Cesta do Göteborgu se otevřela
„Počítám se zástupci v téměř každé z disciplín, tedy že základ bude tvořit 15 až 20 jmen,“ uvádí reprezentační trenér Tomáš Dvořák. „Jejich počet může rozšířit víceboj a mužská štafeta,“ upozorňuje šéftrenér na dvojici disciplín, které mají specifická pravidla nominace.
Ve víceboji vybírá evropská asociace podle tabulkového postavení a jelikož z loňska se kvalifikace netýká nikoho z našich, budou si muset případní adepti říct o osm volných míst v této sezoně. Jistotu účasti tedy zatím nemá obhájce bronzu z Paříže Roman Šebrle, pátý z HMS v Istanbulu Adam Sebastian Helcelet, ani „osamostatněná“ národní rekordmanka v sedmiboji Eliška Klučinová. Mimochodem, naopak hvězda londýnské olympiády a jedna z nejlepších atletek loňska Jessica Ennisová již svůj účast v göteborgském pětiboji potvrdila.
Pokud jde o štafety, vybírá Evropská atletika (EA) pouze pětici podle roku 2012 (šestým do party je domácí tým): český ženský kvartet už má díky výkonnosti Bartoničkové, Bergrové, Hejnové a Rosolové v předešlém roce účast zajištěnu, jejich mužští kolegové musí – i přes národní rekord sestavy Němeček, Maslák, Prorok, Holuša – čekat jako „první pod čarou“, zda některý z týmů před nimi účast neodřekne. Jasněji by mělo být velice brzy, svazy měly potvrdit start štafet do konce roku.
Limity jako předloni, nelehká obhajoba
„Nastavení limitů je velmi podobné tomu, jaké bylo do Paříže. Řídí se tím, jaké výkony předváděli evropští atleti v minulé a předminulé sezoně, jen někde jsme zmírnili či přitvrdili,“ přibližuje šéftrenér Dvořák kritéria, jaká nastavil Český atletický svaz – najdete je zde. (EA výkonnostní limity pro HME nevypisuje, pouze omezuje start třech závodníků na disciplínu a zemi.) „Je předpoklad, že při zopakování daného výkonu by měl atlet postoupit,“ dodává Dvořák hlavní účel limitů stanovených ČAS.
A to je činnost, která se před dvěma lety na předešlé halové Evropě českým reprezentantům dařila, z patnácti startujících pouze čtyři neprošli dále. Mezi tehdy neúspěšnými byl mj. i Pavel Maslák, jenž na čtvrtce nepochybně nasbíral cenné zkušenosti, které bude chtít z pozice šampiona pod otevřeným nebem a pátého z HMS v Istanbulu zúročit i v göteborgské hale. Blízko medaili byla v Paříži Jiřina Ptáčníková, také ona by měla jako tyčkařská mistryně Evropy z Helsinek usilovat o další cenný kov.
Zopakovat utěšenou medailovou sbírku (2-1-1) každopádně nebude jednoduché, už proto že jeden ze dvou zlatých, překážkář Petr Svoboda, bohužel nadále není fit a obhajovat v Göteborgu nebude moci. To Denisa Rosolová, senzační šampionka ze čtvrtky, naopak pilně trénuje, stejně jako výškař Jaroslav Bába, v pařížské hale stříbrný. A bude-li zdravotně v pořádku, může o další medaili hrát i zmíněná vícebojařská legenda Roman Šebrle, stále není ani ve 38 letech bez šancí. A ve výčtu majitelů cenných kovů z posledních dvou sezon by neměl chybět ani loňský halový vicemistr světa z osmistovky Jakub Holuša, který se nicméně bude muset spolu s Maslákem nějak vyrovnat s měsíčním tréninkovým mankem z vojenského přijímače.