Chepngetichová zaběhla WR v ½ maratonu

neděle 4. dubna 2021
Keňská vytrvalkyně Ruth Chepngetichová se stala novou světovou rekordmankou v ½ maratonu, když zaběhla v tureckém Istanbulu čas 1:04:02, čímž vylepšila loňský rekordní zápis Etiopanky Ababel Yeshanehové o 29 vteřin.

Chepngetichové se v Istanbulu daří. V letech 2017 a 2019 dokázala tento závod vyhrát a při každém triumfu vylepšila traťový rekord. Letos však měla maratonská mistryně světa z Dauhá nebývale silnou konkurenci. Na startu byla například bronzová medailistka z podzimního MS v půlmaratonu v Gdyni Ealemzerf Yehualawová, které měla Chepngetichová co vracet, jelikož s ní prohrála na konci listopadu při půlmaratonském závodu v Novém Dillí. Tehdy zaběhla Etiopanka druhý čas historie 1:04:46 a Keňance nadělila 20 vteřin. Další favoritkou byla maratonská světová rekordmanka Brigid Kosgeiová, která měla až do istanbulského závodu v držení třetí nejrychlejší čas historie 1:04:49. Svůj půlmaratonský debut si pak měla odbýt dvojnásobná mistryně světa a stříbrná olympijská vítězka na trati 5000 metrů Hellen Obiriová.

Čelo startovního pole proběhlo metou pěti kilometrů v mezičase 15:07. Na desítce už byla na čele pouze pětičlenná skupinka favoritek. Zmiňovanou čtveřici doplňovala ještě Keňanka Joan Chelimo Mellyová. Časomíra ukazovala 30:31. Velmi záhy začala ztrácet kontakt právě Mellyová společně s Kosgeiovou. Patnáctkou probíhaly závodnice za 45:29. V následném průběhu se jako první pokusila o nástup Yeahualawová, avšak neúspěšně. To Chepngetichová byla po 55 minutách tohoto běžeckého klání úspěšnější a pak už náskok jen navyšovala. Čtvrtý pětikilometrový úsek zvládla za 15:13 a bylo více než pravděpodobné, že si doběhne nejen pro triumf, ale i pro nový světový rekord, a tak se i stalo. Cílem proběhla v čase 1:04:02, tedy o 29 vteřin rychleji, než to zvládla Etiopanka Ababel Yeshanehová před rokem a šesti týdny v Ras al Khaimah.

Druhá Yalemzerf Yehualawová si vylepšila své kariérní maximum z Nového Dillí o šest vteřin na 1:04:40 a ve světových historických tabulkách je třetí. Třetí byla Hellen Obiriová, která obstarala časem 1:04:51 historicky nejrychlejší ženský půlmaratonský debut a momentálně dělí v historických světových statistikách páté místo s krajankou a bývalou světovou rekordmankou Joyciline Jepkosgeiovou. Elitní pětici pak doplnily ještě Joan Chelimo Mellyová (1:05:09) a Brigid Kosgeiová (1:06:01).

V závodě mužů kraloval v novém traťovém rekordu 59:35 Keňan Kibiwot Kandie. Světový rekordman si v závěrečném finiši poradil s trojnásobným světovým šampionem a krajanem Geoffreyem Kamwororem, který zaostal výkonem 59:38 o tři vteřiny zpět. Na bronzový stupínek vystoupal Roncer Kipkorir za 59:46 a TOP 5 uzavřeli bronzový z MS v půlmaratonu Amdework Walelegn (59:48) a další zástupce keňské běžecké školy Leonard Bartoson (59:59).