Česká atletika bude na HMS opět spoléhat hlavně na Šebrleho
V Moskvě 2006 stejně jako před pěti lety v Birminghamu zachraňoval čest výpravy třetím místem desetibojař Roman Šebrle. Světový rekordman startoval na pěti HMS a vždy se vrátil s medailí.
Předloni v Moskvě chtěl bojovat o své třetí zlato z halových MS, ale viróza a střevní chřipka těsně před šampionátem ho stály síly, které mu v závěru desetiboje scházely. Šebrle byl sice zklamaný, ale nakonec pozitivum na tom, že střídá zlaté medaile s bronzovými, našel. "Takže na řadě je po třetím bronzu třetí zlatá," uvedl tehdy směrem k šampionátu ve Valencii.
Ostatní čeští účastníci moskevského HMS se neprosadili, spokojen snad mohl být jen překážkář Stanislav Sajdok, který předvedl výkon na úrovni osobního maxima a jako jediný Čech postoupil z rozběhu či kvalifikace. V semifinále šedesátky překážek zaběhl druhý nejlepší výkon své dosavadní kariéry 7,74, na finále by ale musel ještě téměř o dvě desetiny zrychlit.
V Budapešti před čtyřmi lety stanuli na stupních vítězů zlatý sedmibojař Roman Šebrle, stříbrný tyčkař Adam Ptáček a bronzový výškař Jaroslav Bába. Ptáček s Bábou se tehdy radovali z premiérových cenných kovů na velké akci. Všech osm zbývajících členů české výpravy zůstalo před branami finále.
Reprezentanti České republiky dosud vybojovali 18 medailí včetně pěti zlatých, jejich českoslovenští předchůdci přidali do společné sbírky pět cenných kovů.
Co do počtu medailí byl pro české barvy nejúspěšnější šampionát v roce 1999 v Maebaši, kde se mezi trojici nejlepších prosadilo kvarteto Ludmila Formanová (zlatá na osmistovce), Zuzana Hlavoňová (stříbrná ve výšce), Šárka Kašpárková (bronzová v trojskoku) a Šebrle (bronzový v sedmiboji). Po třech cenných kovech si Češi odvezli z Barcelony (1995), Paříže (1997) a Lisabonu (2001).
První cenný kov pro Českou republiku získal v roce 1995 v Barceloně Pavel Soukup třetím místem v běhu na 800 metrů. O pár hodin později ho napodobili stříbrní sedmibojař Tomáš Dvořák a ženská štafeta v běhu na 4x400 metrů.
V roce 1997 v Paříži se česká výprava dočkala i premiérového titulu. Zasloužil se o něj Robert Změlík, jenž se po vleklých zdravotních problémech znovu vrátil na vícebojařský trůn. Českou medailovou kolekci rozšířily ve francouzské metropoli ještě Kašpárková a Helena Fuchsová, jež obsadily třetí příčku v trojskoku, respektive běhu na 400 m.
Československým atletům se nejvíce vydařil hned úvodní halový šampionát, který se konal v roce 1987 v Indianapolisu. Chodec Jozef Pribilinec a půlkařka Gabriela Sedláková získali stříbro, výškař Ján Zvara bronz. V roce 1989 přivezl z Budapešti stříbrnou medaili chodec Roman Mrázek, stejného umístění dosáhla o dva roky později v Seville mílařka Ivana Kubešová.
Velkým úspěchem československé atletiky skončily Světové halové hry v Paříži v roce 1985, které jsou dnes považovány za nultý ročník halových šampionátů. Zlato tehdy vybojovali dálkař Jan Leitner a koulař Remigius Machura, bronz přidal Ivan Uvizl, třetí v běhu na 3000 metrů.
ČTK