Český tým osmý v Evropě
Chvíli to v průběhu neděle vypadalo, že český tým opět čekají nelehké záchranářské práce, závěr však byl i díky dvěma vítězstvím klidný. Nakonec byl náskok od první sestupové pozice 26 bodů. Reprezentace jich nasbírala celkem 214,5, za sedmou Itálií (221) zůstala o 6,5 bodu, před posledním zachráněným, devátým Řeckem (196,5), o 18. První liga čeká za dva roky Bělorusko (desáté za 188,5 b) a Nizozemsko (11., 175). Přesvědčivý triumf, již svůj čtvrtý, vybojovalo Německo, když získalo 321,5 bodu. Stříbrnému Polsku chybělo do tří stovek pět bodů (295) a na vítěze 26,5 b. To, jak je v soutěži družstev důležitý každý bod, ukazuje duel o bronz, který právě tímto nepatrným rozdílem vydřela domácí Francie (270) před Británií (269). Další dvojice týmů za nimi byla s větším odstupem, páté skončilo Španělsko (242,5), šestá Ukrajina (236,5).
Lepší tečku si český tým nemohl přát. Oštěpařka Barbora Špotáková od první série (62.17) figurovala na druhé příčce, následujícím pokusem přidala (63.81), ale ani to nestačilo na Bělorusku Chaladovičovou (64.60). Po křížku v třetí sérii ale Špotáková prokázala srdce bojovnice a při poslední šanci se vylepšeným letošním výkonem na 65.14 dostala do čela a na to už soupeřka neměla odpověď. "Jsem moc ráda, že jsem byla u toho, když se podařilo udržet a že jsem k tomu přispěla vítězstvím. Mám soutěže družstev moc ráda, je to takové zábavnější. Navíc tu byla na tribuně velká část týmu, kteří mě povzbuzovali a hecovali, abych Bělorusku porazila. V tom větru to bylo opravdu těžké, při druhém pokusu jsem odhazovala snad tři metry před čárou, pak jsem zase přidala dva kroky do rozběhu ... Ale to jen dokazuje, že mám ve výkonu rezervy, i když jsem se zlepšila," říkala rozveselená Barbora.
To byl Jakub Holuša, jak jej známe. Na trojce se držel takticky v balíku, a i když si kvůli "brždění" odnesl pár kopanců i jeden krvavý šrám na holeni, nic mu nebránilo rozbalit v posledním kole svůj pověstný finiš a - naoko pohodlně - zvítězit v čase 7:57.60. "Já se někde na dvojce rozhodl, že půjdu dlouhý finiš třístovku. Do té doby to pro mě bylo tréninkové tempo a jen jsem se snažil schovávat ve větru. Vlastně to pak bylo docela snadné, ani jsem už nemusel tolik makat poslední stovku. Jsem rád, že jsem přinesl týmu plný počet bodů," uvedl Jakub.
Tak to byla paráda! Výškařka Michaela Hrubá zdoláním 194 vylepšila vlastní juniorský národní rekord a splnila tím ostrý limit pro mistrovství světa do Londýna. Podělila se tím o třetí příčku s Italkou Trostovou, když vítězná Polka Ličwinková i druhá Němka Jungfleischová zdolaly 197. I tuto výšku Michaela málem zdolala při svém prvním pokusu. "Už jsem byla za laťkou, ale lehce jsem škrtla stehnem. Ukazuje to, že jsme na správné cestě. A to jsem se při rozcvičování moc dobře necítila. Ale v průběhu soutěže se to zlepšovalo, vyhovovalo mi, že mi na rozběhu foukalo do zad. S výsledkem jsem samozřejmě spokojená," říkala.
Štafeta čtvrtkařů doběhla ve svém závodě i celkově na třetím místě, když dohromady složili čas 3:03.31. Jak hodnotili svůj výkon? "Chtěli jsme běžet určitě rychleji, já osobně jsem docela vytuhl, bohužel se mi to letos stává docela často," uvedl Jan Tesař, jenž vybíhal z bloků. "Mně se neběželo tak špatně," říkal Pavel Maslák, jenž pár desítek minut předtím běžel dvoustovku. "V závěru mi docela docházely síly, to jo, ale řekl bych, že to bylo důstojné představení," zhodnotil. "Já jsem se pokoušel předběhnout Holanďana v zatáčce, jenže se nedal. Závěr jsem ale myslím zvládl," říkál aktér třetího úseku Vít Müller, který se přeci jen posunul na druhé místo. "Neběželo se mi moc dobře," přiznal finišman Patrik Šorm. "Doufal jsem, že Holanďan vytuhne podobně, jako v Amsterdamu, ale nestalo se," litoval poklesu na konečnou třetí pozici. Zvítězili Španělé, jejichž čas 3:02.32 je letos nejrychlejší v Evropě, druzí Nizozemci vylepšili národní rekord (3:03.37).
Čtvrtkař Pavel Maslák vybojoval na poloviční distanci čtvrté místo. "Čas (20.66) je na větrné podmínky dobrý, ale věřil jsem, že bych mohl bojovat o druhé místo za Řekem (Cákonasem, byl třetí za 20.59)," říkal v cíli Pavel. "Myslím, že ten den volna od pátečních by asi vyhovoval těm, co jdou i stovku, ale pro mě byl zbytečný," dodal. Zvítězil Ukrajinec Smělyk za 20.53, o čtyři setiny před Francouzem Zezem (20.53).
V tyčkařské soutěži to byly velké nervy, náročné větrné podmínky učinily ze soutěže loterii. Jan Kudlička se s nimi nakonec vyrovnal slušně, základ 530 zvládl napoprvé, 555 napotřetí (a na 565 už zbýval jediný pokus). To stačilo na čtvrté místo. "Čtvrtý jsem byl i podle tabulek, takže asi můžu být spokojený, že jsem to moc nepokazil. Vítr byl opravdu nepříjemný, v rozcvičování vlastně ani nemělo cenu skákat, co chvíli foukalo pět metrů tam nebo jiným směrem. Trefit se pak při pokusu do minuty do nějakého zklidnění skoro nešlo," říkal Jan. Soutěž ovládl domácí favorit Lavillenie, zvládl 580.
Patnáctistovka žen nebrala po úvodní vlažné 600 spád a druhá polovina se běžela velmi svižně. Kristiina Mäki se držela v zadní části hlavního balíku, v poslední dvoustovce pak nějaké to místo navíc získala a doběhla sedmá v čase 4:16.43. "Trochu mě průběh závodu překvapil, ale myslím, že jsem předvedla to, na co mám. Přeci jen holky přede mnou mají půlku tak 2:00 až 2:03, takže ne že bych v závěru tuhla, ale byly prostě rychlejší," povídala Kristiina. Vysloveně suverénně si počínala vítězná Němka Klosterhalfenová (4:09.57).
Půlkař Filip Šnejdr zvolil taktiku "nenechat se zavřít" a do poslední dvoustovky se mu dařilo bojovat o přední pozice, ve finiši však nějaké to místo ztratil a nakonec doběhl osmý, na sedmou pozici ho posunula diskvalifikace původního vítěze Kszczota. "Věřil jsem, že by to mohlo být ještě o nějaké místo lepší. Ale přeci jen to byl na mě docela rychlý závod a v závěru mi došly síly," hodnotil Filip, v cíli za 1:48.61.
Na pětce se dlouho držela v závěsu za Nizozemkou Luijtenovou Moira Stewartová, ve finiši si s ní poradila a vybojovala tím osmé místo za 16:22.38. "Je to vlastně můj druhý čas, takže jsem docela spokojená a ani umístění myslím není špatné. Všichni si tu stěžují na vítr, na mně jako běžkyni teda bylo dost vedro," uvedla Moira. Závod ovládla Španělka Lozanová za 15:18.40.
Vydařený pokus 59.84 z druhé série diskaře Marka Bárty znamanal celkové osmé místo. "Jsem rád, že jsem to týmu moc nepokazil, podle startovky jsem byl desátý. Povedlo se mi prvním pokusem zajistit, a jen škoda, že jsou jen tři pokusy a jeden navíc pro čtyři nejlepší. Věřím, že jednoho dva bych ještě "sundal", docela mi to dneska létalo," hodnotil Marek. Ve vyrovnané bitvě o prvenství předčil Němec Harting o pouhých 5 cm Poláka Urbanka (66.30 vs. 66.25).
V dálkařském sektoru se prosadila jedna z favoritek Němka Salman-Rathová, která letěla do "ďábelských" 666 cm. Barbora Dvořáková předváděla skoky kolem 6 metrů, tím nejdelším se dostala za tuto hranici o centimetr, což stačilo na deváté místo. "Mám soutěže družstev moc ráda a jsem ráda, že výkon začíná šestkou. Byla to pro mě velká zkušenost," uvedla Barbora.
Čtvrtkařky běžely štafetu ve složení Helena Jiranová, Kateřina Hálová, Marcela Pírková, Tereza Petržilková, a daly dohromady 3:35.41, který stačil na čtvrté místo v běhu a celkové desáté. Triumfovaly Polky o půl vteřiny před Ukrajinkami v evropském výkonu roku 3:27.60.
Stýplař Lukář Olejníček nestačil vcelku svižnému tempu závodu, ve finiši pak dotahoval řeckého soupeře, ale nakonec jeho zrychlení o půl vteřinu nestačilo a v čase 8:59.61 skončil desátý. Roli favorita splnil Francouz Mekhissi-Benabbad, jenž zvítězil za 8:26.71.
Koulařka Petra Klementová se v soutěži po úvodním zajišťováku zlepšovala, nejprve na 14.44 a napotřetí se přiblížila výkonem 15.31 ke svému letošňáku, k bodu navíc pak chyběl decimetr a skončila tak jedenáctá. Soutěž ovládla Běloruska Dubická, která se jako jediná dostala za 18 metrů (18.39).
Přestože si trojskokan Jiří Zeman při nepovedeném pokusu v druhé sérii viditelně pochroumal kotník, ve třetí zabojoval a zlepšil se na 15.07, byť ani to nestačilo na lepší než jedenácté místo. Závod ovládl Němec Hess, který o 2 cm překonal 17metrovou hranici (17.02).
V kladivu jsme bohužel neměli žádný bodový zisk, protože Miroslav Pavlíček všechny své tři pokusy poslal do sítě odhodové klece. S tlakem se naopak vyrovnal polský favorit Fajdek po dvou křížcích napotřetí zapsal 78.29 a šel do vedení, které mu již nikdo nevzal.
Finále překážkových sprintů byla bez české účasti. Mezi muži se pět sprinterů dostalo pod 13 a půl vteřiny, nejrychlejší byl favorizovaný Ortega ze Španělska, jenž vyrovnal rekord šampionátu 13.20. Mezi ženami na stovce potvrdila roli adeptky vítězství Němka Dutkiewiczová, když zaběhla výtečných 12.75. Na dvoustovce žen se přihodil málo vídaný výpadek elektroniky, vítězné Řekyni Belibasakiové změřili "na ruku" 22.7.