České trio do finále

čtvrtek 4. března 2021
Česká výprava má za sebou úspěšný vstup do 36. halového evropského šampionátu v polské Toruni. Koulařka Markéta Červenková i mílaři Filip Sasínek a Jan Friš postoupili do finále.

Do kvalifikace koulařek nastoupilo 17 závodnic. Ve finále však bylo místo pouze pro osm z nich. Kvalifikační limit byl nastaven na metě 18.40. Markéta Červenková zahájila v první sérii vrhem na 17.93, čímž si o jeden centimetr vylepšila halový osobák z mistrovství České republiky v Ostravě. Druhým pokusem pak ještě přidala, když se konečně v této halové sezóně dočkala osmnáctimetrového zápisu. Její náčiní totiž dopadlo na 18.16, a právě tento výkon ji nakonec posunul do jejího prvního evropského finále. Nejdelší kvalifikační vrh 18.86 předvedla Němka Christina Schwanitzová. Největším překvapením kvalifikace byla Španělka Maria Toimilová, která se blýskla výrazným vylepšením národního rekordu své domoviny. Osobní maximum si posunula o 78 centimetrů.

Mužská patnáctistovka měla na programu čtyři rozběhy. Z každého z nich postupovali přímo pouze dva běžci a finálovou dvanáctku doplnily další čtyři nejrychlejší časy. Filip Sasínek měl tu výhodu, že startoval až v tom závěrečném a byl si toho plně vědom. Také proto se hned od startu ujal tempa a odtáhl v podstatě celý závod. Až v poslední stovce se před něj dostal Polák Marcin Lewandowski. Náš reprezentant pak v cílové rovince odrazil atak Ira Paula Robinsona a doběhl si pro přímý postup v čase 3:40.04. Filip si tak zaběhne třetí halové evropské finále v řadě.

Při své čtvrté účasti na halových evropských šampionátech toužil prolomit rozběhové prokletí Jan Friš a o finále se pral jako lev. V náběhu do posledního kola nebyl daleko od přímých postupových pozic, ovšem v závěrečné zatáčce přišla kolize s Irem Lukem McCannem, což Honzu rozhodilo. Svou třetí pozici přesto udržel až do cíle, nicméně ztratil cenné desetinky, které ho ve výsledku mohly hodně mrzet, jelikož byl na celkové třinácté pozici prvním nepostupujícím do finále. Český tým ovšem podal protest vůči počínání irského soupeře, který byl ze strany jury uznán a Honza se tak mohl nakonec těšit z dodatečného postupu. Nejrychlejším mílařem v rozbězích byl Španěl Ignacio Fontes za 3:38.68.

V kvalifikaci dálkařů dokázali pouze dva závodníci přeskočit osm metrů. Švéd Thobias Montler dolétl na 818 centimetrů a obhájce titulu Miltiadis Tentoglou zapsal 804. Na finále byl potřeba výkon 774 centimetrů.

Přesně osm výškařů zdolalo v kvalifikačním boji 221 centimetrů. O finalistech tak nebylo pochyb. Hlavním favoritům Gianmarco Tamberimu a Maximu Nědosekovovi z Běloruska k tomu stačilo absolvovat pouhé dva soutěžní pokusy.

Oba rozběhy na 3000 metrů žen ovládly britské reprezentantky. Nejrychlejší rozběhový čas 8:52.60 měla vítězka druhého běhu Verity Ockendenová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf