Češi na dobré cestě výše

Češi na dobré cestě výše
Aktuality
sobota 20. června 2015
První den ME družstev potvrdil, že I. liga je českým atletům malá. Šest z nich zvítězilo ve svých disciplínách, dalších pět dosáhlo na "medailové" umístění. Vespolnou snahou tým dominuje průběžnému pořadí, v nejvyšší Superlize vedou Rusové.

Krétský Heraklion uvítal atlety letním počasím, teploty zdárně atakovaly třicítku. Na pohledném stadionu přihlíželo okolo čtyř tisícovek diváků a viděli brilanci, s níž se čeští atleti vypořádávali s konkurencí. Po prvním dni si před řeckými hostiteli vybudovali 18bodový náskok, na třetí Portugalce už mají odstup dvojnásobný (přesně 39 b). A první nepostupující? Belgičané a Irové už ztrácí takřka 50 bodů (48 a 49).

O vítězný vstup se postaral kladivář Lukáš Melich, se soupeři si svěřenec Dušana Krále bez problémů poradil díky hodu ze 3. série, kterým poslal své náčiní do vzdálenosti 74.84 m. V poslední (u ME družstev čtvrté) sérii pak zaznamenal 74.01. I to by na prvenství stačilo. "Chtěl jsem hodit za 75 merů, ale přijel jsem sem pro 12 bodů a to jsem splnil. Teplo mám rád, ale tohle je už trošku extrém. Přijeli jsme sem postoupit a to by mělo být celkem snadné," nechal se slyšet bronzový medailista z MS 2013. 

Suverénně si počínala i šampionka z Moskvy Zuzana Hejnová, která i přes škobrtnutí na poslední překážce s přehledem vyhrála v čase 55.11. "Jsem ráda, že jsem poslední překážku ustála a doběhla. Škoda, chtěla jsem běžet pod 55, hodně mě to zaškobrtnutí rozhodilo. Zbytečně jsem přidala krok, byla jsem blízko překážky, měla jsem to zkusit tahat, pak by se to určitě nestalo," hodnotila svěřenkyně Dalibora Kupky jinak vydařený běh. "Vím, že mám na lepší časy, rytmicky jsem běžela zatím nejlíp, akorát poslední mezera se mi nepovedla. Jsem ráda, že začínám běhat stabilně a bez bolesti. A věřím tomu, že do MS se to ještě zvedne. Tady si to užívám, je fajn, že jsme tým, je tu sranda a jsme všichni pohromadě," doplnila Hejnová. Mezi muži na téže trati byl Michal Brož pátý, když si výkonem 50.43 vylepšil letošní maximum o dvě setiny. Své kvality prokázal Estonec Mägi časem 49.59.

Ani halový mistr Evropy z Prahy, Pavel Maslák, nepřenechal svůj skalp nikomu. Ještě v zatáčce si na něj mohli myslet Holanďan Bonevacia s Estoncem Niitem, v závěrečných metrech již svěřenec Dalibora Kupky podobné dohady nepřipustil. Zvítězil jasně v čase 45.57. "Říkal jsem si, že půjdu na čas, ale moc jsem to nerozběhl. Trochu foukalo a nebyl jsem na to psychicky úplně nabuzený. Ale dvanáct bodů pro tým se počítá. V sezoně jsem zatím čekal rychlejší časy, moc nevíme, co tomu chybí, ale na tréninku to vypadá dobře. Teď přitrénujeme a uvidíme," nechal se slyšet po doběhu.

Jediný bod neztratila též Barbora Špotáková, jež zvítězila hodem 62.56. Šedesátku přehodila jako jediná, zato dvakrát, hned v úvodu zaznamenala 60.55. "S výkonností ještě nejsem moc spokojená. Je tam velká rezerva, pořád to ještě není ono technicky. Ale vyhrála jsem a to je nejdůležitější. Tady jednoznačně míříme za postupem do Superligy. Jsme favorité a musíme to dokázat," zmínila dvojnásobná olympisjká vítězka v hodu oštěpem. Nálada v týmu je prý dobrá. Stejně jako její pocity. "Dělá mi dobře to teplo tady, trochu odpočinku i čtyři dny z domova. Je to moje předposlední sezona, závody si objedu a budu se na ně těšit. Budu bojovat, našla jsem se v tom," vyhlašuje ke zbytku sezony.

Naplno bodoval také Jaroslav Bába, jenž se zdárně přenesl přes 230 cm. Nejdéle s ním v sektoru pobyl domácí Baniotis, jenž skončil na 228 cm. "Chtěl jsem dneska překonat třicítku a povedlo se. Mám radost a hecovali mě i soupeři. Byla to pěkná soutěž, hezky gradovala. Počasí i podmínky, vše bylo fajn," lebedil si svěřenec Jana janků st. a připomněl, že v Řecku se mu vždy dařilo. "A tady navíc bylo "Atény 2004" na doskočišti napsané, na tu olympiádu mám hezké vzpomínky. Atmosféra je tu super, lidi jsou fajn, přející. Umí udělat randál. Bylo důležité vše skákat na první pokus a nedělat chyby. I 232 byl nadějných, ale nepovedlo se. Ale hlavně ať to jde postupně nahoru a budu spokojený," dodal Bába. 

Triumf pro české barvy přinesla i koule a v ní Tomáš Staněk. Svěřenec Petra Stehlíka ani nemusel pokořit 20metrovou hranici, jeho vítězný vrh měřil 19.67. Druhý Rumun Gag hodil o 24 cm méně.

Lenka Masná si doběhla na půlce pro letošní maximum, čas 2:01.93 ji však zatím ještě cestu na MS neotvírá. V cíli byla druná za halovou mistryní Evropy Büchelovou ze Švýcarska (2:00.56). "Je to letošňák, tak jsem docela spokojená," řekla svěřenkyně Jiřího Sequenta. 

V dálce obsadil Radek Juška stejnou, tedy druhou pozici jako v březnu na pražském HME. Svěřenec Josefa Karase skočil 773 cm, tedy o 4 cm méně než domácí vítěz Tsátoumas, pro kterého to byl nejlepší letošní výkon. 

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadila třetí příčku, když ji speciální pravidla pro tuto soutěž zastavila po prvním křížku na 455 cm, neb byl v jejím zápise již čtvrtý. Ve výsledcích jí tak zůstane o 10 cm méně, 445 cm skočila na třetí pokus. Tutéž výšku, ovšem o sérii dříve, zvládla Nizozemka Pluimová a vedle druhého místa se může těšit i z národního rekordu své domoviny. Zvítězila domácí Kiriiakopuluová, jež se zdárně přenesla přes 465 cm. 

Denisa Rosolová si připomněla hladkou čtvrtku, na které kralovala HME 2011 v Paříži. Tentokrát první v cíli nebyla, byť třístovku měla nejrychlejší. V závěru jí to však již tolik nejelo a dostaly se před ní Holanďanka s Rumunkou. Oběma změřily 52.04, prvenství bylo přiřknuto Van Leuverenové před Rázorovou. Svěřenkyně Martiny Blažkové byla třetí s 52.30. "Možná jsem to trošku překopla, v konci mi vážně došlo," přiznala všestranná atletka, která se v poslední době specializuje na 400 m př. "Měla jsem ale za úkol to zkusit, tak jsem to udělala, nicméně posledních padesát metrů dost bolelo. Už mi tam ty překážky docela chyběly, jsem na ně zvyklá a bez toho se mi poslední dobou běhá hůř," doplnila a povzdechla si nad mizivými informacemi ze strany pořadatelů. "Na začátku závodů jsem sledovala ostatní z týmu, ale tady nikdo neví, kolik běžel, tak se spíš ptá každý na umístění. Na druhou stranu jsem čekala, že tu bude míň diváků, tohle je docela překvapení," ocenila návštěvu. 


Patnáctistovka se záhy rozdělila na dva závody - Turka Özbilena proti časomíře a zbytku mezi sebou, jehož se účastnil i halový mistr Evropy 
Jakub Holuša. A to úspěšně, když ve finiši všechny - tedy až na Turka - přejel. Özbilen zvítězil v čase 3:38.03, Holuša běžel o 3 vteřiny a 36 setin pomaleji. "Od začátku jsem tušil, že uteče a byl jsem rozhodnutý, že nepůjdu s ním. Říkal jsem si, že nebudu zbytečně plašit. Druhé místo je super. Zvolil jsem rozumější běh, taktiku. Zítra půjdu fandit ostatním a pak se těším, že si dám čtyři dny volno a vzhůru do dalšího tréninku," prohlásil svěřenec Jiřího Sequenta.

Na stovce doběhla Barbora Procházková šestá v čase 11.83 (-0.3), když vyhrála sprinterka světového formátu Schippersová (Nizozemí) s 11.12. Mužům vládl domácí Řek Tsákonas s 10.32 (-0.8), Zdeněk Stromšík byl za 10.72 osmý. 

Body za čtvrté místo přidala Eliška Staňková, když disk poslala do vzdálenosti 56.57. Nejdále hodila Litevka Sendruitéová (60.51), když využila posledního pokusu, aby o 3 cm předčila Portugalku Rodriguesovou (60.48).

Čtvrtá byla i trojskokanka Lucie Májková, která předvedla za větrných podmínek okolo nuly tři podobné skoky vpasované do rozmezí 13.20 a 13.35. Své vítězství stvrdila v poslední sérii výkonem13.99 domácí Papachrístouová. 

Do stýplu kvůli horečce nenastoupila Eva Krchová a v závodě jsme tak neměli zastoupení. Zvítězila Turkyně Kayaová výkonem 9:43.07. Na hladké trojce doběhla Lucie Sekanová čtvrtá v čase 9:11.90, když všechny předčila Portugalka Moreirová (9:01.67). Na pětikilometrové trati se pral Jakub Zemaník statečně, bylo z toho deváté místo. Udivovala však časomíra, která mu ukazovala 15:41.91, vítězi Belgičanu Abdimu pak 15:17.47. Že by tempo bylo tak pomalé? Ale kdeže. To se jen rozhodčí přepočítali a nechali závodníky běžet o kolo více. Dosažené časy se tak stornují, zůstává pořadí a jemu odpovídající bodové zisky 

Členky krátké štafety Mazáčová, Procházková, Schmidová a Slaninová donesly kolík do cíle jako čtvrté v čase 44.64. Suverénně nejrychlejší byly Nizozemky s Schippersovou ve svých řadách - 42.88. Čeští muži byli šestí, v sestavě Kadlec, Desenský, Jirka a Stromšík zaběhli čas 40.17. S náskokem vítězili Nizozemci časem 39.23.

Po 21 disciplínách vládla Česká republika pořadí ziskem 192 b, druzí Řekové měli o 18 b méně. Na čtvrtou, první nepostupovou pozici, měla reprezentace náskok 48 b. 

Výsledky

Paralelně s I. ligou se soutěží i v ostatních patrech ME družstev. Nejvíce sledované klání je samozřejmě to superligové, které se koná v ruských Čeboksarech. Po prvním dnu mu vládnou domácí o 5 bodů před Němci a 10.5 b před Francií. Na sestupových pozicích zatím figurují Švédové (jejich ztráta na záchranu ovšem není vysoká) a Finové s Nory. Z individuálních výkonů určitě stojí za vypíchnutí obě čtvrtky překážek (Childová 54.46 a Kudrjatsev 48.66), krátké štafety (Ukrajinky 42.50 a Britové 38.21), kladivo Poláka Fajdka 81.64, skok o tyči Němky Spiegelburgové (4.75) či trojskok Rusky Koněvové - 14.98 (+2.3), 14.87 (1.7). 

Výsledky Superligy

Adam Pražák, Karolína Farská, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie