Češi završili své vystoupení v Cali

neděle 7. srpna 2022
Na stadionu Pascala Guerrera v Cali vyvrcholilo posledním soutěžním blokem mistrovství světa juniorů. Štafeta čtvrtkařů si doběhla pro sedmé místo. Tomáš Habarta obsadil ve finále stýplu deváté místo.

Štafeta čtvrtkařů zazářila v rozběhu novým českým juniorským rekordem 3:07.48 a přímým postupem do finále. Díky tomu dostali naši borci velmi dobrou šestou dráhu. Úspěšná sestava se nemění, a tak od startu běžel opět Tadeáš Plaček. Stejně jako včera rozběhl skvěle, když předával na předních pozicích. Vojtěch Cihlář to měl hodně složité na seběhu, který byl hodně kontaktní a v konkurenci elitních soupeřů v čele se světovým šampionem Lythem Pillayem se průběžným pořadím propadl na sedmou příčku. V ten moment byli hlavními soupeři našich čtvrtkařů Francouzi. Ondřej VeselýMichal Haidelmeier byli v tomto duelu úspěšnější a česká štafeta tak doběhla sedmá v čase 3:09.36. Roli hlavních favoritů potvrdili Američané, kteří zvítězili v čase 3:04.47 před Jamajkou (3:05.72) a Kanadou (3:06.50).

Stýplař Tomáš Habarta si po roce zopakoval účast v juniorském světovém finále. Do toho letošního postoupil díky vyrovnanému juniorskému národnímu rekordu 8:47.36. I tentokrát zvolil Tomáš taktiku útoku ze zadních pozic, když se z posledního místa postupně prokousával startovním polem až se vypracoval na konečné deváté místo ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu 8:51.86. O jednu příčku si tak oproti Nairobi polepšil. Dva nejcennější kovy brali Etiopané. Vyhrál Samuel Duguna v čase 8:37.92 před svým jmenovcem Samuelem Firewem (8:39.11). Pro bronz si doběhl Maročan Salaheddine Ben Yazide (8:40.62).

Finále stovky překážek bylo jasnou jamajskou záležitostí. Vítězná Kerrica Hillová navíc ověnčila svůj triumf novým rekordem šampionátu 12.77. Výkon Bělorusky Elvíry Hermanové z Bydhošti 2016 vylepšila o osm setin a stala se pátou nejrychlejší juniorkou historie na této trati. Stříbro brala v osobním rekordu 12.87 její reprezentační kolegyně Alexis Jamesová. Bronzová Maďarka Anna Tóthová zaběhla juniorský národní rekord své domoviny.

Téměř vzápětí přidala další rekord mistrovství nová juniorská mistryně světa na trati 1500 metrů, kterou je Etiopanka Birke Haylomová. Zlato si na krk pověsí díky času 4:04.27. Před ní měla historické maximum šampionátu od roku 2012 v držení dnes už legendární Keňanka Faith Kipyegonová. Haylomová ji překonala o 69 setin. Právě do Keni pak putují další dvě medaile. Stříbro vybojovala Brenda Chebetová v čase 4:04.64 a na bronzový stupínek vystoupala Purity Chepkiruiová za 4:07.64.

Očekáváným vrcholem bylo finále výškařek, kde si to mezi sebou rozdaly o medaile očekávané favoritky. Mistrovský titul si vyskákala Estonka Karmen Bruusová, když se jako jediná úspěšně přenesla přes 195 centimetrů. Nizozemka Britt Weermanová a Srbka Angelina Topičové zdolaly shodně 193. Weermanové se to ovšem podařilo hned napoprvé, zatímco Topičová potřebovala dva pokusy, což rozhodlo ve prospěch první jmenované.

Finále trojskokanek jasně dominovala Sharifa Davronovová z Uzbekistánu, která brala světové zlato v letošním nejlepším juniorském světovém výkonu 14.04 a všechny soupeřky nechala daleko za sebou.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová