Češi míří do Superligy
Reprezentační výběr po prvním dnu týmové soutěže míní dodržet své předsevzetí postoupit do Superligy a prozatím soutěž jasně ovládl. Češi dokázali v sobotu nasbírat celkově 195 bodů a vedou tak před Rumuny, kteří si v prvním dnu soutěže připsali 163 bodů, na třetí příčce jsou s odstupem půl bodu Švédové. Celkem šestkrát dnes čeští atleti slavili dílčí prvenství, v dalších třech případech skončili druzí.
Sobotní program začal tradičně v kladivářském sektoru. Mezi elitními kladiváři se neztratil Lukáš Melich, který vybojoval pro český tým jedenáct bodů za druhé místo a výkon ve třetí sérii 75,02 metru. Lepší byl pouze lídr světových tabulek Maďar Kristian Pars, který hodil 76,56 metru. "Mám z toho dnes rozporuplné pocity, nepodařilo se mi dostat se do závodu. Pořadí nakonec kopíruje tabulky, takže to asi skončilo, jak mělo," prohlásil svěřenec Dušana Krále.
Na stovce žen se nejlépe dařilo Bulharce Lalovové, která v silném protivětru (-5,5 m/s) doběhla v čase 11.78, skvěle běžela Kateřina Čechová na druhém místě v čase 11.85 . "Chtěla jsem ji potrápit, neutekla daleko. Společně jsme se pak smály větru, že se v tom větru nedalo pořádně běžet. Je to fajnová ženská," zmínila svěřenkyně Ludvíka Svobody.
V běhu na 400 metrů překážek se představil Václav Barák, který vybojoval čtvrtou příčku časem 51.56, za nejrychlejším, jímž byl Estonec Magi, zaostal o necelou půlvteřinu.
Dramaticky probíhal závod koulařů. Nakonec z něj vítězně vyšel Ladislav Prášil, který dokázal své náčiní poslat až do vzdálenosti 20.62, druhý skončil Bulhar Ivanov za 20.53. "Z mého pohledu se to vyvíjelo nejhůř, jak mohlo. Od rozcvičky bylo škaredě, trvala dlouho. Nic moc pro mě. Nakonec to tedy dopadlo celkem dobře. Pro mě je toto větší výkon, než co jsem hodil na MČR (21.04)," hodnotil svěřenec Petra Stehlíka.
Daniel Němeček v běhu na 400 metrů vybojoval celkovou sedmou příčku, když ve svém běhu skončil na čtvrtém místě v čase 47.84. Čtvrtku nejlépe zaběhl Ir Gregan v čase 46.31. Lenka Masná vybojovala druhou příčku v běhu na 800 metrů. Na 3000 metrů překážek se představila Eva Krchová, která nakonec obsadila osmou příčku, když doběhla v čase 10:02.74. Jaroslav Bába ovládl soutěž výškařů výkonem 220 centimetrů.
Na čtvrtce překážek se skvěle předvedla Denisa Rosolová, když navzdory obtížným podmínkám běžela 55.34 a spolufavoritce, Rumunce Morasanuové, nadělila více než vteřinu. "Vítr v protisměru byl šílený, ani nevím, na kolik kroků jsem šla překážky.Ale běžela jsem si skoro letošňák, takže věřím, že za normálních podmínek mám na atak osobáku," těšilo svěřenkyni Martiny Blažkové.
Další české vítězství přišlo vzápětí, když hladkou čtvrtku ovládla Zuzana Hejnová a časem 51.90 si na této trati vylepšila svůj venkovní osobní rekord. "Na ty podmínky vážně spokojenost. Pod 52 v tomhle je hodně slušné," řekla svěřenkyně Dalibora Kupky s odkazem na silný vítr.
V tyčkařském sektoru se přes 440 cm dostala pouze Jiřina Svobodová, čímž se stala další českou vítězkou a připsala týmu kýžených dvanáct bodů. "Musela jsem kvůli podmínkám měnit úplně všechno, každý pokus byl jiný. Buď jsem byla o dvě stopy blíž nebo dál. Bavilo mě to, ale jsem ráda, že jsem vydržela zdravá. Občas jak tam ty holky spadly, to nevypadlo dobře," říkala mistryně Evropy, jíž připravuje duo Ptáčník-Lubenský.
V běhu na 5000 metrů si šestou příčku vybojoval Lukáš Kourek, závod vládl Bashir Abdi v čase 14:56.81. Stejné umístění si připsala trojskokanka Lucie Májková, která dolétla do vzdálenosti 12.86 metru, diskařka Jitka Kubelová (48.93) i dálkař Milan Pírek (7.57). Čtvrtá místa a tedy devět bodů připsali pro tým na patnáctistovce Jakub Holuša (3:47.38) a na stovce Zdeněk Stromšík (10.78). Nikol Ogrodníková byla za výkon 49.61 pátá.
Dvanáct bodů vybojovala i ženská štafeta na 4x100 metrů, výkonem 44.20 zaostala o dvě desetiny za limitem pro mistrovství světa. Krátká mužská štafeta doběhla i s problémy na předávce čtvrtá, finišman Desenký donesl kolík do cíle v čase 40.08, ale vzhledem k věkovému složení sestavu přesto může těšit splněný limit pro ME do 22 let.