Čeští výškaři jedou na HMS a potvrdili i olympijský limit

sobota 17. ledna 2004
Absolutním triumfem domácích závodníků skončil mezinárodní výškařský mítink Hustopečské skákání.

Přeplněná hala v jihomoravském městečku byla svědkem vzrušujících okamžiků v soutěžích obou hlavních kategorií. Za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje, zástupce Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místního starosty o prvenství v závodě mužů podle očekávání bojovali nejlepší čeští výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků. Rok starý rekord mítinku 2.30 m, jehož držitelem je právě vítkovický Bába, odolal, ale oba borci se hned prvním pokusem přenesli přes 2.28 m. Díky lepší bilanci na předchozí výšce zvítězil obhájce titulu Jaroslav Bába. Dosažený výkon znamená, že se Bába i Janků usadili na čele aktuálních světových tabulek, zároveň splnili nominační kritérium pro nadcházející halové MS v Budapešti a potvrdili svůj A-limit pro účast na OH v Aténách.

K chodci Miloši Holušovi tak přibyli další dva čeští atleti s jistotou startu na srpnovém sportovním svátku. Následně se v Hustopečích Bába i Janků pokoušeli o překonání 2.33 m, ale tato výška byla v prvním závodě sezony nad síly obou borců. Třetí příčku obsadil jablonecký Jan Janků za 2.20 m, nejlepším cizincem byl stejným výkonem Grzegorz Sposób z Polska.

Soutěži žen dominovala česká rekordmanka Zuzana Hlavoňová. Třicetiletá závodnice USK Praha výkonem 1.91 m o jeden centimetr třetím pokusem překonala vlastní nejlepší výkon historie mítinku. Poté si Hlavoňová nechala nastavit 1.95 m, tedy hodnotu A-limitu pro olympijské hry v Aténách. Na této laťce byla třikrát neúspěšná, ale nadějný byl zejména druhý pokus. „Kdyby si dala 193 centimetrů, pravděpodobně by laťku překonala,“ spekuluje o výkonu Hlavoňové ředitel závodů Zbyněk Háder. Právě výška 1.93 m by českou závodnici posunula na halové MS v Budapešti. Druhou pozici obsadila další domácí reprezentantka Barbora Laláková, když zdolala 1.88 m, kvalitní úroveň závodu podtrhly třetí a čtvrtá v pořadí, Romana Dubnová a Němka Melanie Skotniková, shodným výkonem 1.85 m. "Úroveň závodů byla vynikající. Jako obvykle tu byla i fantastická atmosféra, hala praskala ve švech, někteří si už ani neměli kam sednout," rozplýval se Zbyněk Háder.