Českým atletům se první dopoledne v Dauhá převážně vydařilo
Skvěle otevřela z českého pohledu HMS Denisa Rosolová. Bronzová medailistka z HME 2007 v dálce, která se však letos věnuje čtvrtce, vyhrála spolu s Američankou Trotterovou svůj rozběh v novém osobním rekordu 52.75. "Včera jsem měla hodně těžké nohy, tak jsem v posledním tréninku běhala jen krátké rovinky. Čekala jsem, že to bude hodně těžké, ale když jsem vyběhla, zdálo se mi to rychlé. Tlačila jsem se dopředu a nebyla si jistá, jestli jsem byla první. Jsem ráda za osobní rekord a myslím, že ho můžu v dalších závodech ještě zlepšit," prohlásila Rosolová, která se už může chystat na semifinále. |
Dramatické okamžiky si prožil Jan Marcell v koulařském sektoru. Po dvou přešlapech poslal své náčiní nedaleko postupové značky, jeho radost z vydařeného vrhu mu ale vzápětí pokazil jeden z rozhodčích, který odmával červený praporek, což by znamenalo konec nadějí. Za Marcella, který si byl jistý, že se nijak neprovinil, se však naštěstí po chvíli dohadování postavil vrchník. "Problém ale byl asi v tom, že nejspíš ztratili mou značku. Nabízeli mi čtvrtý pokus, ale já ho nechtěl, protože tohle byl první vydařený hod po dlouhé době. Nakonec to někam zapíchli, ale podle mě jinam a možná,že jsem přišel o nějakých 10 cm," okomentoval diskařský specialista výsledných 20.04, za které mu patří celkově 12. příčka. K postupu bylo třeba přehodit kvalifikační limit 20.30 m.
První disciplínu má za sebou i vícebojař Roman Šebrle. Dvojnásobný halový mistr světa začal sedmiboj nejlepším letošním výkonem na šedesátce 7.20 a průběžně mu patřila šestá příčka před Bělorusem Kravčenkem a Rusem Pogorelovem, který doběhl se zjevnými svalovými problémy. "Jsem zraněný. Nervy v hamstringu. Nemohu pokračovat. Je to smůla, ale nedá se nic dělat," prohlásil zklamaný Rus po doběhu. Pozici největších rychlíků potvrdili Američané - Clay 6.67 a Hardee 6.80.
V dálce si Šebrle průběžnou pozici ještě vylepšil, když předvedl po Ukrajinci Kasjanovovi druhý nejdelší výkon soutěže 749 cm a posunul se na čtvrtou příčku. "Je to zvláštní, že nikdo moc nenaskákal. Já sám jsem také doufal v 760 cm, ale tenhle výkon vzhledem k ostatním beru," prohlásil 35letý evropský rekordman, který je v Dauhá už na sedmém HMS v kariéře.
Poměrně spokojený je i s celým dosavadním průběhem sedmiboje. "Nečekal jsem, že budu takhle v kontaktu. Uvidíme, jak to půjde dál. Po zranění jsem ale nic víc čekat nemohl a pokud vydrží tahle forma i dál, nemuselo by to být špatné. U šedesátky se bohužel potvrdilo, že se na ní neumím rozcvičit," doplnil Šebrle, který po dvou disciplínách ztrácel na bronzovou pozici drženou průběžně Hardeem 99 bodů. Vedl Kasjanov s 33bodovým náskokem před Clayem.
Statečný boj předvedla půlkařka Lenka Masná. Svěřenkyně Jiřího Seqventa věděla, že se nemůže spoléhat na finiš a starala se z velké části o tempo. V náběhu do posledního kola se před ní dostaly soupeřky, Lenka však přesto finišovala na třetím místě. Po výkonu 2:03.59 musela při tvrdém postupovém klíči 2+2 čekat na časy dalšího běhu, který navíc věděl, jak rychle je třeba běžet na postup. Předpoklady se nakonec skutečně potvrdily a Lenku především díky tempu, které nasadila Britka Meadowsová, předčilo v druhém běhu 5 soupeřek. Polka Chicocká nakonec byla ještě diskvalifikována, takže Lenka odjede z Dauhá jako sedmá půlkařka světa v této halové sezoně.
Hned po půlkařkách se na ovál vydali jejich mužští kolegové a české výpravě to přineslo dnešní druhou semifinálovou radost. Jakub Holuša, který si před dvěma lety ve Valencii prožil velkou smůlu po těsném vypadnutí v rozběhu, tentokrát potvrdil, že už má zkušenosti. Držel se první čtvrtku za vedoucím Francouzem Hautcoeurem, a i když postupně klesl na 4. pozici, v závěru předvedl svoje rychlostní kvality a vrátil se na druhé, přímo místo postupové místo. Čas 1:50.64 by mu totiž zcela jistě na semifinále nestačil.
Další dobrá zpráva přišla zanedlouho poté z výškařského sektoru. Devět výškařek tu překonalo 192 centimetrů a jednou z nich je i Iva Straková. Přestože je finále určeno v technikách standardně osmi závodníkům, rozhodčí už nenutili pole skákat kvalifikační výšku 195 cm. Straková dnes postupovala čistě, s výjimkou opravy na 189, laťku o tři cm výš pak zdolala, byť se štěstím, napoprvé. "První cíl splněn, nechci se ale ukolébat postupem a hodlám dál bojovat o co nejlepší umístění, pokud vydrží zraněné chodidlo. Jinak je to pro mě první světlý moment po trochu protrápené sezoně. Organizačně to tu bylo chaotické, skoro nebyla možnost se rozeskákat. Vyhrál ten, kdo zůstal v klidu," prohlásila svěřenkyně trenérů Kováře a Goroškova.
Michal Balner bude v devítičlenném finále skoku o tyči. Svěřenci Boleslava Patery se závod povedl náramně, spolu se třemi soupeři zvládl 560 cm bez jediného křížku a je tak spoluvítězem kvalifikace. "Byl jsem celou dobu v pohodě, už od rána. Základ 545 i 560 cm jsem dal napoprvé a věřím, že kdyby se pokračovalo na 570 cm, skočil bych to také prvním skokem," prohlásil Balner a okomentoval výpadek některých favoritů bojů o medaile jako třeba Lavillenie z Francie, Ukrajinec Mazuryk či Američan Mack. "Byly tu problémy se stojany, organizátoři se s tím dost potýkali, a ikdyž se snažili, moc jim to nešlo. Myslím, že se nechali rozhodit. Já byl v klidu," prohlásil vysmátý Balner, který už se může chystat na sobotní finále, kde se však začne odznovu. "Ze všeho nejdřív se ale chci najíst, protože hlady šilhám. Taky se těším na postel," dodal tyčkař, který se musel vyrovnat i s nezvykle časným budíčkem. Vstával totiž jit před pátou hodinou místního času.
Slovenská trojskokanka Dana Velďáková se hned prvním skokem dostala do finále, když předvedla 14.25 m, tedy o 5 cm více než je postupová hranice.
Výsledky naleznete zde.
FOTOGALERIE Z DOPOLEDNE