Češi vstoupili do HMS správnou nohou
Denisa Rosolová má za sebou úspěšný vstup do šampionátu. Vyhrála úplně první běžecký závod letošního HMS a zajistila si tak postup do večerního semifinále. "Závod se vyvíjel trochu jinak, než jsem si myslela. Původně jsem totiž chtěla běžet z druhého místa za Vaniou Stambolovovou a pak ji v závěru přespurtovat, ale nakonec jsem musela sbíhat jako první. Každopádně jsem ale ráda, že jsem v závěru odolala jejímu náporu a doběhla první. Budu tak mít lepší dráhu pro semifinále," těšilo halovou mistryni Evropy, která po výkonu 52.95 porazila Stambolovovou o dvě setiny. "Teď pojedu na hotel, najím se, snad i trochu odpočinu a večer mě čeká to nejdůležitější," dodala Rosolová, která ve srovnání s ostatními soupeřkami dosáhla v rozběhu třetího nejlepšího času. Rychlejší byly Ukrajinka Pyhydaová, která se do toho obula na 1. kolo opravdu pořádně (52.02), a hlavní favoritka na prvenství, Američanka Richard-Rossová, jež s velmi vypuštěným závěrem protnula cíl v čase 52.81.
Na vydařený start Rosolové navázal Jakub Holuša. Na půlce si od startu v pohodě hlídal druhou, postupovou pozici, v závěrečném okruhu zaútočil a na jeho zrychlení přes enormní snahu nedokázal žádný ze soupeřů odpovědět a to mezi nimi byla esa jako Aman a Ismail. "O takovém průběhu závodu jsem snil. Bylo to z mé strany kontrolované, sebevědomé, tak na 80 procent mých možností. Vše jsem si hlídal na obrazovce, kdyby bylo třeba, mohl jsem klidně i dvakrát zatáhnout," popisoval 24letý běžec, jenž v Istanbulu obhajuje páté místo z Dauhá. "Porazit takové borce jako je Aman a Ismail se určitě počítá, ale pro konečný výsledek to není důležité. Podstatný není ani dosažený čas, hraje se čistě na postup," uvažoval střízlivě Holuša, jehož uvidíme v zítřejším semifinále, narozdíl ovšem od Súdánce Ismaila, jenž skončil třetí, mimo šestici postupujících poražených. Zpravodajsky doplňme vítězný výkon českého reprezentanta 1:50.49, a to, že nejrychlejším z rozběhů byl Keňan Lalang (1:49.50) a do dalšího kola prošli také polští favorité Kszczot a Lewandowski.
Do třetice vítězství českého reprezentanta v rozběhu. Pavel Maslák si na čtvrtce počínal velice zkušeně, na seběhu se objevil nejdříve a i v druhém kole udržel Brita Bucka za sebou a v cíli z toho byl čas 47 rovných. "První místo je dobré, chtěl jsem ho kvůli nasazení pro večerní semifinále. Určitě mám na to běžet rychleji, ale netuším, kolik mi zbylo sil. S dvěma tak kvalitními čtvrtkami v jednom dnu nemám zkušenosti," shrnul své pocity 21letý svěřenec Dalibora Kupky. Nejlépe si v první fázi soutěže počínal bahamský Pinder (46.49), mezi semifinálovou osmnáctkou nechybí ani hlavní favorit, Grenaďan James.
Holušova kolegyně Lenka Masná se ve svém rozběhu půlky tři čtvrtiny trati držela na třetím, čtvrtém místě, v závěrečné dvoustovce jí čelní trojice poodběhla, a tak se svěřenkyně Jiřího Sequenta spíše prala o čtvrtou příčku s Američankou Wrightovou. To se jí nakonec podařilo, nicméně čas 2:03.08 na finále nestačil. "Asi jsem měla lépe zareagovat před šestistovkou, kdy jsme začaly předbíhat tu první závodnici. Měla jsem se tam razantněji prodrat. Čas je pro mě zklamáním," litovala Masná, která obsadí celkové 10. místo. Do šestičlenného finále prošla hlavní favoritka Keňanka Jelimová, byť odešla z běhu s naší reprezentantkou poražena od Rusky Rusanovové. Její krajanka Kofanovová se jako jediná dostala v první fázi soutěže pod 2 minuty (o dvě desetiny).
Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet vstoupil do soutěže šedesátkou za 7.19, díky níž se usadil na průběžném pátém místě. Podle očekávání se nerychlejší hladkou rovinkou prezentoval světový rekordman Eaton, Američan zaběhl 6.79. "Byl jsem trochu zmatený, neslyšel jsem pořádně výstřel," nechal se poté slyšet. Podle všeho nebyl sám, neboť podivně zareagovalo prakticky celé pole a Bělorus Kravčenko měl startovní reakci přímo děsivou - 0.357 - a tomu odpovídá i jeho výsledný čas 7.46.
Dálka jen podtrhla Eatonovu výjimečnost. Hned první skokem vyšvihl výtečných 816 cm - nejdelší skok historie halového sedmiboje - a tím posílil své naděje na opětovné překonání světového rekordu. Helcelet předvedl v druhé sérii 724 cm a v průběžném pořadí po dvou disciplínách mu patřila čtvrtá příčka.
V boji o medaile na trati 3000 metrů nebudou chybět favorizované Afričanky včetně čtyřnásobné halové šampionky Meseret Defarové z Etiopie, která vyhrála první a pomalejší z rozběhů. Ve vrhu koulí postupovali ti, kteří se dostali přes 20 metrů. Nejdále poslal své náčiní Němec Storl, který si hned prvním pokusem vytvořil nové halové maximum 21.43 m. Ze známějších jmen se do elitní osmičky o jedno místo nedostal Kanaďan Armstrong (19.84), který si po soutěži stěžoval na bolesti v paži. "Cítil jsem je již předtím v tréninku, a tak jsem se snažil o lehké vrhy, abych neohrozil svoji přípravu na Londýn," vysvětlil.
V trojskoku zažila postupovou radost i z české extraligy dobře známá Slovenka Dana Velďáková, která po výkonu 14.22 obsadila šestou příčku a čeká ji boj o medaile. Naopak smutno je ve Slovinsku, v jehož barvách pohořelo silné duo Šestakovová a Rodičová. Prvně jmenová byla první nepostupující, Rodičová třikrát přešlápla. Nejlepší výkon kvalifikace 14.62 předvedla Británii nově reprezentující Aldamaová.
Ve skoku vysokém měla hned několikrát namále Belgičanka Hellebautová, která shazovala 188 i 192 cm. Nakonec se však, stejně jako pět jejích soupeřek, zdárně přenesla přes kvalifikační limit, který činil 1.95 m. Osmičku doplnily Španělka Beitiaová a Rumunka Petreová se 192 cm na první pokus. Bez chyby soutěží prošly Ruska Čičerovová a Švédka Jungmarková. Také mílaři již znají finálovou osmičku. Vzešla přímo z rozběhů, v nichž si nejlépe počínal Maročan Iguider (3:38.41).
Velmi razantně vstoupila do pětiboje Britka Ennisová, která na překážkách převýšila časem 7.91 své sokyně rozdílem třídy. Její největší konkurentka v boji o titul, Ruska Černovová, za ní zaostala o 38 setin, což přepočteno na body činilo 86 bodů. Své vedení ještě navýšila ve skoku vysokém, kde skočila 187 cm. Na druhé místo se díky zdolání 1.90 m posunula Litevka Skujyteová. V kouli dle očekávání zaútočila na vedení, ale ani 16.26 m nestačilo. Ennisová totiž kontrovala osobním rekordem 14.79 a udržela si desetibodový odstup. Na třetí příčku se ztrátou 29 b na čelo se posunula vítězka koule, Ukrajinka Dobryňská.
Výsledky jsou zde.
Fotogalerie Aleše Gräfa (www.graf.cz)