Češi v poločase druzí

sobota 19. června 2021
V rumunské Kluži proběhl úvodní soutěžní den první ligy mistrovství Evropy družstev. Český tým přenocuje po 21 disciplínách na druhém místě. Z dílčích prvenství se radovali koulař Tomáš Staněk a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Týmový souboj o dvě postupová místa do Superligy je po 21 disciplínách velice vyrovnaný. V průběžném vedení je Nizozemsko s 175 bodů. Český tým posbíral v průběhu prvního dne 160.5 bodů a je druhý. V těsném závěsu jsou ovšem třetí Bělorusko (158 bodů) a čtvrté Řecko (154 bodů).

Výrazný bodový zisk pro české barvy se očekával v soutěži koulařů, kde startoval halový mistr Evropy Tomáš Staněk, a ten roli favorita s přehledem potvrdil. Všechny jeho pokusy letěly za 20 metrů, přičemž při tom nejdelším poslal své náčiní do vzdálenosti 20.79, což mu bohatě stačilo k vítězství. Nejbližším soupeřem mu byl domácí Andrei Toader, jenž však za Tomášem zaostal výkonem 20.20 o více než půl metru.

Souběžně s koulaři měřily své síly také oštěpařky, a i toto klání bylo pro naši reprezentaci maximálně úspěšné. Přesto, že Nikolu Ogrodníkovou trápí bolavé žebro, v závodě nenašla přemožitelku a jasně mu kralovala. Po nepříliš vydařeném prvním pokusu 53.84 hned v druhé sérii výrazně přidala na 60.47, což ji posunulo do průběžného vedení, které si následně ještě pojistila třetím hodem, který měl hodnotu 61.86 a na to žádná ze soupeřek nedokázala odpovědět.

V dálkařském sektoru nás skvěle reprezentoval Radek Juška. Český rekordman zahájil výkonem 774 a hned v druhé sérii výrazně přidal na 795, což byl také nakonec jeho nejdelší pokus, který přinesl na konto českého týmu jedenáct bodů za druhé místo. Dále skočil pouze suverénní Řek Miltiadis Tentoglou, jenž soutěži kraloval v novém historickém maximu šampionátu 838 centimetrů. To je o dva centimetry dále, než zvládl před osmi lety na Superlize Rus Alexandr Měnkov.

Očekávanými oporami byli na hladké čtvrtce Lada Vondrová a Pavel Maslák. Nad síly Lady Vondrové byla pouze Nizozemka Femke Bolová, která se zaskvěla novým rekordem šampionátu 50.37. Zápis Britky Perri Shakes-Draytonové z roku 2013 vylepšila o 13 setin. Zároveň také posunula hodnotu vlastního národního rekordu a letošního nejlepšího evropského výkonu. Vondrová si zasloužila druhé místo časem 52.11. Na pomyslné stupně vítězů se vešel i Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky finišoval na třetí příčce v čase 46.54. Životní formu potvrdil Nizozemec Jochem Dobber, jenž triumfoval za 45.40.

Velmi příjemným překvapením prvního soutěžního dne bylo vystoupení mílaře Adama Dvořáčka. Ten si při své premiéře v reprezentačním dresu vedl jako zkušený mazák. Přitom v původní nominaci figuroval "pouze" jako univerzální náhradník pro běžecké disciplíny. V průběhu závodu se pohyboval kolem sedmého místa a v závěrečném okruhu ukázal svou sílu, když se postupně dostával přes jednoho soupeře za druhým a nakonec nestačil jen na vítězného Nora Ferdinanda Edmana (3:38.63). Navíc časem 3:39.97 příliš neztratil ani na své kariérní maximum z tohoto roku.

Vít Müller atakoval na čtvrtce překážek padesátivteřinovou hranici, za tou zaostal jen velmi těsně, když se do cíle předklonil na třetím místě v čase 50.09. Rychlejší byli pouze Estonec Rasmus Mägi (48.82) a Nizozemec Nick Smidt (49.90). Nikoleta Jíchová obsadila na stejné distanci s časem 58.36 v celkovém hodnocení osmou příčku. Pouze jediná závodnice z celého startovího pole dokázala prolomit hranici 56 vteřin, a tou byla vítězná Finka Viivi Lehikoinenová (55.94).

Půlka žen měla taktický průběh. Diana Mezuliáníková se držela na druhé pozici a tři sta metrů před cílem se pokusila o dlouhý finiš. Ještě v náběhu do cílové rovinky byla na vedoucí pozici. Nakonec se před ni ovšem dostaly tři soupeřky. Časomíra v cíli jí ukázala 2:04.97. Nejsilnější závěr měla Švýcarka Lore Hoffmannová (2:03.89).

V nejkratším sprintu na 100 metrů si z našich vedl lépe Zdeněk Stromšík, jenž proběhl rovinku za 10.50 a bral solidní body za páté místo. Vyhrál Turek Jak Ali Harvey za 10.31. Johaně Kaiserové příliš nevyšel start a časem 11.88 skončila desátá. Zde se z plného bodového zisku radovalo Švýcarsko zásluhou Salomé Koraové (11.34).

Trojskokanka Emma Maštalířová zapsala nejhodnotnější výkon hned v úvodní sérii, kdy jí rozhodčí naměřili 13.08. Nakonec z toho bylo pěkné šesté místo. Jasnou vítězkou se stala v letošním nejlepším evropském výkonu sezóny 14.63 Finka Senni Salminenová. Poté, co tyčkařka Amálie Švábíková zdolala 435 centimetrů druhým pokusem, rozhodla se další hodnotu 445 vynechat. Důvod byl jasný. Ve vertikálních skocích lze mít v průběhu celé soutěže maximálně čtyři křížky. Další postupnou výšku 450 centimetrů bohužel naše reprezentanka už nepokořila a celkově tak dělila páté místo. Vítězkou se stala Švýcarka Angelica Moserová, když se jako jediná úspěšně přenesla přes 465 centimetrů. Výškař Marek Bahník skočil 213 centimetrů, což stačilo na desátou příčku. Nejúspěšnějším výškařem byl Bělorus Andrej Čuryla (225).

Diskařka Eliška Staňková měla jediný měřený pokus, a ten letěl na 54.61. Brala tak body za šestou příčku. Žádná ze závodnic se nedostala přes 60 metrů. Nejblížek k tomu měla Turkyně Özlem Becereková (58.50). Patrik Hájek obsadil v soutěži kladivářů osmé místo, když jeho nejdelší pokus byl z druhé série a měřil 66.34. Papírové předpoklady potvrdil hlavní favorit Esref Apak, jenž by zvítězil každým ze svých měřených pokusů. Na konto tureckého týmu přidal plný počet bodů za 77.10.

Nejdelší běžeckou distancí prvního dne byl závod mužů na 5000 metrů. V něm předvedl solidní výkon Jakub Zemaník, když doběhl v čase 14:10.84 osmý. Vyhrál Nor Magnus Myhre za 13:46.98. Lucie Sekanová finišovala v ženském stýplu devátá za 10:24.14. Zde byla nejrychlejší Nizozemka Irene Van Der Reijkenová, která zvítězila časem 9:39.00. Úsilí Moiry Stewartové na trojce stačilo na jedenáctou příčku v čase 9:33.17. Zde se radovalo z triumfu Bělorusko zásluhou Darii Baryševičové (9:01.80).

Celý program prvního dne uzavřely štafety na 4x100 metrů. Mužská sestava svedla vyrovnaný souboj s vítěznými Nizozemci a Turky. Nakonec z toho bylo třetí místo za 39.07. Vyhráli Nizozemci v čase 38.81. Naše ženská sestava obsadila s časem 44.55 šestou příčku. I zde zvítězila čtveřice z Nizozemska za 43.38.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf