České mládí i zkušenost v Székesféherváru

středa 19. srpna 2020
V maďarském Székesféherváru se uskutečnil desátý ročník mezinárodního mítinku Guylai Memorial, jenž je další zastávkou nově vzniklého seriálu World Continental Tour, úroveň Gold. V jeho rámci se představili také tři čeští reprezentanti Lada Vondrová, Petr Svoboda a Marek Bahník.

Silný vítr příliš nehrál do karet závodnicím a závodníkům na hladké i překážkové čtvrtce. V závodě žen na 400 metrů rozběhla úvodní dvoustovku velmi odvážně Lada Vondrová v šesté dráze. V cílové rovince jí ovšem trochu došly síly a v těsném doběhu finišovala jako šestá v čase 52.58. Na vítěznou Američanku Wadeline Jonathasovou (52.09) ztratila necelou půl vteřinu. Těsně druhá byla Nizozemka Lieke Klaverová za 52.11 a třetí doběhla Britka Laviai Nielsenová v čase 52.24.

Mužská čtvrtka byla v režii amerických sprinterů. Nejrychlejší byl loňský šampion NCAA Kahmari Montgomery v čase 45.50 před mladším z bratří Lylesových Josephusem, jenž doběhl druhý za 46.08. O tři setiny pomalejší byl Slovinec Luka Janežič (46.16).

Ve sprintu na 110 metrů překážek se utkali dva medailisté z posledního světového šampionátu. Rychleji odstartoval americký mistr světa Grant Holloway, který z bloků skutečně vypálil, ale závěr měl rychlejší Španěl Orlando Ortega a vyhrál v čase 13.21. Holloway se do cíle předkláněl jen o setinu později. (13.22). Jako třetí dosprintoval Freddie Crittenden ze Spojených států za 13.30. V běhu B startoval Petr Svoboda a obsadil šesté místo v čase 13.78.

Třetím českým zástupcem na mítinku byl Marek Bahník. Výškaři bohužel měli smůlu, že jim v průběhu soutěže začalo poměrně vydatně pršet, což ovlivnilo i jejich výkony. Náš reprezentant tak nakonec dělil první místo s Maďarem Danielem Jankovicsem, když oba zdolali napodruhé 212 centimetrů a měli i totožný zápis.

Své vlastní světové maximum této sezóny vyrovnala na stovce překážek časem 12.68 Nizozemka Nadine Visserová. K vynikajícímu výkonu se s ní vytáhla domácí Luca Kozaková, která vylepšila časem 12.71 maďarský národní rekord. Pod třináct vteřin se dostala ještě třetí Běloruska Elvira Hermanová (12.96).

Letošní nejlepší světový výkon nabídl závod trojskokanů. Novým leaderem letošních světových statistik se stal bronzový medailista z loňského MS Fabrice Hugues Zango, jenž doskákal na 17.43, což je o 13 centimetrů více než zápis dosud vedoucího muže této statistiky Andyho Diaze z Kuby. Svá sezónní maxima si vylepšili také druhý Američan Christian Taylor (17.34) a Portugalec Pedro Pablo Pichardo (17.28).

Mužská stovka přišla o jednoho ze svých favoritů už v počátku, když byl Američan Mike Rodgers diskvalifikován za předčasný start. O to dominantnější pak bylo představení jeho mladšího krajana Noaha Lylese, jenž se rovinkou prohnal nejrychleji z celého startovního pole v čase 10.05. Těsný souboj o druhé místo vyzněl lépe pro Brita Adama Gemiliho (10.28) před dalším zástupcem zámořské sprinterské školy Elijahem Hall-Thompsonem (10.31).

Lyles se pak dodatečně přihlásil i na dvoustovku, kterou původně běžet neměl, a ani zde nenašel přemožitele, když proběhl trať vítězně v čase 20.13. Hlavně v první polovině trati se ho statečně držel nakonec druhý Ital Eseosa Desalu (20.35). Oproti stovce si o jednu příčku pohoršil Adam Gemili (20.56). Dvoustovka žen se stala kořistí Američanky Linny Irbyové (22.55), která si připsala cenné skalpy hvězd této disciplíny Dafne Schippersové (22.94) a Mujingy Kambunjiové (23.25).

I přes nepříznivé větrné podmínky si připsala další letošní prvenství na čtvrtce překážek v kvalitním čase 54.67 vedoucí žena světových tabulek Femke Bolová z Nizozemska. Druhé Ukrajince Anně Ryžikovové (55.86) nadělila přes vteřinu. Třetí byla Kanaďanka Sage Watsonová (56.29).

Na stejné distanci v kategorii mužů tentokrát odolala padesátivteřinová hranice. Vítězný Američan David Kendziera totiž zaběhl rovných 50 vteřin. V cíli ho následovali Estonec Rasmus Mägi (50.18) a domácí Maďar Máté Koroknai (50.59).

Původním cílem Američana Donavana Braziera bylo v závodě na 600 metrů útočit na historické světové maximum svého krajana Johnnyho Graye 1:12.81 z roku 1986. Brazier už je držitelem nejrychlejšího času historie na této distanci v hale a tentýž zápis si chtěl připsat i pod otevřeným nebem. Značně mu to však zkomplikovalo to, že každý účastník běhu v Székésfehérvaru musel celou trať běžet ve své dráze. Brazier sice dokázal skvělým finišem zvítězit, ale časem 1:15.07 zaostal daleko za cíleným rekordem. Navíc měl co dělat s Portoričanem Wesleyem Vazquezem (1:15.31), kterého předstihl až v závěrečných metrech. Třetí byl domácí Balász Vindics za 1:16.84.

Jediný centimetr rozhodl o vítězce soutěže dálkařek. Tou se stala prozatímní světová jednička Anastasia Mirončik-Ivanonová, která dolétla na 677 centimetrů. Při tomto pokusu jí sice foukal nepovolený vítr do zad o hodnotě 2.1 m/s, ale do celkového pořadí se započítával. Ukrajinka Maryna Bech-Romančuková zapsala již s regulérní podporou 676 centimetrů a byla druhá. Třetí Maďarce Dianě Lestiové pak při jejím nejdelším pokusu 665 centimetrů foukal do zad dokonce uragán o hodnotě 5.0 m/s.

V diskařském kruhu prodloužil svou letošní dominanci Švéd Daniel Stahl. V Maďarsku si připsal už své dvanácté prvenství v této sezóně, jeho disk dopadl na 67.31. Vysoký standard potvrdil také druhý Litevec Andriuš Gugžius, jenž hodil 67.08. Stahlův reprezentační kolega Simon Pettersson byl třetí za 65.70.

Vyrovnaná soutěž kladivářů vyšla nejlépe polskému evropskému šampionovi Wojciechu Nowickému, jehož vítězný výkon měřil 78.07 a těsně za sebou nechal domácího reprezentanta Bence Halásze, jenž zapsal rovných 78 metrů. Nové kariérní maximum 77.78 zaznamenal teprve devatenáctiletý Ukrajinec Myhailo Kochan. Čtyřnásobný mistr světa Pawel Fajdek byl až čtvrtý za 76.08. Mezi ženami zvítězila Francouzka Alexandra Tavernierová (73.09) před Polkou Malwinou Kopronovou (72.68) a Běloruskou Hannou Mališnikovou (70.59).