Český oštěp má dvě světové medaile

sobota 12. srpna 2017
Dvojnásobnou medailovou radost zažila česká atletika ve finále oštěpařů. Jakub Vadlejch vybojoval stříbro a Petr Frydrych přidal bronz. Oba si navíc dokázali v boji o medaile vylepšit osobní rekordy. Adam Sebastian Helcelet dokončil mistrovský desetiboj na osmém místě. Michaela Hrubá obsadila ve finále výškařek jedenáctou příčku.

Přímo snové bylo pro české barvy finále oštěpařů. Naše atletika v něm získala hned dva cenné kovy. Svých prvním medailí z velkého šampionátu se dočkali Jakub VadlejchPetr Frydrych. Vadlejch vystoupá na stříbrný stupínek, když si dokázal v druhé sérii vylepšit osobní rekord na 89.73 a nestačil pouze na Němce Johannese Vettera, jenž se mohl radovat z titulu mistra světa. O jeho zisku rozhodl hned svým prvním hodem, kdy se jeho oštěp zapíchl na 89.89.

Českou radost pak zdvojnásobil v závěrečné sérii Petr Frydrych, který si dokázal též ve správnou chvíli posunout hodnotu osobního maxima na 88.32 a sesunul z bronzové pozice favorizovaného Němce Thomase Röhlera. Potvrdil tak slibnou formu, kterou naznačil v kvalifikaci. Frydrych čekal na vylepšení osobáku dlouhých sedm let.

Adam Sebastian Helcelet zahájil druhý den desetiboje nad krátkými překážkami a byl z toho solidní čas 14.38. Následně se přesunul do diskařského kruhu, kde sice zaznamenal jediný měřený pokus, ale mohl s ním být spokojen, jelikož 44.77 je jeho sezónním maximem. Následovala tyč, kde se svěřenci Josefa Karase podařilo překonat laťku ve výšce 480 centimetrů. Největší radost si udělal v předposlední disciplíně, kterou byl oštěp. Zde si totiž hned úvodním pokusem vylepšil osobní rekord na 71.56. Celý závod pak zakončil dalším sezónním výkonem v závěrečné patnáctistovce, kde proběhl cílem za 4:36.85.

Helcelet si tak z mistrovství světa odveze osmé místo, když dokázal posbírat 8222 bodů. Titul světového šampiona získal Francouz Kevin Mayer. Jeho celkový součet činil 8768 bodů, čímž vylepšil letošní nejlepší světový výkon a potvrdil, že zlatá medaile bude ve správných rukou. Na stupně vítězů ho doprovodí dvojice Němců. Stříbro si na krk pověsí Rico Freimuth za 8564 bodů a bronz vybojoval jeho reprezentační parťák Kai Kazmirek (8488 b.).

Ve výškařském finále jsme měli zastoupení v juniorské mistryni Evropy Michaele Hrubé. Svěřenkyně trenéra Michala Pogányho dokázala překonat nejlépe 192 centimetrů a obsadila jedenáctou příčku. Pozici letošní jasné suverénky ve výškařském sektoru potvrdila Ruska závodící pod neutrální vlajkou Maria Lasitskeneová. Jako jediná se dokázala přenést přes 203 centimetrů a obhájila svůj titul světové šampionky. Životní závod předvedla stříbrná Ukrajinka Julia Levčenková, která dokázala poprvé v kariéře překonat dva metry, když překonala laťku ve výšce 201 centimetrů. Bronz si z Londýna odveze za 199 centimetrů Polka Kamila Licwinková.

Disciplíny bez české účasti

Domácí hvězda Mo Farah tentokrát tolik ceněného běžeckého doublu nedosáhl. Ve finále závodu na 5000 metrů ho o něj v závěrečném finiši připravil Etiopan Muktar Edris a "překazil" tak Farahovi jeho loučení s dráhovou atletikou na velkých šampionátech. Edrisův vítězný čas byl 13:32.79. Farah zaostal na stříbrné pozici o necelé půl vteřiny (13:33.22). O dalších osm setin zpět finišoval nakonec bronzový Američan s keňskými kořeny Paul Chelimo (13:33.30).

Australská překážkářka Sally Pearsonová dokázala, že londýnský stadion je jejím oblíbeným. Před čtyřmi lety se zde radovala z titulu olympijské šampionky a nyní se může v britské metropoli těšit i ze zlaté medaile na mistrovství světa, když si poradila s americkými spolufavoritkami a opanovala finálový závod na 100 metrů překážek v čase 12.59. Nejlepší zástupkyní Spojených států byla zkušená Dawn Harper-Nelsonová, která brala stříbro za 12.63. Pro překvapivé stříbro si dosprintovala Němka Pamela Dutkiewiczová (12.72). Světová rekordmanka Kendra Harrisonová zůstala bez medaile na čtvrtém místě (12.74).

Strhujicí finálový závod byl k vidění ve štafetě na 4x100 metrů mužů. Až do posledních metrů bojovali o vítězství Američané s Brity a z triumfu se nakonec těšili domácí borci, když jejich finišman Nethaneel Mitchel-Blake proběhl cílem v letošním světovém maximu 37.47 a nechal za sebou o sedm setin Američana Christiana Colemana. Spojené státy tak braly stříbro za 37.52. Možná trochu nečekaný bronz získali Japonci (38.04). Osobní a nejspíš i jamajskou národní tragedii prožil Usain Bolt, který se ze všech sil snažil dohnat ztrátu na vedoucí závodníky, až si přivodil svalové zranění a do cíle se nedostal.

Ve finále štafety na 4x100 metrů žen si doběhl pro světové zlato kvartet Spojených států amerických, který vylepšil letošní nejlepší světový čas na 41.82. Domácímu publiku udělaly stříbrnou radost sprinterky Velké Británie (42.12). Na bronzový stupínek vystoupají Jamajčanky (42.19).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben