Češi za hranicemi

neděle 7. února 2016
Sobota byla plná zajímavých atletických událostí. Na zahraničních mítincích závodilo šest našich reprezentantů.

Karlsruhe

Mítinkem v německém Karlsruhe odstartovala IAAF Wolrd Indoor Tour. V mnoha disciplínách padaly světové výkony roku. Jednoho zástupce měla v Německu i česká atletika. Byl jím koulař Tomáš Staněk. Ten skončil nakonec na čtvrtém místě za výkon 20.18 a spokojen příliš nebyl. „Cítil jsem se skvěle, ještě lépe než v minulém závodě, ale kruh byl hrubý a netočil, takže jsem se svou technikou nedokázal pořádně odhodit. Každý pohyb mě zpomaloval. Bohužel tím pro mě boj o první příčku v Tour končí. Ve středu pojedu závodit do Jablonce a doufám, že prodám formu tam, abych na Karlsruhe rychle zapomněl,“ neskrýval zklamání Staněk. V závodě hodil nejdále Kanaďan Tim Nedow, když triumfoval za 20.89. Druhý byl v novém osobním rekordu 20.55 Rumun Andrei Gag a třetí Frank Elemba z Konga dokonce vylepšil hodem dlouhým 20.53 národní rekord své země.

Ve sprintu na 60 metrů svedli očekávaný souboj o vítězství Američan Mike Rodgers a Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevise. Rychlejší byl tentokrát Rodgers, který vyhrál v nejlepším světovém výkonu roku 6.52. Collins zaostal o dvě setiny zpět (6.54). Třetí skončil další Američan Trell Kimmons (6.58). Také v závodě žen se běžela nejrychlejší letošní šedesátka. Již v rozběhu zvládla tuto trať Nizozemka Dafne Schippersová za 7.07 a ve finále pak potvrdila roli favoritky a zvítězila v čase 7.08 před Američankou Barbarou Pierreovou (7.09) a Britkou Dinou Asher-Smithovou (7.11).

Stejnou trať s překážkami opanovala Kendra Harrisonová ze Spojených států. I ona už v rozběhu vylepšila nejlepší světový výkon na 7.82 a ve finále proběhla cílem jako první v čase 7.86. Druhá byla další Američanka Nia Aliová (7.94) a třetí Britka Tiffani Porterová (7.94).

Velmi očekávaný souboj proběhl v tyčkařském sektoru. Nejlépe z něj vyšel Francouz Renaud Lavillenie, který jako jediný zdolal 584 centimetrů a poté se pokoušel i o překonání šestimetrové hranice. Druhé místo obsadil Kanaďan Shawn Barber za výkon 577 a třetí byla domácí hvězda Raphael Holzdeppe (570).

Nejlepší letošní halový trojskok předvedl Kubánec Alexis Copello, který doskákal na 16.99 a vyhoupl se do čela světových tabulek. Druhé místo bral Portugalec Nelson Évora za 16.65 a třetí skončil Španěl Pablo Torrijos (16.64).

V běhu na 3000 metrů se rozhodovalo až ve finiši. Nejvíce sil zbylo Keňanu Augustinu Chogemu, který v těsném souboji porazil Yomifa Kejelchu z Etiopie. Čas vítěze byl 7:43.33, Kejelcha běžel 7:43.45. Třetí doběhl Caleb Ndiku (7:44.09).

Podobné drama se odehrálo i v závodě na 1500 metrů žen. Zde měla nejrychlejší závěr Etiopanka Axumawit Embayeová, když proběhla cílem v čase 4:08.22. Ještě žádná žena neběžela letos v hale rychlejší patnáctku. Jen šestnáct setin za ní zaostala Němka Konstanze Klosterhalfenová (4.08.38).

Další běžeckou disciplínou byla půlka mužů. Ta se stala kořistí Poláka Adama Kszczota, který za sebou nechal všechny soupeře v čase 1:45.96. Pro druhou příčku si doběhl v osobním rekordu 1:46.25 Pierre Ambroise Bosse z Francie a třetí byl Keňan Nicolas Kipkoech (1:47.16).

Na poloviční trati žen se radovala z vítězství Američanka Natasha Hastingsová za 52.60. Druhá byla Dánka Sara Petersenová (52.80) a třetí Rumunka Bianca Razorová (53.26).

Ve výškařském sektoru se nejlépe dařilo domácí Marii-Laurence Jungfleishové, která překonala laťku ve výšce 193 centimetrů. Německého vítěze měla i soutěž dálkařů, kde dolétl nejdále Julian Howard (803).

Postupim

Hned dvojnásobné zastoupení jsme měli na tyčkařském mítinku v Postupimi. Oba naši borci zvládli shodně nejlépe 562 centimetrů. Tento výkon stačil Michalovi Balnerovi na páté místo. „V Postdamu se mi skákalo lépe než v Lodži. Závod jsem ovšem trošku protaktizoval. Na výšku 572 jsem si měl vzít již tvrdší tyč. Pozitivní ovšem je, že jsem zvládnul dva kvalitní závody ve dvou dnech. Navíc jsem absolvoval pětisetkilometrový noční přesun z Polska, takže jsem spokojen,“ řekl Balner. Jan Kudlička skončil hned za ním na šestém místě. „Byl to protrápený závod. Moc nechybělo a neskočil jsem ani základ. Prostě se mi tady nějak nedaří. Nesedí mi zdejší povrch,“ zhodnotil zklamaně.

Mondeville

Také ve francouzském Mondeville startovali dva čeští atleti. V ženském závodě na 3000 metrů chtěla Kristiina Mäki zaútočit na limit pro HMS v Portlandu. Závod se jí ovšem příliš nevydařil a doběhla do cíle sedmá v čase 9:16.76. Vítězkou se stala Tigist Gashawová, která triumfovala v čase 8:55.89. Na stejné trati bojoval také Jakub Holuša. I on skončil nakonec sedmý, když proběhl tříkilometrovou trať za 8:03.62. Mezi muži byl nejrychlejší Brahim Kaazouzi z Maroka (7:54.52).

Z dalších disciplín stojí jistě za zmínku výkon řecké tyčkařky Nikolety Kiriakopuluové, která zvítězila úspěšným skokem přes 476 centimetrů. Hladkou šedesátku vyhrál Sean Safo Antwi v osobním rekordu 6.55 a stejnou disciplínu s překážkami ovládl Francouz Dmitri Bascou (7.52). Mezi ženami byla nad překážkami nejrychlejší Američanka Serita Solomonová (8.07).

Vídeň

Na mezinárodním mítinku v rakouské metropoli nastoupil k závodu na 60 metrů Jan Veleba. Ten zvládnul rozběh za 6.73 a ve finále běžel 6.76. „V rozběhu jsem zaspal na startu, ale i tak to byl nejlepší letošní čas. Navíc jsem trochu nachlazený, takže jsem spokojen. Za týden v Linci to bude jistě rychlejší,“ uvedl svěřenec Dalibora Kupky.