Charlton světovou rekordmankou nad překážkami
Světový rekord Švédky Suzanny Kallur našel po šestnácti letech svou pokořitelku. V New Yorku se jí stala bahamská reprezentantka Devynne Charlton, který srazila historický zápis Kallur z Karlsruhe o jednu setinu na 7.67. Ve stínu tohoto jedinečného výkonu zanikly kvalitní časy dalších závodnic. Druhá byla jamajská mistryně světa z Budapešti Danielle Williams za 7.79 a stejného času dosáhla také domácí Tia Jones. Mezi muži byl na stejné distanci nejrychlejší Američan Dylan Beard za 7.44.
Historické světové maximum se přepisovalo i v závodě mužů na dvě míle. Brit Josh Kerr překonal výkon svého legendárního krajana Mohameda Faraha z Birminghamu 2015 o 2.73 vteřiny, když si s tratí poradil v čase 8:00.67. Grant Fisher ze Spojených států amerických se stal díky času 8:03.63 třetím nejrychlejším mužem historie.
Ženský závod na 2 míle se stal kořistí mladé Etiopanky Mediny Eisy, která se blýskla novým juniorským historickým světovým maximem 9:04.39 a připsala si cenný skalp Britky Laury Muir, která byla druhá v evropském rekordu 9:04.84. Tyto dvě závodnice se seřadily na druhé a třetí příčce historických světových tabulek. Další etiopská běžkyně Melknat Wudu je díky času 9:07.12 ve stejné statistice pátá a Američance Alicii Monson náleží za kontinentální rekord 9:09.70 šestá pozice.
Yared Nuguse se před rokem právě v této hale pokoušel o překonání světového rekordu v běhu na jednu míli, který má od roku 2019 v držení časem 3:47.01 Etiopan Yomif Kejelcha. Tehdy americkému reprezentantovi chybělo ke zdolání této mety 37 setin a úspěšný nebyl ani letos. I když předvedl opět špičkový čas 3:47.83, na Kejelchu to opět nestačilo. Do TOP 10 historických tabulek se dostali další závodníci z tohoto běhu. Patří mezi ně Hobbs Kessler (3:48.66, čtvrtý) a Britové George Mills (3:48.93, šestý) s Adamem Foggem (3:49.62, devátý).
Na stejné trati žen brala triumf další domácí běžecká hvězda Elle St. Pierre. S časem 4:16.41 se vyhoupla do čela letošních světových tabulek, jelikož běžela o 95 setin rychleji, než to dokázala Etiopanka Freweyni Hailu v Ostravě. Zároveň se stala třetí nejrychlejší ženou historie na této distanci v hale. Druhá Australanka Jessica Hull zaběhla nový kontinentální rekord 4:19.03. Keňanka Susan Ejore posunula halové historické maximum své země na 4:20.03.
První ženou, která v této sezóně stlačila na šedesátce čas pod sedm vteřin, je reprezentantka ostrova Svatá Lucie Julien Alfred. Rovinku prolétla za 6.99 a o setinu tak vylepšila rekord mítinku Američanky Gail Devers.
Také při svém druhém sezónním startu překonala ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh dvoumetrovou hranici. V New Yorku zvítězila výkonem 200 centimetrů před domácí Vashti Cunningham, která se posunula na druhou příčku letošních halových tabulek za 197 centimetrů. Těm vládne právě Mahuchikh s 204 centimetrů z mítinku v německé Chotěbuzi.