Česká stopa v zahraničí
Ogrodníková třetí v Offenburgu
Oštěpařka Nikola Ogrodníková závodila na svém oblíbeném mítinku v německém Offenburgu. V soutěži se celkem třikrát dostala přes 60 metrů, přičemž její nejdelší pokus měřil 62.80, což v celkovém hodnocení stačilo na třetí místo za vítěznou Němkou Christin Hussongovou (63.29) a Lotyškou Linou Muzeovou (62.88). „S výkonem jsem moc spokojená. Bylo teplo, což mi vyhovuje. Mám naměřený nový rozběh, tak uvidíme, jak mi v průběhu sezóny sedne. Pořád ještě házím docela vysoko, takže na úvod sezóny je vše, jak má být,“ zhodnotila své vystoupení.
Závod mužů patřil domácím borcům. Zvítězil Andreas Hofmann za 86.52 před Johannesem Vetterem, jenž zapsal 85.64.
Kopecký poprvé přes 8000, Skřivanová v osobáku
V polské Bydhošti se dařilo našim vícebojařům. Ondřej Kopecký i Dorota Skřivanová poskládali své nejlepší kariérní výkony.
Kopecký po odstoupení domácího favorita Pawla Wiesolka soutěži desetibojařů jasně dominoval. Téměř v každé disciplíně závodil na hraně osobních rekordů. V dálce (747), kouli (13.46), na čtvrtce (48.54) a v oštěpu (57.86) si je dokonce vylepšil. Dohromady pak posbíral 8041 bodů, čímž se stal dvanáctým desetibojařem české historie přes osm tisíc bodů. Kariérní maximum z roku 2019 si posunul o neuvěřitelných 414 bodů. „S výsledkem jsem spokojen. Konečně se podařilo prolomit osm tisíc. Trochu jsem se trápil ve výšce, ale zachránil to na čtvrtce. Druhý den to bylo kromě tyče ještě takové surové. Každopádně nic se nějak zásadně nepokazilo a je z toho poprvé v kariéře osm tisíc,“ vyjádřil spokojenost.
Svého svěřence pochválil také kouč Roman Šebrle. „Vzhledem k tomu, že to byly první závody, jsem spokojen. Čekal jsem méně. Překvapil mě dálkou a čtvrtou. V tyči pak zabojoval. Těším se na mistrovství České republiky a ještě zvažuji, zda ho mám přihlásit do Götzisu. Škoda, že dostával křeče na patnáctistovce. Mohl atakovat 8100 bodů,“ věří naše desetibojařská legenda.
Dorota Skřivanová si v průběhu soutěže sedmibojařek vytvořila pět dílčích osobních rekordů. Stovku překážek zvládla za 14.16. Ve výšce si skočila venkovní osobák 178 centimetrů. Spokojena mohla být i s dvoustovkou za 24.32, dálkou za 624 a osmistovkou v čase 2:10.29. K pokoření šestitisícové hranice pak zabránily výrazné ztráty ve vrhačských disciplínách, kde si jistě představovala lepší výkony než 11.85 a 32.91. I tak je ovšem součet 5926 bodů velkým osobním rekordem. Kariérní výkon si zlepšila o více než 150 bodů a v celkovém hodnocení nestačila pouze na vítěznou Polku Adrianu Sulekovou (6290 bodů).
Stewartová vyhrála pětku ve Vídni
Moira Stewartová potvrdila dobrou formu na mítinku ve Vídni, kde celkem suverénně ovládla závod na 5000 metrů ve svém druhém nejlepším kariérním čase 15:51.90. Na osobák z roku 2019 ztratila jen dvě vteřiny a druhé Rakušance Julii Mayerové jich nadělila deset.
V závodě mužů se představil Damián Vích a v cíli se mohl radovat z nového osobního rekordu 14:00.51. Svůj dosavadní rekordní zápis srazil o jedenáct vteřin. Zároveň se vyhoupl do čela letošních národních tabulek. Vyhrál Nizozemec Mahadi Abdi Ali za 13:36.93.
Malíková těsně pod stupni vítězů
Barbora Malíková má za sebou letošní první čtvrtku pod otevřeným nebem. Při univerzitních závodech v Durnhamu nejprve postoupila z rozběhu v čase 53.73 a pro finále dostala osmou dráhu, ve které si doběhla pro čtvrté místo za 53.22. Na bronz ztratila tři setiny. „Neběželo se mi špatně. Více než polovinu závodu jsem nikoho neviděla, což mě trošku znervóznilo. Tím, jak závody většinou nerozbíhám rychle, tak v jejich průběhu okolo sebe soupeřky vídám. Čas 53.22 není úplně výhra, ale zas tak špatné to taky není. Obvykle zahajuji sezónu někde kolem 53.5,“ uvedla.
Solidně si vedl také další český atlet v zámoří. Sprinter David Kolář zaběhl v Seattlu stovku za 10.49.
Víkendové highlighty bez české účasti
Velmi kvalitní výkony nabídlo univerzitní klání v Oxfordu. Američanka Britton Wilsonová zaběhla na čtvrtce překážek letošní nejlepší světový výkon 53.75. K tomu ještě přidala parádní osobák 50.05 na hladké čtvrtce. Nad dlouhými překážkami se blýskla také vedoucí žena letošních sedmibojařských tabulek Anna Hallová, která si s tratí poradila ve skvělém čase 54.91 a opět ukázala svou univerzalitu napříč nejrůznějšími disciplínami.
Sprinterský double si připsala Nigerijka Favour Ofiliová, když vyhrála stovku (10.93) i dvoustovku (22.04). V obou případech hned za ní finišovala Američanka Abby Steinerová za 11.02 a 22.07.
V Lubbocku zářila reprezentantka ze Svaté Lucie Julien Alfredová. Na stovce zaběhla nový národní rekord své země 10.81, kterým se zařadila na druhé místo letošních světových tabulek. Další historické maximum pak přidala na dvoustovce za 22.46. Na kratší z distancí nebyla jedinou závodnicí, která stlačila svůj čas pod 11 vteřin. To se podařilo také Jamajčance Kevoně Davisové (10.95).
Na témže mítinku zaznamenala letošní nejlepší světový výkon v dálce Američanka Monae Nicholsová, která dolétla na 697 centimetrů.
Další sprinterka ze Spojených států Melissa Jeffersonová se v Lafayette stala už sedmnáctou závodnicí, která v této sezóně prolomila hranici 11 vteřin. Její nový osobák má hodnotu 10.88.
Na domácí půdě se dařilo řeckému olympijskému šampionovi Miltiadu Tentoglouovi, jenž se v letošních světových statistikách dorovnal výkonem 836 centimetrů na dosavadního leadera Sreeshankara z Indie.