Chlebiková šestá na ME v krosu

neděle 8. prosince 2019
Portugalský Lisabon hostil 26. mistrovství Evropy v přespolním běhu. Na startu bylo také dvanáct českých reprezentantů. Z nich zazářila zejména Aneta Chlebiková, která doběhla na vynikajícím šestém místě. Hned v pěti z šesti individuálních disciplín loňští šampioni úspěšně obhájili své tituly.

Největší českou radost přinesl závod žen kategorie do 22 let, kde se na start postavila Aneta Chlebiková. Naše reprezentantka sice nepatřila do okruhu největších favoritek, ale o to příjemnějším překvapením bylo její vystoupení. Třinecká běžkyně se postupně prokousávala startovním polem, až proběhla cílem na skvělém šestém místě v čase 21:25 a za cenným kovem zaostala o deset vteřin. V podání Anety se jedná o historicky nejlepší individuální umístění české závodnice na krosových evropských šampionátech. Závodu jasně dominovala dánská favoritka Anna Emilie Mollerová za 20:30 a úspěšně tak obhájila zlato z loňského mistrovství Evropy v nizozemském Tilburgu. Na stupně vítězů ji doprovodily Nizozemka Jasmijn Lauová (21:09) a Irka Stephanie Cotterová (21:15).

Ve stejné kategorii mužů jsme měli hned trojí zastoupení, což znamenalo, že naši borci budou usilovat o co nejlepší umístění i v soutěži družstev. Nejlépe si vedl Marek Chrascina, jenž potvrdil dobrou formu z posledních týdnů a finišoval na solidní 23. příčce v čase 25:26. Příliš však nezaostal ani 27. Viktor Šinágl (25:31), který se tak oproti loňskému ME zlepšil o osm míst. Damián Vích doběhl 35. za 25:48. V celkovém týmovém hodnocení tak naši běžci brali osmé místo. Zvítězili Francouzi před Itálií a Německem. K francouzskému primátu výrazně přispěl Jimmy Gressier, jenž se stal dalším úspěšným obhájcem zlaté medaile v čase 24:17. Stříbro si na krk pověsil Srb Elzan Bibič (24:25) a bronzový byl Španěl Abdessamad Oukhelfen (24:34).

V hlavním závodě žen jsme měli zastoupení v Moiře Stewartové. Pro dvojnásobnou českou krosovou šampionku to byla již sedmá účast na mistrovství Evropy v přespolním běhu. V první polovině závodu se svěřenkyně trenéra Václava Janouška pohybovala na konci druhé desítky. Poté následoval mírný propad, a nakonec z toho bylo 39. místo v čase 30:14. Suverénním způsobem si doběhla pro čtvrtý titul mistryně Evropy v řadě Turkyně Yasemin Canová (26:52). Po čtyřech bronzech se mohla tentokrát ze stříbra těšit Norka Karoline Grovdalová (27:07). Pro trošku překvapivý bronz si doběhla Švédka Samrawit Mengsteabová (27:43). Jen o dvě vteřiny zpět zaostala velezkušená Irka Fionnuala McCormacková, pro kterou to byl v Lisabonu již šestnáctý start na evropských krosových šampionátech a je v tomto ohledu mezi ženami rekordmankou.

Mužské klání bylo jediným, které nemělo na letošním mistrovství úspěšného individuálního obhájce. Nor Filip Ingebrigtsen svého mladšího bratra nenapodobil, obsadil dvanácté místo v čase 30:57 a od pódiových umístění byl docela daleko. Vítězem se stal Švéd Robel Fsiha, který si s tratí poradil nejrychleji ze všech za 29:59. Oproti loňsku si o jednu příčku polepšil stříbrný Turek Aras Kaia (30:10). Cenného kovu mezi dospělými se také dočkal bronzový Ital Yemaneberhan Crippa (30:21), který má jinak ve svém držení po dvou vítězstvích mezi juniory i v kategorii do 22 let. Český duel mezi Jakubem ZemaníkemJiřím Homoláčem vyzněl o maličko lépe pro prvního jmenovaného, který doběhl 62. za 32:58. Homoláč finišoval o pouhé dvě vteřiny za ním na 63. příčce.

Velmi zdatně si vedla mezi juniorkami Adéla Koláčková. Brněnská běžecká naděje dokončila závod jako 39. v čase 15:16 a oproti loňskému evropskému šampionátu si polepšila přesně o třicet míst. Úspěšnou obhájkyní se stala Italka Naida Battoclettiová (13:58). Velmi zdatnou soupeřkou jí ovšem byla stříbrná Slovinka Klara Lukanová (14.01). Třetí byla Portugalka Maria Machadová (14:10). Další velká favoritka Švýcarka Delia Sclabasová zůstala bez medaile na čtvrtém místě (14:22).

Závod juniorů měl jednoho obrovského favorita a tím byl norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen a ten svou roli jednoznačně potvrdil. Na trati jasně dominoval a v poklidu si doběhl v čase 18:20 již pro svůj čtvrtý titul juniorského krosového šampiona v řadě. Stříbro si na krk pověsil Turek Ayetullah Aslanhan za 18:58 a bronz putuje do Irska zásluhou Efrema Gideye (19:01). Z čtveřice českých reprezentantů dosáhl nejlepšího umístění 53. René Sasyn (20:02), krok s ním však dokázal držet 57. Jan Pešava (20:05). Nejmladší z čtveřice David Šlapák doběhl 75. (20:25), David Kováčech byl 91. (21:03). V soutěži družstev skončili naši junioři šestnáctí. Vyhráli Britové před Nory a Portugalci.

Potřetí v historii ME se běžela smíšená štafeta. Tentokrát byla nejrychlejší sestava Velké Británie (17:55), která tak zopakovala svůj dva roky starý triumf. Štafety stříbrného Běloruska (18:01) a bronzové Francie (18:05) si oproti loňsku prohodily. Naopak obhájci prvenství ze Španělska tentokrát medaili nezískali a byli čtvrtí (18:11).