CIG potvrdilo příslušnost mezi elitou

úterý 30. ledna 2024
Ostravská atletická hala hostila další ročník už tradičního mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Ten letos premiérově spadá do nejvyšší kategorie Gold seriálu WAIT. V jeho průběhu byly k vidění čtyři letošní nejlepší světové výkony a šest rekordů mítinku.

Výkony roku pro Klaver, Hailu a Nadera

Závod žen na 400 metrů měl stejnou vítězku jako v minulém roce. Nizozemka Lieke Klaver zopakovala svůj ostravský primát, a navíc k tomu ještě vylepšila vlastní rekord mítinku na 50.54, což je o 46 setin rychleji, než si s touto distancí poradila v Ostravě loni. Zároveň se vyhoupla do čela letošních světových tabulek. Druhou příčku vybojovala v norském národním rekordu 51.57 Henriette Jaeger. Třetí skončila Lada Vondrová za 52.05. Nikoleta Jíchová se těšila z osobního rekordu 52.78. Našim dalším čtvrtkařkám už se tolik nedařilo. Tereza Petržilková (53.33) a Lurdes Gloria Manuel (54.18) se nevyhnuly kolizím a po doběhu u nich tak panovalo velké zklamání.

Závod na jednu míli žen si na Czech Indoor Gala odbyl svou premiéru, a ta byla vskutku velkolepá. Dominovaly etiopské favoritky. Zástupkyně této východoafrické běžecké velmoci obsadily první čtyři pozice. Vítězná Freweyni Hailu výrazně vylepšila letošní nejlepší světový výkon na 4:17.36 a dostala se na šestou příčku historických světových tabulek. Hailu probíhala patnáctistovkou za 4:01.03 a stala se tak novou rekordmankou mítinku a vedoucí ženou průběžných světových tabulek i na této distanci. Do TOP 10 stejné statistiky se dostala i druhá Hirut Meshesha s výkonem 4:19.53. Šestá Dánka Sofia Thogersen zazářila novým juniorským evropským rekordem 4:29.31. Simona Vrzalová doběhla jako desátá za 4:35.76 a Diana Mezuliáníková skončila jedenáctá za 4:36.60.

O nejlepší světový výkon halové sezóny 2024 do třetice se postaral na trati 1500 metrů Portugalec Isaac Nader. Ten se stal novým leaderem letošních statistik díky času 3:34.23. V Ostravě předvedl suverénní výkon, a kromě vítězství se také zapsal mezi rekordmany tohoto podniku. Čas Brita Elliota Gilese z roku 2022 vylepšil o 1.7 vteřiny. Druhý Švéd Samuel Pihlström se prezentoval národním rekordem 3:35.47. Filip Sasínek doběhl jako pátý v solidním čase 3:37.99. Nico Boketta byl devátý za 3:42.50.

Další dva rekordy mítinku

Svou porci smůly si na ženské šedesátce vybrala čerstvá spoludržitelka národního rekordu Karolína Maňasová. Ta bohužel velmi záhy po startu zakopla a do závodu už se jí nepodařilo vrátit. Výsledkem bylo osmé místo a čas 7.56. Nejlepší Češkou v závodě tak byla pátá Natálie Kožuškaničová za 7.38. Papírové předpoklady potvrdila vedoucí žena letošních světových tabulek Ewa Swoboda. Polka prolétla rovinku v novém rekordu mítinku 7.07. Z osm let starého maxima Michelle-Lee Ahye ukrojila tři setiny. Velmi kvalitního času 7.17 dosáhla také lucemburská rekordmanka Patrizia van der Weken.

Rekord mítinku neodolal ani na šedesátce překážek žen. Jeho novou držitelkou je Polka Pia Skrzyszkowská, která vylepšila rok staré maximum Nizozemky Nadine Visser o čtyři setiny na 7.82. Visser se musela stejně jako loni spokojit s druhým místem za 7.93. Stejného času dosáhla i třetí Irka Sarah Lavin. Z českých závodnic postoupila pouze Tereza Elena Šínová. Svěřenkyně Ladislava Kárského si dosprintovala v kvalitním závodě pro osmé místo za 8.14. Helena Jiranová si v rozběhu zaběhla sezóňák 8.15.

Šutej počtvrté šampionkou Gala

Už svůj čtvrtý triumf na Czech Indoor Gala si vyskákala slovinská tyčkařka Tina Šutej. Letos nenašla přemožitelku díky výkonu 473 centimetrů. Ostravskému publiku udělala radost druhým místem Amálie Švábíková. Svěřenkyně Štěpána Janáčka si vylepšila sezónní maximum na 463 centimetrů. Následně se ještě pokoušela o zdolání 473, což by znamenalo posunutí jejího národního rekordu. Zatím jí ovšem tato hodnota odolala. Třetí byla Italka Roberta Bruni za 453 centimetrů. Spokojena mohla být se svým vystoupením i pátá Nikola Pöschlová, která se úspěšně přenesla přes 443 centimetrů, a to je její druhý nejhodnotnější kariérní výkon.

Domácí triumfy v podání Müllera a Kubelíka

V součtu obou běhů na 400 metrů mužů zaznamenal nejrychlejší čas vítěz toho prvního Vít Müller, jenž proběhl dva okruhy za 46.26. O dvě setiny pomalejší byl vítěz druhého běhu Maďar Atilla Molnár (46.28). Pomyslnou bronzovou příčku si odveze Švýcar Lionel Spitz (46.53). Druhým nejrychlejším českým reprezentantem byl Matěj Krsek za 46.45. Patrik Šorm (46.68) a Pavel Maslák (47.01) si srazili svá sezónní maxima.

Druhé české vítězství připsal Eduard Kubelík na dvoustovce. Ten opět ukázal, že se mu v ostravské hale daří, když si poradil ve všemi svými soupeři v součtu obou běhů a získal ceněné prvenství na zlatém mítinku v novém osobním rekordu 20.66, kterým se posunul na druhé místo české historie mezi Pavla Masláka a Radka Zachovala. Na rok starý rekord mítinku Kubánce Reyniera Meny ztratil jen dvě setiny. Pod 21 vteřin se dostal i Ondřej Macík (20.95) Naopak těsně se to nepodařilo Janu Jirkovi (21.05). Ze zahraničních závodníků byl nejrychlejší Polák Albert Komanski za 20.93.

Juška potrápil favorita, Staněk těsně druhý

Očekávaným vítězem dálkařského klání byl řecký šampion Miltiadis Tentoglou, jenž dolétl na 809 centimetrů a připsal si třetí vítězství na Czech Indoor Gala. Nejednalo se však v jeho podání o nějakou zásadní dominanci. K nadšení ostravské haly mu byl vyrovnaným soupeřem český rekordman Radek Juška. Ten sice po dvou křížcích zapsal v třetí sérii jen 761 centimetrů, ale hned dalším pokusem se dokázal výrazně zlepšit na 803 centimetrů a navázal tak na svou osmimetrovou formu z letní sezóny. Také Petr Meindlschmid zaznamenal nejdelší pokus ve čtvrté sérii a měřil 761 centimetrů, což mu v celkovém zúčtování stačilo na sedmé místo.

Tomáš Staněk zahájil soutěž koulařů dvěma křížky, ale v třetí sérii se parádně trefil a poslal své náčiní do vzdálenosti 21.33, díky čemuž se dostal do čela, kde vydržel až do závěrečné série. V té se před něj totiž dostal Američan Roger Steen, když zapsal 21.38, což mu nakonec stačilo k vítězství. Třetí příčku obsadil Novozélanďan Tom Walsh za 21.17.

Dudycha opět vylepšil juniorský rekord

Mužskou půlku opanoval při svém vůbec prvním halovém startu Botswaňan Tshepiso Masalela. Šestý muž loňského světového šampionátu svým vítězným časem 1:46.41 příliš nezaostal ani za čtyři roky starým rekordem mítinku Keňana Collinse Kipruta, konkrétně o tři setiny. Pod 1:47 stlačil svůj čas i druhý Ital Catalin Tecuceanu (1:46.90). Třetí byl Polák Mateusz Borkowski (1:47.33). Z českých půlkařů byl nejlepší čtvrtý Jakub Dudycha, jenž i přes řadu kolizí finišoval v novém juniorském národním rekordu 1:47.42. Vlastní zápis vylepšil o 33 setin. Za odvážnou taktiku byl odměněn pěkným osobákem 1:47.54 Daniel Kotyza. Hned za ním doběhl do cíle Filip Šnejdr (1:47.60).

Finále mužského sprintu na 60 metrů se stalo kořistí Japonce Yoshihida Kiryua, jenž navíc svůj primát ozdobil novým národním rekordem své domoviny 6.53. Dobrou formu z posledních dní potvrdil i druhý Joshua Hartmann z Německa (6.57) a jako třetí se do cíle předklonil Švéd Henrik Larsson (6.59). Jediným českým sprinterem, kterému se podařilo postoupit do finále, byl Jan Veleba. Ten skončil osmý za 6.80 (v rozběhu 6.76).

Národní program

Některých zajímavých výkonů jsme se dočkali už v národním programu mítinku. K vidění byly dokonce i dva dorostenecké národní rekordy. Filip Toul srazil na trati 1500 metrů vlastní zápis téměř o čtyři vteřiny na 3:48.76 a nestačil pouze na vítězného Michala Hrocha (3:48.11).

O druhý nároďák této kategorie se postaral na dvoustovce Filip Vojáček. Svěřenec manželů Rudových prolétl tuto trať v čase 21.58, čímž posunul dosavadní rekord Matěje Krska z roku 2016 o čtyři setiny. Stejně jako Toul také on našel pouze jednoho přemožitele, a to Slováka Mateje Balucha (21.47).

Solidní čas zaznamenal i nejrychlejší muž předprogramové čtvrtky Patrik Dömöter. Slovenský reprezentant si s dvěma okruhy poradil v čase 47.34. Na dvoustovce zaběhla nejhodnotnější čas ze tří běhů Natálie Kožuškaničová (23.83). Štěpán Schubert ovládl šedesátku překážek v čase 7.90. Druhý Jonáš Kolomazník se poprvé v kariéře dostal pod osm vteřin (7.99). Terezie Táborská na hladké šedesátce zaostala časem 7.52 jen dvě setiny za svým kariérním maximem. Pěknými osobáky se blýskly mladé čtvrtkařky Karolína Mitanová (54.60) s Marií Klapuchovou (54.74).

Petr Jelínek, foto: Adolf Horsinka