Česká stopa v Pekingu

Česká stopa v Pekingu
Aktuality
pondělí 31. srpna 2015
Česká reprezentace má za sebou vystoupení na MS v Pekingu. Z ptačího hnízda si odváží jednu zlatou medaili zásluhou překážkářky Zuzany Hejnové. Dohromady jsme získali devět finálových umístění, z toho pět bodovaných.

Česká republika obsadila v hodnocení národů podle počtu získaných cenných kovů patnácté místo se ziskem jedné zlaté medaile. Stejnou bilanci mělo například i Slovensko, Španělsko nebo Eritrea. Na minulém šampionátu v Moskvě byla česká výprava v tomto ohledu osmá. Nejúspěšnější výpravou byla Keňa (7-6-3) před Jamajkou a USA. Nejúspěšnější výprava z Moskvy 2013, tehdy domácí Rusové byli tentokrát až devátí a domácí Čína jedenáctá. Podle bodovaných finálových umístění je bilance podobná jako při MS v Berlíně 2009. I tam naši atleti získali 14 bodů. 

Do soutěží v Pekingu zasáhlo 25 českých reprezentantů. Ve většině případů se jednalo o zkušené atlety, kteří mají již řadu zkušeností. Některým se jejich vystoupení povedlo, jiným tolik ne. Česká republika získala dohromady 14 bodů. Oproti minulému šampionátu v Moskvě je to slabší bilance, jak co do počtu medailí, tak i finálových umístění. Širokou veřejností je hodnoceno vystoupení našich atletů na světovém šampionátu jako neúspěšné. Nutno však dodat, že se jednalo o nesmírně kvalitní mistrovství, co se týká dosažených výkonů. Jak si tedy skutečně vedli naši atleti?

Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák hodnotí takto: "Sám jsem očekával, že by to mohlo dopadnout trochu lépe. Někde se nám však lepila smůla na paty. Myslím, že třeba Kuba Holuša mohl udělat dobrý výsledek a kdyby se dostal do finále, tak by to bylo velmi zajímavé. Někteří závodníci ladili formu hlavně na domácí halový evropský šampionát v Praze a v létě se již nestihli dostat do ideální formy. To byl třeba případ Pavla Masláka. Pro jiné to byla obrovská zkušenost. Například pro Adama Sebastiána Helceleta, který byl v závodě, kde byl překonán světový rekord, a to pro něj jsou neocenitelné zkušenosti. Někomu se nedařilo podle představ,ale to je sport. Rozhodně nebudeme odjíždět jako neúspěšná výprava." řekl.

O jediný cenný kov pro české  barvy se postarala Zuzana Hejnová v závodě na 400 metrů překážek. Jak v rozběhu, tak i v semifinále si vedla suverénně. Finálový závod pak ovladla též s přehledem, zvítězila v čase 53.59 a obhájila svůj titul z Moskvy. Poté, co si prošla nepříjemným zraněním, které ji dlouho omezovalo v tréninku, je to jedinečný comeback. "Jsem šťastná, že jsem to dokázala. Minulý rok byl hrozný, ale mám kolem sebe skvělé lidi, kterým chci poděkovat. Průběh závodu jsem příliš nevnímala, ale ke konci jsem věděla, že to nepustím. Neběžela jsem jen pro sebe, ale pro všechny fanoušky," zářila štěstím po zlatém finále. 

Dalším čtyřem českým atletům se podařilo probojovat do elitní osmičky. Sedmé místo obsadil mezi výškaři zkušený Jaroslav Bába, který opět ukázal, že se umí na vrchol sezóny skvěle připravit. Nejlepší skok roku si nechal právě na kvalifikaci, kde zdolal 231 centimetrů. Ve finále zaznamenal o dva centimetry méně a rozšířil tak svou sbírku finálových umístění na světových šampionátech. Tentokrát bylo třeba na medaili skočit 333 centimetrů. "Ani nevím, čím jsem to shodil, trošku mě to mrzí, byť bych se tím v pořadí moc neposunul. Finálových umístění mám dost, ale medaile mi nějak uniká. Chtěl jsem bojovat o co nejvyšší příčky, i když jsem věděl, že dnes budou medaile viset vysoko. Zaplaťpánbu tedy aspoň za osmičku," zhodnotil své vystoupení. 

Stejné umístnění si vyskákal Michal Balner. Ten konečně prolomil kvalifikační prokletí z minulých velkých akcí a probil se do finále. Tam se nejlépe přenesl přes laťku ve výšce 565 centimetrů a dělil sedmé místo s Němcem Scherbarthem. "Já se vracím velmi spokojen. Splnil jsem si cíl. Skákalo se mi dobře, jak v kvalifikaci, tak ve finále. Člověka zpětně trošku zamrzí, že tam nezůstalo i těch 580. Posunuli jsme stojany, a to byla možná chyba. Možná jsme je tam měli nechat ve stejném nastavení, jako na předešlém úspěšném pokusu, ale sedmé místo na světě je super," řekl po svém návratu z Pekingu. Ve finále ho doplnil třináctým místem jeho treninkový kolega Jan Kudlička

Svůj titul se bohužel nepodařilo obhájit Vítězslavu Veselému, když obsadil v nesmírně kvalitním finále osmou příčku za hod dlouhý 83.13. Našemu oštěpaři se nedařilo trefit do rozběhu a na podiu tentokrát chyběl. Závod ovládl velehodem 92.72 Keňan Yego. "Těžko to komentovat. Byl jsem připravený dobře. Jak jsem to rozběhl rychleji, tak to prostě nešlo. Z pomalejšího rozběhu to šlo lépe, jak to bylo trochu rychlejší, tak jsem se těžko orientoval. Osmé místo odpovídá tomu, co jsem hodil," dodal zklamaně. 

Trochu výše než na osmé místo pomýšlela i chodkyně Anežka Drahotová. Závod jí však nesednul úplně podle představ a trochu se v něm trápila. Přesto si došla pro bodované umístění v čase 1:30.32. ""Dnes to bolelo hodně, ale je to mistrovství světa, to bolí vždy. V průběhu závodu jsem se necítila úplně nejlíp, i když to ze začátku vypadalo celkem dobře. Trošku cítím bolest v noze a pak je těžké se koncentrovat na výkon. ačkoli se na tonechci vymlouvat. Nebylo to úplně závratné tempo, ale pocitově mi to přišlo rychlé. S osmým místem příliš spokojená nejsem, ale jsem ráda, že jsem dokončila," sdělila nám svěřenkyně Ivo Pitáka. 

Podle představ se nedařilo Barboře Špotákové v oštěpu. Ve finále obsadila deváté místo, když hodila nejdále 60.08 a nevešla se mezi nejlepší osmičku. "Byla jsem nepřiměřeně unavená už po kvalifikaci, včera jsem musela na masáž. Stejně jsem se dnes při rozcvičení cítila bez energie. Neseděl mi ani dlouhý pobyt tady, čekání na závod a odloučení od rodiny. Také nemám trenéra, hledám se technicky, není to stabilní," hledala Barbora možné příčiny nezdaru. "Musím z toho vyvodit důsledky, po trenérovi už se rozhlížím, a možná se budu muset poohlídnout i dál než v České republice. Ale nelituju, že jsem to zkusila sama, věnovala jsem se rodině, a za to mi to stálo," řekla. 

Do svého finále postoupil i koulař Jan Marcell, který si nejprve v kvalifikaci vylepšil nejlepší výkon sezóny na 20.32 a ve finálovém závode obsadil velice solidní desáté místo za 19.69. "Energie bylo dost. Říkal jsem si, že to roztočím a vzal jsem to za špatný konec. V prvním pokusu jsem hodil málo, druhý byl přešlápnutý a ve třetím nějaké zásadní zlepšení nepřišlo. Bylo to dnes hodně silné, ale do osmičky se dalo dostat," vyjádřil své dojmy. 

Velmi úspěšnou sezónu završil v Pekingu mladý dálkař Radek Juška. Ten se štěstím prošel z kvalifikace za výkon 798 centimetrů a ve finále si doskákal pro jedenácté místo a hlavně cenné zkušenosti do budoucích let. "Asi jsem byl dnes přemotivovaný. Moc jsem chtěl. Na rozběhu to nebylo tak uvolněné, jak to má být a pak musíte na prkně natahovat. Myslím, že do budoucna by mi to mělo něco dát. Snad si z toho něco vezmu. doufal jsem v třetí pokus, ale fouklo mi do zad a byl to přešlap. Se sezónou jsem ale spokojený," uvedl svěřenec Josefa Karase. 

 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie