Česká výprava vyrazila na Paříž

Aktuality
středa 2. března 2011
Bojovat o evropské pocty dnes dopoledne odletěla do Francie šestnáctičlenná reprezentace. Ne všichni jsou zcela fit, ale ani jednomu nechybí odhodlání poprat se o co nejlepší výsledek.

O multifunkční hale Bercy jsme psali již zde, jak ji vidí dějiště 31. HME šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák? „Hala sice není atletice zaslíbená, ale čekám, že bude naplněná, protože už teď nejsou žádné lístky. Navíc Francouzi atletice rozumějí, takže kulisa bude velkolepá,“ podotkl Dvořák k očekávané návštěvě blížící se devíti tisícům diváků.


Tyčkařka Jiřina Ptáčníková chce bojovat o medaili - foto: www.graf.cz

Přestože na Bercy nemá někdejší úspěšný vícebojař nějak zvlášť pěkné vzpomínky – v roce 1994 tu byl „na zkušenou“, skončil čtvrtý, podruhé musel z prvního místa pro zranění odstoupit – říká: „Zažila dva šampionáty, jeden evropský, jeden světový a skvělými výkony se to tam hemžilo. Ani tentokrát to, myslím si, nezůstane pozadu. A věřím, že i od českých závodníků,“ přál si Dvořák směrem ke svým svěřencům, sedmi ženám a devíti mužům.

Po zkušenosti z Barcelony však odmítl šéftrenér jakkoli odhadovat medailový zisk. „Jedeme tam uspět a doufám, že se to povede. Věřím, že minimálně polovina výpravy bude do osmého místa. A medaile? To se uvidí, jak jsou naši atleti připraveni a jak jejich konkurence,“ nechtěl dělat prognózy Dvořák. „Z těchto závodníků v Bercy nikdo nezávodil, pro všechny to bude poprvé, tak doufám, že se ukážou,“ uzavřel optimisticky, i když ne všichni jsou ve stoprocentní pohodě.

Pád při přeskocích na překážku při tréninku malinko zbrzdil závěrečnou přípravu Denisy Rosolové. „Ono se to dá, odzávodila jsem s tím republiku i Stockholm, spíš je to nepříjemné. Ale je to den ode dne lepší,“ doufá svěřenkyně Martiny Blažkové, která by byla také radši, kdyby vzhledem k osmnácti přihlášeným čtvrtkařkám odpadlo jedno kolo. Už teď je však jasné, že zbyly pouze dvě ruské soupeřky a nehrozí tedy plné obsazení stupňů jako v Barceloně. „To mě určitě potěšilo, ale i ty další jsou k poražení,“ myslí si Rosolová, která odhaduje, že na první šestku bude stačit čas něco málo pod 53. „Kontaktního sportu“, jímž čtyřstovka v hale je, se Rosolová nebojí. „Když je potřeba, to místo si udělám,“ dodala s úsměvem a jako důkaz předložila Dauhá.

Původně měla spolu s Rosolovou bojovat na ovále, nakonec ji uvidíme po celé ploše stadionu, tedy včetně sektorů a sprinterské rovinky. Řeč je o Zuzaně Hejnové, která se v pětiboji utká mj. i s další členkou skupiny „Rychlý holky“ Eliškou Klučinovou. Úplně nejčerstvěji však svádí jinou bitvu. „Jsem hrozně nastydlá, tak snad je to jen velká rýma a doufám, že to do pátku přejde,“ přála si Hejnová. „Čtvrtka by byla stejně náročná, naopak bych řekla, že tady se pořádně zadýchám až na konci,“ našla pozitivum na jednodenní soutěži, při níž věří, že ji nakopnou úvodní překážky. „Od těch se to pak hodně odvíjí,“ ví Hejnová.

Její kolegyně a soupeřka Eliška Klučinová už bojuje s nachlazením třetí týden. „Přitom na republice už forma vypadala dobře. Trochu jsem ubrala z tréninku, zítra se půjdu jen lehce rozcvičit a budu odpočívat,“ povídala česká rekordmanka v sedmiboji. „V pátek půjde o to, co mi umožní zdraví, takže kdyby se mi podařilo být do šestého místa, budu spokojená, hodně spokojená,“ uvedla Klučinová.

Zcela fit není bohužel ani obhájkyně stříbrné medaile z Turína na překážkové šedesátce. „Mám problémy se zády, které se táhnou od Liévin, takže v tréninku už měsíc spíš improvizujeme. Překážky jsem neviděla od mistrovství republiky, posilovnu také, jediné, co šlo, byla rychlost,“ vysvětlovala s trpkým úsměvem Lucie Škrobáková. „Nejsem schopná odhadnout, co můžu běžet, rychlostně jsem si sice na tréninku dala osobák, ale to je něco jiného než překážky, tak nevím, jestli nebudu mít problémy s technikou,“ přemítala svěřenkyně Jany Jílkové, která musela přehodnotit i finálové ambice. „Ráda bych se tam dostala, ale nevím, co ten výpadek udělá, navíc jsem zvyklá trénovat do poslední chvíle,“ kroutila hlavou Škrobáková, která nicméně šance dostat se do elitní osmičky vidí otevřené.

Mezi okruh adeptů finálové účast patří zcela jistě i půlkařka Lenka Masná a hlavně hlásí, že je fit. „Cítím se dobře, připravená jsem snad také. Vše se uvidí až při samotném závodě. Jedu tam s osmým časem, ale ráda bych postoupila do finále,“ přeje si svěřenkyně Jiřího Sequenta proniknout mezi nejlepší šestici. „Je pravda, že předloni se běželo rychleji až ve finále, takže je to hodně o taktice. O té se ale rozhodnu až budu znát postupový klíč a soupeřky ve svém běhu,“ uvedla šestá z venkovního ME. „Mám ráda mondo, když je položené na palubovce, trochu to totiž „kope“. Ale uvidíme, jaké to tam bude, třeba v Lucemburku je super povrch, a naopak v Chemnitzu, kde je to to samé, se mi zas tak dobře neběželo,“ přiblížila Masná.

Na osmistovce se měl objevit také Jakub Holuša, který však nakonec poběží dvojnásobnou trať. „Po dohodě s trenérem a šéftrenérem jsme se rozhodli, že zkusím patnáctistovku. I trénink byl na ni víc směřován, jen ji kvůli zpoždění v přípravě nebylo kde běžet. Myslím, že na ní můžu mít stejné šance jako na půlce, dokonce to může být i lepší, protože jsem právě z půlky otrkanější a můžu uplatnit svou rychlost,“ myslí si svěřenec Josefa Vedry. „Už jsme o tom uvažovali i v Barceloně, takže vzhledem k tomu, že jsme s halou moc nepočítali, to tady chci hlavně zkusit. Když se to nepovede, budu vědět, že osmistovka je moje. Když naopak jo, tak nevím, co budu dělat,“ povídal s úsměvem finalista půlky na HMS i ME.

Překvapivě mezi prvními se na srazu v osm hodin ráno objevil výškař Jaroslav Bába. „Většinou vstávám tak o hodinku později,“ vtipkoval svěřenec Jana Janků, který nicméně kvitoval, že jej kvalifikace čeká odpoledne. A v jakém rozpoložení cestoval do Paříže? „Jsem zdravý, připravený, nic mě netrápí, tak by to mělo být dobré. Boj o medaile je otevřený, jen Ivan Uchov je velký favorit, i když nemá formu, skáče vysoko,“ říká Bába a přemítá o pružnějším povrchu díky podkladu z palubky. „Spíš mi teď seděly ty tvrdší, ale jaké to bude, uvidíme až na místě,“ dodal výškař, který už od olympiády 2004 čeká na cenný kov z vrcholného podniku.

V dálkařském sektoru se v Paříži objeví Štěpán Wagner a Roman Novotný, jehož tabulkové postavení předurčuje k finálovým ambicím. „Cítím se výborně, jsem optimisticky naladěný, doufám, že všechno dopadne dobře,“ říkal svěřenec Michala Pogánye, který na rozdíl třeba od Báby povrch neřeší. „Je mi to úplně jedno, mně sedí skoro všechno, navíc budeme mít všichni stejné podmínky. Myslím si, že 795 až 800 bude stačit na finále,“ povídal dálkař, jenž se objevil ve mezi nejlepšími na OH a ME. „Hlavně bude záležet, jak se poperu s rozběhem, ale pracovali jsme na tom podobně jako před republikou a vypadalo to dobře. Není důvod si nějak nevěřit,“ dodal Novotný.

Jiřina Ptáčníková odjela do Paříži s medailovými ambicemi. „Hodně jsme to na Evropu připravovali. Poslední trénink, ač jsem se necítila tak, jak bych chtěla, vypadal hodně dobře. Doufám, že předvedu, co mám natrénováno a možná i líp,“ povídala na ruzyňském letišti svěřenkyně Nikolaje Goroškova a svého otce Františka. Přes výpadky favoritek Isinbajevové nebo Feofanové má Ptáčníková o největším soupeři jasno. „Jsem to já sama, protože nejhorší bude dostat se z kvalifikace. A i když tam není Jelena, je tam spousta holek přes 460, které se mohou o medaili poprat,“ říká Ptáčníková a dodává, co podle ní bude potřeba na „bednu“: „470, 475 na první pokus bude stačit na nějakou medaili.“

Výprava, která odcestuje do Paříže, má relativně nízký věkový průměr, třicátníky najdeme v jejím středu dva, vedle sedmibojaře Šebrleho ještě dálkaře Wagnera. Jednoznačným benjamínkem je naopak čerstvě dvacetiletý Pavel Maslák, který bude na čtvrtce reprezentovat poprvé mezi dospělými. S letošním maximem 47.05 však rozhodně nezůstává při zdi. „Byl bych spokojený s časem pod 47 a postupem do semifinále. Zatím jsem kontaktní čtvrtku v hale moc neměl, sbíhal jsem sám. Takže to bude poprvé a jsem na to zvědavý, ale osobně si myslím, že mi to vadit nebude. Stejně to muset budu napálit,“ uvedl Šebrleho tréninkový parťák ze skupiny Dalibora Kupky. „Roman mi rady nedával, ale jinak všichni říkají, že se toho nesmím bát,“ povídal Maslák.

Z Prahy do Paříže dorazila bez problémů celá česká výprava. Do jejího zkompletování v tomto článku chybí sprinterské trio Kateřina Čechová, Jan Veleba, Libor Žilka, a také sedmibojař Roman Šebrle a překážkář Petr Svoboda. Rozpoložení obou vedoucích mužů evropských tabulek jsme také zaznamenali a připravujeme do speciálního článku.

Michal Procházka

Fotogalerie