Chodecký SP - den 1

středa 23. listopadu 2011
Diváci v ruských Čeboksarech viděli první den dvoudenního chodeckého klání juniorský světový rekord a dva rekordy Světového poháru.

Paquillo vypálil domácím rybník
Dvojnásobný evropský šampion a stříbrný medailista z olympiády i MS Francisco Fernandez (přezdívaný Paquillo) ze Španělska vyhrál závod na 20 km při 23. ročníku Světového poháru v chůzi. V hlavním městě Čuvašské republiky vzdáleném 600 km východně od metropole Ruské federace, Moskvy, finišoval v čase 1:18:15 a o 9 vteřin tak překonal dřívější maximum SP, které v roce 1997 zašel v Poděbradech Ekvádorec Jefferson Perez.
Fernandez musel o obhajobu svého prvenství z posledního ročníku Světového poháru v La Coriuni 2006 tvrdě bojovat s lídrem letošních tabulek Valerijem Borchinem z Ruska. Ten nakonec došel na druhém místě se ztrátou šesti vteřin na vítěze. Bronz získal čtvrtý z posledního MS Eder Sanchez z Mexika. Těsně pod stupni vítězů došel bývalý mistr světa Ilja Markov a časem 1:19:04 se s polu s Borchinem dostal do ruské sestavy pro OH. Celkem 11 závodníků stlačilo v dobrém počasí a za mocné podpory publika svůj čas pod 1:20 hod, počítaje v to i nové národní rekordmany Erika Tysseho z Norska (6. místo/1:19:11) a Ira Roberta Heffernana (9. místo/1:19:54). Bronzový z posledního MS Hatem Ghoula z Tunisu byl 11. (1:19:54) a vládnoucí olympijský šampion Ivano Brugnetti z Itálie 16. (1:21.19). Jediný český zástupce Roman Bílek se umístil po výkonu 1:30:47 na 77. místě. Jeho hlavní tratí je však 50 km, kde se již dříve nominoval na OH.
Týmovou soutěž ovládli domácí Rusové před Španěly a Australany.

Rekordní listinu obohatí Alexej
Jméno chodce Alexeje Bartsajkina bude prvním zápisem do rekordní listiny závodu na 10 km juniorů. Devatenáctiletý Rus zvítězil v Čeboksarech v čase 39:57 a vyhověl tak podmínce IAAF, která si pro historicky první zápis stanovila hranici 40 minut.
Ačkoliv dříve byly zaznamenány lepší výkony, než je ten Bartsajskina z Čeboksar (nejrychlejší byl v roce 2004 Vladimir Kanajkin – 38:16), nikdy dosud nebyly splněny všechny podmínky pro uznání světového maxima či to bylo ještě před érou, kdy se tyto rekordy zavedly.
Na druhém místě došel Číňan Ding Chen (40:12), třetí byl další Rus Denis Strelkov (40:17). Čtrvtý byl pak lepší ze španělských dvojčat Torlaových Luis. Autor nejlepšího času v sezoně Edikt Chajbullin byl diskvalifikován. Týmové medaile si podělily, seřazeno dle cennosti kovů: Rusko, Čína a Španělsko.
Čeští junioři byli patnáctí, když nejlepšího výsledku dosáhl na 44. místě Jakub Zajíc (46:37). Lukáš Gdula byl 46. v symptomatickém čase 46:46, Karel Kettner ještě o tři příčky za ním (47:20).

A zase Ruska
Velká ruská dominance byla k vidění i mezi juniorkami. Loňská dorostenecká mistryně světa z Ostravy Taťjana Kalmykovová jasně předčila své soupeřky a vyhrála v novém rekordu SP 42:44. Po dvou předchozích triumfech Věry Sokolovové z let 2004 a 2006 tak kategorie juniorek na SP dosud nepoznala vítězku jiné státní příslušnosti než ruské.
To platí i o letošních stupních vítězů, kam Kalmykovovou doplnily její krajanky Jumanovová (stříbrná z MS do 17 let 2007) a Alembekovová (pro změnu stříbrná z MS do 17 let 2005). V týmech se za Rusky vyhouply Rumunky a překvapivě Kolumbijky.