České atletické mládí má za sebou jedinečný rok
Trio talentů pod pěti kruhy
Hned tři atleti, kteří stále spadají věkem do juniorské kategorie nás reprezentovali i na olympijských hrách v Paříži. Na největším sportovním svátku si zazávodili čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, půlkař Jakub Dudycha a dálkař Petr Meindlschmid. Nejspokojenější mohla být se svým vystoupením na Stade de France Manuel, když se jí podařilo postoupit do semifinále. Jakuba Dudychu od něj dělilo jen pár setin.
Všichni tři se ještě předtím předvedli ve skvělém světle na evropském šampionátu v Římě. Manuel skončila na parádním čtvrtém místě ve znovu vylepšeném juniorském národním rekordu 50.52. Meindlschmid posunul vlastní rekordní zápis dokonce dvakrát a díky výkonu 803 centimetrů obsadil v evropské konkurenci sedmé místo. Dudycha postoupil do semifinále časem 1:44.89, což bylo tehdy jen pět setin za letitým seniorským národním rekordem Lukáše Vydry. Tento milník se mu pak podařilo o něco později přeci jen pokořit, když jeho novou hodnotu stanovil v polské Bydhošti na 1:44.82. Manuel pro změnu úspěšně debutovala na Diamantové lize pátým místem v Monaku v dalším kvalitním čase 50.72.
Všichni tři tak dokáží už plnohodnotně soupeřit s evropskou a částečně i světovou špičkou, a právě o ně by se mohla v budoucnu opírat naše dospělá reprezentace, jelikož v ní sbírají cenné zkušenosti už teď.
Jedineční nejen svou všestranností
Mezi budoucí leadery české reprezentace mohou jistě patřit i Tomas Järvinen s Michalem Radou. Oba potvrzují svůj nesporný talent napříč řadou disciplín. Však Järvinen zaostal při svém triumfu na mistrovství světa juniorů v Limě výkonem 8425 bodů jen deset bodů za světovým rekordem této kategorie Němce Niklase Kaula z roku 2017 a nutno dodat, že v Peru panovalo v průběhu celého šampionátu velmi chladné počasí, které závodníkům rozhodně nepomáhalo. Järvinen je zároveň také čtvrtým mužem loňského evropského finále ve skoku do výšky a také letos si mohl vybírat, jelikož kromě desetiboje měl pro MSJ splněné limity i na stodesítce překážek a v dálce.
Michal Rada také úspěšně koketuje s víceboji. Však je také dorosteneckým národním rekordmanem v halovém sedmiboji, ale s nadsázkou se dá říct, že do jakékoliv disciplíny svěřenec Jiřího Coufa nastoupí, tam je rekord v ohrožení. Důkazem toho je například jeho dorostenecký nároďák v trojskoku 15.05. Přitom se jednalo o jeho vůbec první start v trojskokanském sektoru.
Momentálně má Michal ve svém držení jeden juniorský a pět dorosteneckých národních rekordů, ale nejvíce ho učarovala čtvrtka překážek. Právě na této distanci se stal dorosteneckým evropským šampionem v kontinentálním rekordu 49.42 a vybojoval stříbro na mistrovství světa juniorů v juniorském národním rekordu 49.30, přičemž od zlata ho dělily pouhé čtyři setiny.
„V současnosti máme neskutečně silnou generaci mladých atletů a málokdy se sejde v jednu dobu hned několik takových talentů. Těší mě, že každý z této pětky má jinou cestu, jak k jedinečným výkonům došli. Jakub Dudycha se připravuje pod trenérem SCM, zatímco Michal Rada je pro změnu „produktem“ sportovního gymnázia. Petra Meindlschmida se nám zase podařilo přetáhnout z jiného sportu. Lu je úkazem, který se podařilo zachytit v mládežnických strukturách kvalitního menšího oddílu a Tomas se pro změnu může těšit z obrovské podpory rodiny, kde má jedinečné zázemí. Navíc se velmi brzy dostal k elitnímu trenérovi. Všechny ovšem spojuje chuť a touha po tom, aby předváděli co nejlepší výkony a také radost ze závodění, jaká z nich čiší. Jsou pokorní, a přitom míří vysoko. Pracují na sobě a nemají potřebu ze sebe dělat nějaké velké hvězdy,“ pochvaluje si nastavení našich talentů vedoucí oddělení mládeže Jan Koutník.
Historicky nejúspěšnější vystoupení v Limě i Banské Bystrici
Mládežnické kategorie měly letos dva mezinárodní vrcholy. Mistrovství světa juniorů hostila Lima a česká výprava vybojovala v Peru šest medailí. Na nejvyšší stupínek vystoupali Tomas Järvinen s Lurdes Glorií Manuel. Stříbro si na krk pověsili také již zmiňovaný Michal Rada a koulařka Martina Mazurová. Bronz pak získali vícebojařka Adéla Tkáčová a tyčkař Jan Krček. V českém podání se jednalo o suverénně nejúspěšnější vystoupení naši reprezentantů na globálním šampionátu kategorie do 19 let, a to byla Lima už jeho jubilejním dvacátým vydáním. V medailovém hodnocení národů obsadila Česká republika velmi lichotivé osmé místo jako nejlepší evropská federace.
Výrazně kratší je historie mistrovství Evropy do 18 let. V Banské Bystrici se konalo teprve počtvrté. Ovšem i tak nelze historicky nejlepší medailovou bilanci znevažovat. Tím spíše, že čtveřice českých dorosteneckých mistrů Evropy Michal Rada, Nina Radová, Adéla Holubová a Filip Toul svým disciplínám naprosto dominovali. Stříbrné cenné kovy pak přidali stýplaři Adam Červinka s Emou Berkovou a čtvrtkař překážkář Marek Váňa. V medailovém hodnocení skončil náš tým třetí.
„Vystoupení našich atletů na obou šampionátech mě nesmírně těší. Je to výsledek dlouhodobé práce, kdy se nám daří zachytit různými způsoby talenty napříč celou republikou. Těm se následně snažíme poskytovat příležitosti k jejich rozvoji. Na tom má velký podíl řada oddílů, trenérů a samozřejmě také rodiče. Že jde úroveň mládežnické atletiky nahoru, je vidět i na národní úrovni. V průběhu roku padla řada českých rekordů. Když už se pak atleti dostanou na mezinárodní úroveň, snažíme se pro ně například udělat maximum i před a na samotných šampionátech, kam se kvalifikují tak, aby se mohli soustředit pouze na samotný výkon. Ideálním příkladem bylo letošní mistrovství světa juniorů v Peru, které bylo po této stránce vzhledem k lokalitě i jiným specifikům organizačně poměrně náročné,“ dodává Koutník.
Úkaz jménem Linda Botková
Také v kategorii staršího žactva nám roste několik výjimečných talentů. Nad nimi naprosto vyčnívá Linda Botková, která letos překonala hned sedm národních rekordů v hladkých i překážkových sprintech a také ve vícebojích. Celkem už má na svém kontě osm rekordních zápisů. Navíc sezónu ještě neskončila. Například o nadcházejícím víkendu ji čeká mezistátní utkání v Záhřebu. Nutno dodat, že Linda bude přitom starší žákyní ještě příští rok, takže se od ní jistě můžeme těšit na velké věci.
„S Lindou jsem měl možnost se několikrát potkat nebo jí předávat medaile a musím se přiznat, že mě baví nejen úroveň jejích výkonů, ale také radost, pozitivní přístup a energie, kterou přenáší na dráhu i do sektorů, kde závodí. Důležité je, aby jí to vydrželo co nejdéle. Samozřejmě ji čeká spousta práce, ale věřím, že se od ní máme v dalších letech na co těšit,“ uzavírá šéf mládežnické atletiky.