Češi průběžně čtrnáctí

pátek 23. června 2023
Na Slezském stadionu v Chorzówě proběhl úvodní soutěžní den 1. divize mistrovství Evropy. Česká reprezentace figuruje na průběžné čtrnácté příčce.

Filip Šnejdr startoval hned v prvním běhu na 800 metrů a vědom si toho, že v tom druhém startují všichni favorité, se ujal tempa v úvodním okruhu. Z toho byl na čtvrtce velmi slibný mezičas pod 52 vteřin. Filip následně našel síly také v závěrečném finiši a doběhl těsně druhý za Švýcarem Ramonem Wipflim v čase 1:46.84. Jak se později ukázalo, od celkového prvenství svěřence Jakuba Holuši nakonec dělilo pouhých jedenáct setin. Borci v druhém běhu totiž situaci trošku podcenili a jejich časy nebyly rychlejší. Vzhledem k tomu, že je šampionát i jako součást evropských her, udílejí se cenné kovy i za jednotlivé discplíny. Šnejdr byl druhý i napříč divizemi, a tak si z Polska odveze stříbro.

Vynikajícího výsledku dosáhla na ženské čtvrtce Tereza Petržilková. Z druhé dráhy si totiž ve špičkové konkurenci doběhla pro další výrazné vylepšení osobního rekordu, když cílem proběhla v čase 51.51, čímž si předešlý osobák z mítinku Kladno hází srazila o dalších 44 setin. Svěřenkyně Jana Hanzla navíc předčila papírové předpoklady, když připsala na české konto cenné body za páté místo. V českých historických tabulkách se pak posunula už na devátou příčku. Očekávanou vítězkou se stala Nizozemka Femke Bol, která časem 49.82 posunula vlastní dva roky starý rekord šampionátu z Kluže o více než půl vteřiny. Druhá byla Polka Natalia Kaczmarek za 50.34.

V bězích na 400 metrů panovaly velmi příznivé podmínky, což bylo vidět i na časech v kategorii mužů. Matěj Krsek předvedl ve svém běhu velmi silný závěr, když se v cílové rovince dostal hned před několik soupeřů, a nakonec nestačil pouze na Itala Lorezna Benatiho, přičemž svým sezónním maximem 45.75 zaostal jen dvě desetiny za osobním rekordem z minulého roku. V celkovém hodnocení pak bral deváté místo. Druhý běh byl totiž pekelně rychlý. Nejlepší v něm byl v novém rekordu mistrovství 44.88 Nor Havard Ingvaldsen, jenž srazil třináct let starý zápis Belgičana Jonathana Borleé o jedenáct setin.

Trenér Jakub Holuša mohl být spokojen také s vystoupením svého druhého svěřence Davida Follera. Ten se téměř v průběhu celého závodu na 3000 metrů překážek držel ve skupince mezi šestým a desátým místem. Nakonec z toho byla solidní devátá příčka v novém osobním rekordu 8:38.82. Pro Davida se jednalo o druhý kariérní čas pod 8:40. Osobák si vylepšil o 1.12 vteřiny. Vyhrál Španěl Daniel Arce za 8:25.88.

Na stovce nás reprezentovalo mládí v podání devatenáctileté Karolíny Maňasové a zkušenost v osobě šestatřicetiletého Jana Veleby. Co se týká celkového pořadí, vedla si lépe Maňasová, když brala body za desáté místo v čase 11.44. V novém rekordu mistrovství 11.09 zvítězila domácí Ewa Swoboda. Z osm let starého maxima Bulharky Ivet Lalova-Collio ukrojila dvě setiny. Veleba proběhl rovinku za 10.48, což stačilo v součtu obou běhů na třinácté místo. Plný bodový zisk připsal pro svůj tým Ital Samuele Ceccarelli za 10.13.

Vůbec jako první zasáhla do bojů evropského týmového klání koulařka Katrin Brzyszkowská. Pro sedmou z loňského mistrovství světa juniorů se jednalo o premiérový start v reprezentačním dresu mezi dospělými. Nejdelší pokus předvedla hned v první sérii, kdy její čtyřkilové náčiní dopadlo na 16.13, což stačilo v celkovém hodnocení na deváté místo. Zvítězila hlavní favoritka Auriol Dongmo z Portugalska, která se jako jediná dostala přes 19 metrů (19.07).

Také kladivářka Adéla Korečková patří v českém týmu mezi nováčky a závod ji stál hodně nervů. V prvních dvou pokusech totiž zaznamenala křížek a musela alespoň nějaký bodový zisk zachraňovat ve třetí sérii. V té zapsala 58.37 a skončila patnáctá. Vítězství v této disciplíně putuje do Itálie zásluhou Sary Fantini (73.26). Vystoupení českých vrhaček v rámci prvního soutěžního dne uzavřela diskařka Barbora Tichá. Svěřenkyně Lucie Plašilové se postupně zlepšovala až na 50.68, s čímž skončila dvanáctá. Vítězná Němka Kristin Pudenz ozdobila svůj triumf kvalitním výkonem 66.84.

Ve vertikálních skocích mají závodnici k dispozici jen čtyři případné nezdary. Dan Bárta skočil 530 centimetrů napotřetí, a tak mu na další postupnou hodnotu 545 zbyly už jen dva pokusy, které bohužel ke zdolání této výšky nestačily a obsadil třinácté místo. Soutěž ovládl Nizozemec Menno Vloon, který jako jediný zvládl 585 a zastavila jej až úroveň o 5 cm výš.

Na rozdíl od sprinterů si běžkyně na 5000 metrů rozhodně podmínky pro svůj závod pochvalovat nemohly. Bylo jasné, že ve velmi dusném a teplém počasí se na nějaké závratné časy nepoběží. Tereza Hrochová se poměrně dlouhou dobu dokázala držet vedoucí skupiny, ale v závěru jí přeci jen dráhové specialistky utekly a Tereza finišovala jako patnáctá v čase 16:34.52. Pro pohodlné prvenství si doběhla Italka Nadia Battocletti v čase 15:25.09.

Trojskokan Jakub Kunt ze sektoru rozhodně neodcházel spokojen. Při své reprezentační premiéře zapsal jediný měřený pokus, který měl hodnotu 14.18, což bylo daleko za Jakubovými schopnostmi a ve výsledkové listině mu patří čtrnácté místo. Další italský primát přidal Tobia Bocchi, jenž doskákal na 16.84.

Po úvodních dvanácti disciplínách figuruje česká reprezentantace na 14. příčce. Vedou Italové před Velkou Británií a Polskem.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová