Čeští atleti měli o víkendu napilno

Lukasz Szelag via Top Athletics
pondělí 24. června 2024
Také o tomto víkendu závodili naši atleti v hojném počtu na zahraničních mítincích. Dařilo se českému mládí i těm zkušenějším.

Hned sedm českých atletů se představilo na nedělním mítinku v polské Poznani. Vít Müller zvítězil na čtvrtce překážek časem 49.42. Skvěle si vedl i čerstvý národní rekordman na 800 metrů Jakub Dudycha, jenž finišoval na třetí pozici v dalším parádním výkonu 1:45.14. Kristiina Sasínek Mäki skončila na stejné distanci osmá za 2:03.72. Na čtvrtce žen jsme měli dvojí zastoupení. Těsný duel našich závodnic vyzněl lépe pro druhou Barboru Malíkovou (52.22) před třetí Terezou Petržilkovou (52.30). V novém rekordu mítinku 51.91 zvítězila domácí Justyna Swiety-Ersetic. Trojskokanka Linda Suchá zapsala nejlépe 13.31 a byla devátá. Helena Jiranová proběhla stovku překážek za 13.28, což na postup do finálové osmičky nestačilo.

Dálkař Petr Meindlschimd se vydal ke svému dalšímu startu do Řecka. Sedmý muž letošního evropského finále se na své poměry po většinu soutěže hledal, ale v závěrečné sérii se parádně trefil do odrazu a byl z toho jeho třetí kariérní osmimetrový zápis. Výkonem 800 centimetrů obsadil v kvalitním klání třetí místo, což jistě o něco zvýší jeho šance na start pod pěti kruhy. Zvítězila domácí hvězda Miltiadis Tentoglou za 806 centimetrů. Před našeho reprezentanta se vešel ještě Bulhar Bozhidar Saraboyukov (805). Závod žen vyhrála Rumunka Alina Rotaru—Kottman za 692 centimetrů.

Vilém Stráský se pokoušel na mítinku v německém Ratingenu o vylepšení pozice ve světovém rankingu směrem k možné účasti na olympijských hrách v Paříži. Svěřenec Romana Šebrleho procházel celou soutěží na úrovni osobního rekordu z nedávného mistrovství Evropy a před závěrečnou patnáctistovkou na něj měl náskok deset bodů. Vilém se ujal tempa s vědomím, o co mu jde, ale přibližně pět set metrů před cílem přišel zdravotní problém v podobě křečí do obou hamstringů a byl nucen výrazně zpomalit, což mělo za následek výraznou přibližně 100 bodovou ztrátu oproti jeho běžeckému standardu. Stráského celkový bodový součet tak činil 7986, což stačilo na velmi slušně bonifikovanou třetí příčku za dvojicí Němců Tillem Steinforthem (8287 bodů) a Felixem Wolterem (8226 bodů). První soutěžní den zkusil závodit po zranění také Ondřej Kopecký, jenž ovšem absolvoval pouze úvodní tři disciplíny a následně odstoupil.

Kimberley Ficenec zaběhla na mítinku ve Vídni nejrychlejší českou ženskou půlku za posledních deset let. V závodě na 800 metrů obsadila čtvrté místo v čase 2:00.79 a stala se tak teprve osmou českou běžkyní, které se podařilo na této trati stlačit čas pod 2:01. Rychleji běžela naposledy v roce 2014 Lenka Masná. Půlkařský osobák si z rakouské metropole odváží také Nico Boketta, jenž obsadil v nejrychlejším běhu mužů páté místo v kariérním maximu 1:46.74.

Nejlepší českou závodnicí v rámci Brněnské laťky byla osmá Bára Sajdoková, která si toto umístění zajistila výkonem 184 centimetrů. Britka Morgan Lake s Litevkou Airiné Palšyté zdolaly shodně 193 centimetrů a o vítězce muselo rozhodnout rozeskakování, ve kterém byla úspěšnější Lake. Ve finále B se blýskla Stela Tomanová, která si posunula osobní rekord na 182 centimetrů, čímž vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství světa juniorů v Limě, přičemž věkem stále spadá ještě do kategorie dorostu.

Vítězem soutěže diskařů na Challengeru ve španělské Guadalajaře se stal výkonem 61.88 Marek Bárta. Na mítinku v Madridu závodil Ondřej Macík. Finále B na 200 metrů zvládl v čase 21.23.