Češi se v Superlize neudrželi, roli hrál výrok jury

Češi se v Superlize neudrželi, roli hrál výrok jury
Aktuality
neděle 22. června 2014
Po úžasném dvoudenním boji, kdy ze sebe český tým vydal maximum, rozhodl o sestupu do 1.ligy ME družstev, výrok jury. "Tentokrát nevyhrál sport, protože byla zachována jen litera pravidel," řekl vedoucí výpravy Libor Varhaník.

Česká reprezentace bojovala až do poslední chvíle o udržení v Superlize Mistrovství Evropy družstev. I přes to, že odjížděl český tým do německého Brunšviku oslaben o opory, jakými jsou Pavel Maslák či Zuzana Hejnová, naděje na setrvání v Superlize byla. Motivovaný český tým bojoval po oba dva dny na hranicí svých možností. Nejvíce k nadějné pozici naší reprezentace před druhým a závěrečným dnem soutěže přispěli Barbora Špotáková s Jakubem Holušou, kteří dokázali své disciplíny, tedy oštěp a patnáctistovku, vyhrát. Druhá byla Jiřina Svobodová v tyči a třetí Jaroslav Bába ve výšce. Absolutorium zaslouží i Kristiina Mäki za národní rekord v běhu na 3000, s nímž doběhla na čtvrtém místě. Na druhé straně jen v jediné disciplíně český závodník uzavíral pořadí. I druhý den se čeští reprezentanti snažili uspět, výborně zaběhl opět Jakub Holuša, druhé místo přidal také Honza Kudlička a ve výšce se zaskvěla mladičká Michaela Hrubá. Situace byla dramatická až do poslední disciplíny - běhu na 4x400 metrů mužů. V té chvíli bojovali o udržení v Superlize Češi se Švédy. Po doběhu nejprve slavili naši, kteří se dokázali v konečném pořadí dostat pouhý půl bod před Švédy.

Po prvotním nadšení ze setrvání v Superlize však následovalo v českém týmu překvapení, když se ve výsledkové listině mužské dlouhé štafety objevila diskvalifikace České republiky. "Bylo nám řečeno, že Honza Tesař stál na čtvrtém úseku před předávacím územím. To skutečně tak bylo, nicméně vzniklo to kvůli rozhodčím, kteří špatně řadili. Tesař měl být čtvrtý, což odpovídalo pozici štafety 200 metrů před předávkou, ale rozhodčí Tesaře stále posílali za tureckého závodníka, tudíž nakonec poslechl, a dostal se před předávkové území. Hlavní rozhodčí uznala, že takovýto stav vzešel z chyby rozhodčích," vysvětlil tiskový mluvčí výpravy Adam Pražák. Poté byla opět česká štafeta vrácena do hry. Švédové ale následně podali protest, který jury uznala. "Švédové postavili svůj protest na faktu, že je nezajímá, že pochybili rozhodčí, ale na tom, že došlo k faktickému porušení pravidel ze strany závodníka. Protest byl jury uznán, neboť k porušení pravidel opravdu došlo. I přesto, že hlavní rozhodčí uznala, že rozhodčí posílali závodníka na jiné pořadové místo," vysvětlil mluvčí výpravy Adam Pražák.

"Nerozporujeme fakt, že byla pravidla porušena. Nicméně se domnívám, že tentokrát opravdu nevyhrál sport. Zachovala se pouze technická litera pravidel bez širších souvislostí, což nás mrzí. Rád bych poděkoval všem závodníkům za skvělou reprezentaci České republiky, byli opravdu tým, ve kterém se jednotlivci dokáží obětovat celku," uvedl vedoucí výpravy Libor Varhaník.

Mistrovství Evropy družstev ovládli Němci. Po dvoudenním souboji s Ruskem nakonec domácí s konečným součtem 371 bodů dominovali. Rusko si připsalo stříbrnou příčku, když nasbíralo 359,5 bodu, bronz si z Brunšviku odvezla Francie. Česko do I. ligy doprovodí Nizozemsko a Turecko.

Druhý den ME družstev po disciplíně

Do boje o Superligu Mistrovství Evropy družstev se jako první vydal oštěpař Petr Frydrych, ten nakonec pro tým vybojoval pět bodů, když skončil celkově osmý výkonem 77.54 metru. "Dneska jsem to bohužel nezvládl. Schválně jsem si kvůli bodům pro tým bral měkčí oštěp, který v případě, že člověk netrefí hod, létá dál než karbon. Ale doufal jsem, že to přelétne aspoň osmdesátku, což se bohužel nestalo," smutnil svěřenec Jana Železného. Díky osobnímu rekordu 86.13 se prosadil domácí Hofman, a to mj. na úkor druhého Rusa Tarabina (83.40).

V koulařském sektoru se představila Jana Kárníková, která vrhem dlouhým 15.63 metru získala pro český tým dva body. Nejlépe se dařilo Němce Schwanitzové, která dvanáct bodů získala za výkon 19.43 metru.

Stejný počet bodů jako Kárníková připsal na 110 metrů překážek Jan Ján, který doběhl v osobním rekordu 14.23. Výtečný duel o vítězství, v němž překvapivě nefiguroval Francouz Martinot-Lagarde (3. za 13.35), svedli Rus Šubenkov a Brit Sharman, pro prvně jmenovaného hrála pouhá setina - 13.20 vs. 13.21.

Na ženských krátkých překážkách bojovala Lucie Škrobáková. "Něco je špatně, nevím co. Na tréninku to tak špatně nevypadá na to, abych běhala 13.30. Asi mám problémy se zády větší, než jsem si myslela. Od zimy mám problémy s ploténkou, ale nechci se na to vymlouvat. Stadion pěkný, dráha rychlá, dalo se běžet dobře," zhodnotila svůj výkon 13.33 a čtyři body pro tým Škrobáková. Rekordem šampionátu 12.66 ovládla překážky Francouzka Billaudová.

Na osmistovce zabojoval Jan Kubista, který sedmým místem a výkonem 1:48.01 získal šest bodů. "Byla to velká mela, boj na lokty. Dvakrát mě tam málem podkopli. Běželo se hlavně na umístění, možná kdybych měl lepší pozici na pětistovce, dalo se běžet okolo limitu a mohl jsem ho mít z krku. Ale bylo to tam děsně našlapané a já chvíli musel i do třetí dráhy," popsal průběh závodu Kubista. Překvapivě zvítězil v osobním rekordu Němec Benitz v čase 1:46.24 a těsně porazil Poláka Kszczota (1:46.36).

Statečný výkon předvedla v běhu na 1500 metrů Diana Mezuliáníková, která osmým místem v čase 4:18.47 získala pět bodů a porazila Španělku Macíasovou. Plný počet bodů pro Švédsko si připsala Aregawiová (4:14.20). "Bylo to hrozně pomalu rozběhlé. Já se držela vzadu, abych se vyhnula kolizím, navíc některé holky tam běžely i ve třetí dráze, přitom čelo závodu nebylo daleko. Na konci se pak zrychlilo a soupeřky měly prostě lepší finiš než já," zhodnotila v cíli průběh závodu Mezuliáníková.

V běhu na 3000 metrů překážek se Milan Kocourek snažil od začátku závodu držet tempo s hlavní skupinou, přibližně v polovině závodu začal ztrácet a nakonec doběhl jedenáctý v čase 8:47.62. Vítězství si připsal Francouz Kowal časem 8:25.50, což zároveň znamená nový rekord šampionátu. 

Ve výškařském sektoru se dařilo mladičké Michaele Hrubé. Vyrovnala si osobní rekord 187 centimetrů a šestým místem si připsala výborných sedm bodů. "Bylo to hezké, tribuny mě podporovaly. Vyrovnala jsem si osobák, takže jsem moc spokojená, zvlášť když jsem na to kvůli pravidlům soutěže měla jenom jediný pokus. Nebylo jednoduché se s tím rozbíhat na takovou výšku," popsala nejmladší členka národního týmu. Nejvyšší počet bodů získala Ruska Kučinová (195 cm) v souboji s Ukrajinkou Okunevovou.

Po včerejší čtvrtce překážek se dnes představila na dvoustovce. "S časem nejsem spokojená, ale holt s tím nic neudělám. Asi nejsem ve formě," zhodnotila svůj výkon 24.04 a připsané čtyři body Denisa Rosolová. Nejlépe si vedla Nizozemka Schippersová (22.74).

Na stejné trati v mužské kategorii získal stejně tak Jan Veleba čtyři body pro tým, když doběhl v čase 21.44. Zvítězil Polák Zalewski (20.56).

Osobní rekord si v Brunšviku vylepšil Jiří Vondráček, který doskočil do vzdálenosti 15,69 metru a připsal si dva body pro tým jedenáctým místem. Vítězný Rus Fjodorov předvedl 16.95 metru.

V kladivářském sektoru si Tereza Králová připsala čtyři body za výkon 65.41 metru. Souboj o první příčku svedly Němka Heidlerová (74.63) s Polkou Fjodorowou (72.23).

Lucie Sekanová v běhu na 5000 metrů získala pro Česko další dva body, když doběhla jedenáctá v čase 16:23.77. O deset bodů více vybojovala pro Švédsko Bahtaová (15:36.36).

Po včerejším vítězství na patnáctistovce předvedl famózní výkon i na dvojnásobné trati Jakub Holuša. Po skvělém finiši se dostal až na druhé místo za domácím Ringerem a získal pro český tým potřebných jedenáct bodů. Jeden z lídrů českého týmu si v běhu na 3000 metrů vylepšil osobní rekord časem 7:51.43. "Běžel jsem pro tým, po té patnáctistovce to rozhodně nebylo zadarmo, hodně to bolelo. Měl jsem toho plné kecky. Oproti mému očekávání se běželo dost svižně, ale oni nejsou hloupí, věděli, že kdyby byli o 10 vteřin na kilometr pomalejší, tak bych je pak rozcupoval. Takto jsem visel za nimi jako kus hadru, snažil se jich udržet s tím, že v závěru určitě někoho předběhnu. Povedlo se mi to až na jednoho. Když jsem si v takové únavě zaběhl osobák, ani si nedovedu představit, kolik bych běžel odpočatý a vyladěný jen na ten závod," svěřil se po doběhu Holuša.

Dělené druhé místo a tedy 10 a půl bodu získal v tyčkařském sektoru Jan Kudlička. Svěřenec Boleslava Patery pokořil výšku 5.62 metru, stejně tak první Francouz Lavillenie a druhý Rus Gripič. "Skákalo se mi dobře i přesto, že na mě něco leze. Ono se není co divit po všem tom cestování. Trochu jsem se bál, protože jsem si sem vzal celkem tvrdé tyče a měl jsem problémy udýchat rozběh. Tak jsme ho zkrátili a šlo to. Pokud je v soutěži Lavillenie, tak se většinou bojuje jen o druhé místo, proto bylo toto asi nejvíc, co jsem mohl týmu dát. Na druhou stranu byla dneska největší šance Lavillenieho porazit. Možná pokud bych měl ještě jeden pokus, a nemusel předčasně končit kvůli čtyřem křížkům, tak to mohlo vyjít."

Diskař Jan Marcell hodem dlouhým 61,91 metru připsal sedm bodů a šesté místo. Domácí publikum potěšil Němec Harting, který poslal své náčiní do vzdálenosti 67,42 metru. "Byly to fajn závody, ale disku jsem se poslední týdny skoro nevěnoval, vlastně jen absolvoval závody. Na to je to dobrý výkon, ale i tak nemá smysl se na tu disciplínu zaměřovat. V kouli jsem v současnosti mnohem vyházenější," zhodnotil Marcell.

Štafeta žen na 4x400 metrů ve složení Rosolová, Jiranová, Z. Seidlová, Masná skončila devátá v čase 3:35.38. Nejrychlejší byly Ukrajinky po 3:27.66.

Výsledky

Karolína Farská, Adam Pražák