Česká dvaadvacítka druhá na mezistátku

neděle 21. července 2024
V polském Krakově se uskutečnilo mezistátní utkání kategorie do 22 let mezi domácí reprezentací, Českou republikou, Ukrajinou a Maďarskem. Naši atleti vybojovali druhé místo.

V české sestavě figurovali také dva olympionici, kteří nás budou zakrátko reprezentovat na největším sportovním svátku pod pěti kruhy v Paříži. Oba dokázali ve svých disciplínách zvítězit. Pro sprintera Eduarda Kubelíka se jednalo o první start od červnového mistrovství Evropy v Římě a dvoustovku prolétl nejrychleji ze všech v čase 21.10. Druhý Polák Mikolaj Pyszka na něj ztratil 16 setin. Petra Sičaková se v soutěži oštěpařek trápila. Až v třetí sérii se dostala do čela díky hodu na 54.69. V páté sérii pak přišlo ještě zlepšení na 57.01, což stačilo celkem pohodlně k prvenství.

Plné bodové zisky na konto našeho týmu přidali také další atleti a atletky. Pavel Halátek kraloval závodu trojskokanů v novém osobním rekordu 15.75. K osobáku se přiblížila také vítězka disku Sára Dočekalová, která se jako jediná dostala přes 50 metrů, když nenašla přemožitelku díky výkonu 50.23. Nico Boketta dominoval běhu na 1500 metrů v čase 3:46.55. Nejbližší pronásledovatel na něj ztratil více než dvě vteřiny.

Philip Krenek byl nejrychlejší na hladké čtvrtce v čase 47.24. Českou nadvládu v této disciplíně stvrdil druhý Milan Ščibráni za 47.40. Mezi ženami zvítězila Karolína Mitanová, která proběhla jeden okruh za 54.16. První dvě příčky jsme brali také ve výšce žen, kde vyhrála Zdara Pezinková (178) před Klárou Krejčiříkovou (176). Velký bodový přínos obstarala Tereza Lamačová, když zvítězila na dvoustovce (24.14) a skončila třetí na poloviční trati (11.98). Dílčí primát si připsala také štafeta čtvrtkařů v čase 3:11.74.

Půlkařka Pavla Štoudková sice na vítězství nedosáhla, ale prezentovala se velmi kvalitním časem 2:03.19 a v těsném souboji podlehla pouze vítězné Polce Julii Jaguščik, která zvítězila za 2:02.86. Druhou příčku brala také koulařka Katrin Brzyszkowská za rovných 16 metrů. Mario Hajzler dosáhl stejného umístění díky výkonu 525 centimetrů. Na pomyslná medailová umístění pak dosáhla i řada dalších českých reprezentantů a reprezentantek.

V celkovém hodnocení pak česká reprezentace obsadila v mezistátním utkání druhé místo se ziskem 388 bodů. Zvítězilo domácí Polsko, jehož atleti posbírali 482 bodů. Třetí příčku obsadila Ukrajina s 289 body a čtvrté skončilo Maďarsko (144 bodů).