Čeští dorostenci promluvili do světové atletiky

pondělí 14. července 2003
Zítra ve 14,40 hodin se na ruzyňské letiště vrátí úspěšná výprava České republiky z MS do 17 let v kanadském Sherbrooke.

České dorostenecké výběry za oceánem vybojovaly celkem tři medaile, každou z jiného kovu. V konečném pořadí národů 3. MS do 17 let, vytvořeném na základě medailové bilance, obsadil český národní tým 12. místo. Z evropských reprezentací pak Češi zaznamenali čtvrtý nejlepší výsledek. Lépe si v Sherbrooke vedli pouze Rusové, Němci a Rumuni. Celkově nejúspěšnější reprezentací se stalo družstvo Spojených států se šesti zlatými, čtyřmi stříbrnými a čtyřmi bronzovými medailemi.

Ve výčtu českých úspěchů na letošním MS do 17 let je vedle získaných medailí třeba připomenout také další výborná umístění. Výprava České republiky čítala čtrnáct atletů, přičemž každý z nich startoval v jedné disciplíně. Jedenáctkrát se podařilo postoupit do finále. Zlatou medaili vybojovala v novém rekordu MS 57,54 Zuzana Hejnová, druhou pozici obsadila dálkařka Denisa Ščerbová a bronz ze soutěže osmibojařů si veze Lukáš Patera.Na čtvrtých místech skončili koulař Remigius Machura a výškařka Oldřiška Marešová, ve skoku o tyči dorostenek Jiřina Ptáčníková obsadila pátou příčku. Na sedmou pozici dosáhl dálkař Roman Novotný a jeho kolega Václav Ciminga skončil desátý. Tyčkař Radek VýtiskMartin Mužík ve steeplu si připsali jedenáctá místa, o příčku hůře skončil výškař Tomáš Krása.

Také do popředí světových tabulek ve své kategorii se propracovali někteří čeští závodníci. Absolutorium v tomto směru patří čerstvé mistryni světa na 400 m překážek Zuzaně Hejnové. Šestnáctiletá svěřenkyně trenérky Jandové jako jediná na světě v této sezoně dokázala stlačit čas pod 58 vteřin, a to hned třikrát. Nejrychleji urazila trať právě ve finále mistrovství světa časem 57,54. Denisa Ščerbová se díky závodu v Sherbrooke vyhoupla na třetí místo mezi dálkařkami vynikajícím osobním i národním rekordem 640 cm. Vítkovická atletka figuruje kvalifikačním výkonem ze Sherbrooke 631 cm ještě na šesté pozici neredukovaných tabulek. Překonání laťky ve výšce 402 cm při mítinku Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostravě posunulo Jiřinu Ptáčníkovou do první desítky pořadí tyčkařek. Momentálně závodnici USK Praha patří šestá pozice. Remigius Machura drží pátý nejlepší výkon této sezony ve vrhu koulí (19,70 m). Devátá je v pořadí výškařek Oldřiška Marešová osobním rekordem 181 cm z sherbrookského finále. Elitní desítku redukovaného pořadí nejlepších světových dálkařů roku 2003 uzavírá skokem dlouhým 735 cm Roman Novotný.