Chodci bojovali v Turecku se světovou elitou
Dvě místa od olympiády
Smíšená maratonská štafeta byla v podstatě přímým kvalifikačním závodem pro olympijské hry v Paříži. Ve hře bylo hned 22 z 25 možných míst pro samotné klání pod pěti kruhy. Každá reprezentace mohla v Antalyi poslat do boje hned tři štafety a startovní listina byla skutečně nabitá. Také česká výprava poslala do boje to nejlepší, co má k dispozici, tedy Víta Hlaváče s Eliškou Martínkovou, kteří se utkali s dalšími 66 dvojicemi.
První 12.2 kilometru dlouhý úsek absolvoval Vít Hlaváč a Martínkové předával na průběžné 36. pozici v kontaktu s oběma slovenskými štafetami. Elišce se pak dařilo stoupat pořadím až na 25. místo, ale bohužel těsně před předávkou přišel třetí terčík, který znamenal tříminutový zásek v penalty zóně a propad na 39. příčku, což byla závažná komplikace směrem k příčkám, zajišťujícím kvalifikaci na olympiádu. Vítek se pak při svém úseku posunul o dvě pozice na 37. místo a na řadě byla opět Eliška, která ve finiši probojovala na 34. pozici, což bohužel ke kvalifikaci na olympijské hry nestačilo a jedinou cestou pro naši štafetu do Paříže je umístění do třetí příčky v TOP listu.
Zvítězila italská dvojice Francesco Fortunato a Valentina Trapletii za 2:56:35. Na stříbrný stupínek vystoupalo japonské duo Koki Ikeda s Kumiko Okadou (2:57:04) a bronz brala nejúspěšnější ze třech španělských sestav Álvaro Marín a Laura García-Caro (2:57:47).
Klimentová desátá v limitu pro MSJ
Velmi vydařený závod na 10 kilometrů prožila v kategorii juniorek Ema Klimentová. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové se v polovině trati pohybovala na průběžné šestnácté pozici s desetivteřinovou ztrátou na čelo. Postupně se však ještě propracovávala pořadím výše a do poledního okruhu vcházela společně s Japonkou Suku Okuno a Italkou Michell Canto v boji o 9. až 11. místo. Nakonec z toho bylo umístění v TOP 10, když Ema finišovala na desáté příčce ve výrazně vylepšeném osobním rekordu 46:28. Dosavadní maximum z letošních Poděbrad srazila o jednu minutu a devět vteřin a stala se čtvrtou nejrychlejší juniorkou české historie. Její radost mohla být dvojnásobná, jelikož svým výkonem splnila limit pro start na srpnové mistrovství světa juniorů v Limě.
Spokojena mohla být také její tréninková parťačka Alžběta Franklová. Také jí se podařilo v Turecku posunout své výkonnostní hranice. Dosavadní osobák z březnového závodu v Dudincích si vylepšila o 14 vteřin na 49:04, což jí v celkovém hodnocení stačilo na 25. místo. Naše děvčata pak vybojovala v soutěži týmů pěknou šestou pozici. Hlavně díky dvojnásobnému individuálnímu medailovému úspěchu se radovaly z primátu Španělky. Aldara Meilán byla stříbrná za 45:12 a Sofia Santacreu vystoupala na bronzový stupínek díky osobáku 45:17. Nestačily pouze na vítěznou Číňanku Xizhen Yang, která triumfovala v čase 45:06. Čína brala týmové stříbro. Bronz náleží Itálii.
V kategorii juniorů jsme měli zastoupení v Albertu Kuklovi. Ten se do osmého kilometru pohyboval ještě v třetí desítce průběžného pořadí, ale v závěru se propadl na konečnou 31. pozici, pro kterou si došel v čase 43:29, což je o 45 vteřin pomaleji, než se mu podařilo zdolat desetikilometrovou distanci nedávno v Poděbradech. V novém kontinentálním rekordu 39:56 zvítězil Australan Isaac Beacroft, jenž v napínavém souboji porazil o jedinou vteřinu Číňana Shengji Shi (39:57). Třetí skončil další zástupce této asijské chodecké velmoci Jiawei Luo za 40:03. Týmové zlato berou samozřejmě Číňané před Japonskem a Austrálií.
Karlström má další vavřín, Zajíček si došel pro osobák
V závodě mužů na 20 kilometrů se nekonalo žádné závratné tempo. Na čele se vystřídala v jeho první polovině řada favoritů, a tak desítkou procházela velmi početná vedoucí skupina v mezičase 40:17. Krátce nato se o její roztrhání pokusil Švéd Perseus Karlström a jeho nástup byl úspěšný. V tomto klání sbíralo cenné zkušenosti ve světové konkurenci také mladé české duo Adam Zajíček s Jaromírem Morávkem. Na desítce figuroval Zajíček na průběžné 56. příčce se ztrátou 1:18 na čelo a Morávek byl osmašedesátý.
Poté, co byl Karlströmův nástup úspěšný, zbylo na čele už pouze pět borců. Společnost mu dělali teprve dvaadvacetiletý Španel Pal McGrath, Japonec Yuta Koga, Ekvádorec David Hurtado a trochu překvapivě reprezentant Uzbekistánu Rasulbek Dilmurodov. Právě mladý McGrath se svých zkušenějších soupeřů nezalekl a začal stupňovat tempo, což dokázali zachytit pouze Karlström a Hurtado. Odvážný Španěl však nepolevoval a problémy začali mít i jeho poslední dva pronásledovatelé. Favorizovaný Švéd však přeci jen svého mladšího soka dostihl. Naopak Hurtado obdržel třetí červený terčík, a ještě předtím, než se stihl odporoučet do penalty zóny, dostal i čtvrtý a byl diskvalifikován.
Rozhodující okamžik v souboji o vítězství přišel v průběhu sedmnáctého kilometru, když se Karlström dostal do čela a své vedení si s přehledem pohlídal až do cíle, kterým prošel vítězně v čase 1:18:49. Před dvěma lety kraloval Švéd pětatřicítce na MS družstev v Maskatu a nyní opanoval na stejném podniku dvacítku. Paul McGrath byl za svou odvahu odměněn stříbrem za 1:19:14 a na stupně vítězů ho doprovodil bronzový reprezentační kolega Diego García Carrera (1:19:51), což znamenalo, že Španělé vyhrají i soutěž týmů před Japonskem a Itálii.
Na výsost spokojený mohl být také náš Adam Zajíček, jenž se radoval z nového osobního rekordu 1:24:10. Předešlý zápis z letošních Poděbrady srazil o jednu minutu a 44 vteřin a posunul se na devátou příčku českých historických tabulek před svého týmového parťáka Jaromíra Morávka, jemuž se tentokrát tolik nezadařilo, když závod dokončil na 61. místě v čase 1:28:32. Zajíček obsadil v celkovém hodnocení 42. místo.
Dominantní García León
V závodě žen na 20 kilometrů se hned od startu ujala tempa peruánská dvojnásobná mistryně světa z šampionátu v Eugene 2022 Kimberly García León. Hlavní díky její aktivitě čítala na pátém kilometru vedoucí skupinka už pouze sedm závodnic a krátce nato se po jejím prvním nástupu zúžila pouze na čtveřici. Z té jako první odpadla Ekvádorka Glenda Morejón, která byla později diskvalifikována. Utvořila se tak trojice potenciálních medailistek. Společně s León se na čele v ten moment nacházely ještě její krajanka Evelyn Inga s čínskou obhájkyní vítězství Zhenxia Ma.
Ovšem ani Ma během jedenáctého kilometru neudržela nastavené tempo a v boji o titul zůstalo už pouze peruánské duo, které až do patnáctého kilometru vzorně spolupracovalo. Krátce po této metě však León své krajance nastoupila a náskok do cíle už pouze zvyšovala. Pohodlně si tak došla pro vítězství v čase 1:27:12. Boj o další cenné kovy byl pak až nečekaně zajímavý. Inga sice figurovala na stříbrné pozici s poměrně pohodlným náskokem na Číňanku Ma, ale v předposledním okruhu dostala třetí terčík a jen pár set metrů před cílem se musela odebrat do penalty zóny, kde si odpykávala dvouminutový trest.
Tím se Zhenxia Ma posunula na konečnou stříbrnou pozici, kterou si zasloužila výkonem 1:27:55. Ke smůle peruánské reprezentantky krátce předtím, než vyšla z penalty zóny, ji minula Brazilka Erica Sena, která byla přeci jen v cíli o čtyři vteřiny rychleji a brala bronz za 1:29:22. Evelyn Inga tak skončila těsně pod stupni vítězů v čase 1:29:26.
Napínavou soutěž družstev nakonec ovládla Čína před Peru a Španělskem.