, přesto z toho bylo jedno z nejlepších umístění české výpravy v Chorzówě. První dvacetimetrový pokus 20.03 Tomáš zaznamenal v třetí sérii a dostal se do užšího osmičlenného finále. V páté sérii se pak zlepšil na 20.47, čímž si zajistil závěrečný šestý pokus pro čtyři nejlepší závodníky. V něm už bohužel žádné centimetry nepřidal, a tak si z ME družstev odveze čtvrté místo. Jasným vítězem se stal Ital Zane Weir, jenž triumfoval vrhem na 21.59.

Výškařka Michaela Hrubá je i přes svůj stále mladý věk pětadvaceti let jednou z nejzkušenějších členek naší výpravy a své bohaté zkušenosti prodala v rámci letošního evropského týmového klání. Až do hodnoty 187 centimetrů byla naprosto čistá. První křížek přišel až na 190, ale napodruhé byla úspěšná i na této výšce a po dvou letech se jí tak podařilo tuto metu opět zdolat. V součtu obou skupin pak vybojovala Michaela velmi lichotivé třetí místo (v rámci Evropských her pak celkově čtvrté). Nejvíce bodů brala vítězná Francouzka Nawal Meniker za 192 centimetrů.

Také další ze svěřenců Jaroslava Báby Jan Štefela opět ukázal, že se umí na vrcholné akce skvěle připravit. Průběh letní sezóny byl dosud v jeho podání nepříliš výrazný, ale formu si schoval na ten správný okamžik. V Chorzówě se mu podařilo napodruhé přenést přes laťku o hodnotě 220 centimetrů, čímž si vylepšil své sezónní maximum a také letošní nejlepší český výkon o čtyři centimetry a ukázal, že jeho výkonnost směrem k blížícímu se mistrovství Evropy do 23 let, kde bude obhajovat zlato, stoupá. V rámci ME družstev obsadil pěknou pátou příčku. Zvítězil olympijský šampion Gianmarco Tamberi, jenž při své letošní závodní premiéře pod otevřeným nebem zaznamenal 229 centimetrů.

Závod žen na 1500 metrů měl spíše taktický průběh a v náběhu do posledního okruhu byl hodně kontaktní. Kristiina Mäki se naštěstí všem zásadnějším kolizím vyhnula a v jednu chvíli se pohybovala i na pomyslné medailové pozici. V hromadném finiši pak dospurtovala šestá v čase 4:12.90. Na vítěznou Španělku Esther Guerrero ztratila jen něco málo přes vteřinu.

Velmi cenné zkušenosti sbírala na ženském stýplu Soňa Kouřilová. Při své reprezentančí premiéře se první dva kilometry držela ve skupince bojující o desáté místo. Následně se propadla, ale vynikajícím závěrečným okruhem, kdy se dostala hned před čtyři své soupeřky, si doběhla právě pro desátou příčku a časem 10:05.23 ztratila na osobní rekord z letošní sezóny jen necelou vteřinu. Své vystoupení v Polsku tak jistě může hodnotit jako úspěšné. Nejrychlejší čas předvedla domácí Alicja Konieczek (9:38.72).

Z dvojice, která nás reprezentovala na dvoustovce, byl o něco úspěšnější Jan Jirka, jenž obsadil díky času 21.18 celkové deváté místo. Nejrychlejší byl Francouz Ryan Zeze za 20.23. Lada Vondrová si s tratí poradíla v čase 23.44, za což jí patří v konečném hodnocení jedenáctá příčka. Zde kralovala díky novému osobnímu rekordu 22.46 Nizozemka Lieke Klaver.

Michaela Kučerová dolétla v dálkařském sektoru nejlépe na 617 centimetrů, což byl pokus hned z prvné série a brala body za desáté místo. Zvítězila Francouzka Hilary Kpatcha za 675 centimetrů. O jednu příčku níže se umístil oštěpař Martin Konečný. Také u něj byl nejhodnotnější úvodní pokus, kdy zapsal 70.80. Pozici hlavního favorita s přehledem potvrdil Němec Julian Weber, jenž deklasoval zbytek startovního pole hodem dlouhým 86.26.

Martin Zajíc byl v první polovině závodu na 5000 metrů v šestičlenné skupince, která postupně ztrácela na čelo. Pro závěrečné okruhy se pak našemu reprezentantovi stali největšími soupeři běžci ze Švýcarska a Řecka. S oběma si v závěrečném okruhu poradil a cílem proběhl jako třináctý v čase 14:15.57. Vyhrál burundský rodák, který nově hájí španělské barvy Thierry Ndikumwenayo za 13:25.48.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová