"Chybu" najde počítač
Fyzioterapie a počítač…jde to dohromady? PaedDr. Martina Končalová z MFK centra potvrzuje, že ano. „Náš počítačový software je v metodě MFK alfou a omegou... Pomocí vstupních dat, která počítači zadáme, totiž dokáže velmi rychle vyhodnotit příčinu problému v celém svalovém komplexu,“ vysvětluje. Metoda je postavena na čtyřech jednoduchých krocích. Fyzioterapeut učiní na pacientovi tzv. pohybový svalový test. „Jde o známý test, který se v praxi používá jen ve speciálních případech.“ Zjištěné výsledky testu zaznamená do počítače, a ten již „pracuje za něj“. Vyhodnotí, zkombinuje a „zobrazí“ části svalového systému, které jsou zatížené, napjaté, prostě problematické. Fyzioterapeut tak zjistí, kde má „chybu“ u pacienta hledat. Zvolí následnou terapeutickou metodu, například reflexní terapii či svalovou masáž, nebo doporučí cílené cvičení. Metoda MFK mu napomáhá i při samotné léčbě. Software totiž určí, v jakém místě a v jaké posloupnosti se má při terapii postupovat. Na konci každé procedury se pomocí počítače vyhodnotí její úspěšnost.
Autorka metody MFK Martina Končalová - foto: J. Čech
Metoda na pacienta nahlíží jako na „celek“ a dokáže nabídnout řešení „šité na míru“ ještě před tím, než nějaký vážný problém vůbec nastane. Zvláště u sportovců je takový postup velmi výhodný. „Díky včasné diagnostice předcházíme problému, například natrhnutí svalu nebo potížím s achilovkou,“ potvrzuje Martina Končalová. Většina lidí, a to i sportovců, navštěvuje fyzioterapeuta až ve chvíli, kdy ho začne něco bolet. Do té doby si myslí, že je vše v pořádku. „Navíc když přijde klient, že ho bolí například rameno, většina fyzioterapeutů se zaměří právě na daný problém, popřípadě na další svalové řetězení s tím související. Ale člověk nemůže postřehnout všechny „chyby“, které se u dotyčného vyskytují. A právě v tom je počítačový software MFK nenahraditelný. Dokáže vyhodnotit veškeré kombinace a ukáže nám velmi rychle, kde hledat příčinu problému u konkrétního individua,“ doplňuje autorka a upozorňuje: „Nedokážeme pochopitelně odstranit výrůstky nebo vývojové vady. Řešíme a napravujeme vzniklé funkční poruchy pohybu nebo zajišťujeme prevenci jejich vzniku. Když je sval pružný, sportovec využívá naplno svůj tréninkový plán a podává stoprocentní výkon v rámci svých možností.“
MFK Centrum již několik týdnů navštěvují i atletky Špotáková s Baďurovou. „Doslechl jsem se, že úžasně pomohli Ondrovi Synkovi, proto jsem doktorku Končalovou kontaktoval a Bára s Kačkou k ní začaly chodit,“ vysvětluje manažer obou atletek Libor Varhaník.
„Líbí se mi, že se pracuje na celém těle a neřeší se jen část, která bolí. Mám z toho dobrý pocit, protože si myslím, že vše souvisí se vším,“ říká oštěpařka Bára Špotáková. „No a samozřejmě to také přináší své ovoce. Okamžitou úlevu, ale hlavně prevenci dalších komplikací.“
I tyčkařka Kateřina Baďurová, která se v lednu na soustředění zranila a prošla si operací kolene, je nadšena. „Ze začátku jsem se na to dívala trochu skepticky, ale hned po prvním ošetření jsem cítila značné zlepšení především na operované noze. Po tolika zdravotních peripetiích, co jsem už prožila, doufám, že mi tato metoda pomůže vyhnout se zbytečným zraněním, která vznikají z dlouhodobého přetížení určité části těla.“ A tak na celou věc nahlíží i manažer Libor Varhaník: „Navštěvování MFK Centra bereme jako součást prevence a holkám zapadá do celého komplexu systému přípravy – trénink, regenerace a nyní i fyzioterapie. Ale ne až ve chvíli, kdy je problém, ale jako součást systému, který by měl dopomoci k tomu, aby problém nevznikl.“
Více se o metodě MFK dozvíte v červnovém čísle časopisu Atletika.