České TOP běhy budou oceněny již posedmé

pátek 2. prosince 2016
Ve středu 7. prosince proběhne v Golf Resortu Konopiště slavnostní vyhlášení TOP běžeckých soutěží za letošní rok. Při tradičním adventním ceremoniálu zástupci ČAS ocení pořadatele, tentokrát v kategoriích seriály, akce, závody, a přítomny budou také čeští běžci sdružení ve „zlatém klubu“.

V loňském roce se zúčastnilo běžeckých závodů přes 133 tisíc startujících a zájem o jednu ze základních sportovních dovedností neutuchá v České republice ani letos. Roste množství akcí na našem území i počet jejich účastníků. Český atletický svaz již od roku 2010 před Vánoci pravidelně oceňuje organizátory jednotlivých závodů a seriálů, letos k nim přibude i kategorie „akcí“. V rámci vyhlášení „TOP běhů“ byl navíc v roce 2012 založen Zlatý klub českých vytrvalců, uskupení určené význačným českým osobnostem má aktuálně jedenadvacet členů.

Vyhlašované tři kategorie:

Soutěže konané v průběhu roku se jedním organizátorem a společným názvem. Vloni byl v této kategorii jedničkou Run Czech se 78 585 startujícími. Pod něj spadá vůbec největší závod v ČR, Volkswagen maraton Praha, ale také půlmaratony v dalších českých městech (K. Vary, Č. Budějovice, Olomouc, Ústí) nebo desítka v Praze.

Nová sekce, do níž jsou zařazeny podniky mimo běžecký seriál, ale při nichž pořadatelé připravují na jednom místě v jeden den různé tratě. Například při Pardubickém vinařském půlmaratonu se koná desítka, podobně je vícero závodů při Velké Kunratické.

Právě tradiční kros byl před rokem největší v této kategorii, z níž byl ale tentokrát vyčleněn, neboť nově zahrnuje pouze samostatné závody o jedné distanci. Velké kunratické se loni zúčastnilo 4248 běžců, a přestože má kvůli ochraně přírody omezenou kapacitu, byla největší v této sekci. O mimořádném zájmu o původně recesní podnik svědčí letos za dvacet minut vyprodaná startovní čísla.

Za účasti běžeckých legend

Ceremoniálu budou přítomni také členové zlatého klubu, jmenovitě Jan Pešava (český rekordman na tratích 3 000, 10 000 a na půlmaraton a 7. z ME v Helsinkách 1994 na 10 000 m), Ivan Uvizl (český rekordman v hodinovce, bronzový ze světových halových her v Paříži 1985 a 3x vítěz závodu Běchovice-Praha) nebo Eva Vrabcová-Nývltová (účastnice OH v Riu na maratonu a 8. na ME v Amsterdamu na půlmaratonu), která se loni stala jednadvacátou členkou klubu.

Slavnostní vyhlášení TOP běžeckých soutěží za rok 2016 proběhne ve středu 7. prosince od 16 hodin v Golf Resortu Konopiště.

Pro komunikaci na sociálních sítích: #topbehy