Čínští chodci brali první den všechny zlaté

pátek 4. března 2022
V ománském Maskatu probíhá dvoudenní mistrovství světa družstev v chůzi, vůbec první globální atletická akce v zemi. V pátek (neděle je v Ománu pracovní den) za horkých a vlhkých podmínek naprosto dominovali Číňané, získali všech šest zlatých k dispozici a v jednotlivcích stáli v obou závodech "U20" i žen na 20 km na pódiu ve dvou. Nejlepšího českého výsledku dosáhl 13. místem junior Adam Zajíček.
Martínková na dvacítce 27., Číňanky dominovaly

Žádné taktizování, navzdory náročným podmínkám a také trati, na které bylo v každém kole 3% stoupání/klesání, se od startu dvacítky žen šlo zostra a něco jako hlavní balík už neexistovalo během úvodného okruhu. Velice záhy – už během první čtvrtiny trati – vykrystalizovalo také trio budoucích medailistek: Číňanky Yang Jiayu a Ma Zhenxia a Peruánka Kimberly García Leónová.

Česká zástupkyně Eliška Martínková byla před startem na svém Instagramu hodně kritická nejen k povětrnostním podmínkám, ale i trati s převýšením. Začala proto svůj mezinárodní debut na 20 km opatrně, když se usadila od začátku ve čtvrté desítce 49členného pole. V polovině závodu ztrácela na 33. místě sedm minut na čelo (52:04).

Vedoucí trojice se na desítce objevila po necelé tři čtvrtě hodině chůze (44:57), ale pak se i jejich cesty rozešly. V šestém okruhu (tedy mezi 10. a 12. km) Číňanky setřásly peruánskou rivalku a pak už to bylo o prvenství jen mezi nimi. A byla to trochu překvapivě asijská šampionka z roku 2019 Maová, která navíc odpracovala na čele velkou část trati, kdo tahal proti světové rekordmance a mistryni světa 2017 Yangové za delší konec provazu. Na metě 15 km ještě byly pospolu (1:07:32), ale krátce před dalším oficiálním mezičasem (po 16 km) se Maová začala Yangové vzdalovat.

Všem v závěru viditelně docházely síly, i vedoucí Maové, ale 23letá Číňanka si své vedení bez problémů pohlídala a zvítězila v čase 1:30:22. Její o tři roky starší krajanka Yangová, nad níž visela se dvěma červenými terčíky hrozba dvouminutové penalizace, a tak si spíše hlídala druhou pozici. Její ztráta tak narostla na minutu a půl, v cíli se objevila za 1:31:54. Blíže k ní tak nakonec měla bronzová García Leónová, která na vítězku ztratila dvě minuty (1:32:27). Ještě menší rozdíl byl mezi Peruánkou a Mexičankou Gonzálezovou, která se dotáhla k pódiu na 18 vteřin (1:32:45). Pátá byla Japonka Fujiiová o další půlminutu zpět.

Eliška Martínková sice v druhé polovině trati ztratila na vítězku dalších minuty na celkových patnáct minut. Na druhou stranu měla druhou desítku jen o minutku a čtvrt pomalejší (53:22). Díky rozumnému tempu se tak v cíli objevila v čase 1:45:26 na 27. místě, tedy zhruba v půlce pole.

V soutěži družstev byly klasifikovány pouze čtyři týmy - bylo zapotřebí třech závodnic v cíli. Zlato putovalo do Číny, medailistky podpořila ještě sedmá Yang Liujing (10 bodů). Za nimi i mezi nimi panovaly velké odstupy, ze stříbra se radovaly Řekyně vedené individuálně šestou Ntrismpiotiovou, bronz braly chodkyně z Indie.

Zajíček 13., Morávek nedokončil

S ohledem na podmínky se pustil do juniorské desítky odvážně až bláznivě Jaromír Morávek. Hned zkraje závodu šel osamoceně a po prvním dvoukilometrovém okruhu si vybudoval na čele 20vteřinový náskok. Skupinka pronásledovatelů, v níž nechyběl druhý z české dvojice Adam Zajíček, však v dalším 2km kole ztrátu stáhla na čtvrtinu a před polovinou trati už Morávka pohltila. O náročnosti podmínek svědčí, že lepší polovina 35hlavého startovního pole zde byla ve velmi pomalém čase 23:07.

O další vzruch se postaral turecký závodník Mazlum Demir. Také on si vybudoval solidní odstup (10 s po 7 km), ale scénář byl podobný jako u českého odvážlivce. Zhruba ve třech čtvrtinách závodu byl dostižen a ve finále se nevešel ani mezi nejlepších deset. Rozdíl byl v tom, že už se rozpadla skupinka za Demirem a do posledního okruhu vstoupila na čele dvojice Číňanů. Morávek se držel ve hře o elitní desítku, Zajíček kolem poloviny pole. Do závěrečného kilometru dělal Zengovi a Wangovi na špici společnost Ind Amit, do cíle však nedorazil – byl diskvalifikován, když 4x porušil pravidlo o kontaktu se zemí.

Z Číňanů byl nakonec jasně rychlejší Wang Hongren, když triumfoval v čase 44:06. Jeho krajan Zeng Yu směřoval ke stříbru, jenže neodolal finiši Diega Giampaola. Ital předvedl vůbec nejrychlejší poslední dva kilometry z celého pole (7:59) a ztrátu na vítěze stáhl proti metě 8 km v cíli z 19 na 8 vteřin. Zeng bral bronz ve stejném výkonu jako Giampaola – 44:14. O medaili usiloval i Keňan Wafula, do cíle dorazil čtyři vteřiny od italsko-čínské dvojice. Navzdory následné minutové penalizaci zůstal i tak čtvrtý, těsně před Kolumbijcem Romerem (45:18 vs. 45:20).

Adam Zajíček dokončil jako třináctý, v čase 46:56 takřka tři minuty za nejlepšími. Bohužel byl jediným naším chodcem, který se dostal do cíle, Jaromír Morávek musel v posledním okruhu do péče lékařů. (Bližší informace zjišťujeme.) Nebyl tak klasifikován tým, což je škoda, neboť i výsledek v druhé desítce by české dvojici zajistil nejhůře páté místo – čtvrtá Kolumbie měla součet umístění 25, pátá Austrálie 36. Suverénním vítězem se stala Čína (4 body) před Italy (10), vedle Gaimpaola byl v desítce ještě Lomuscio, a Španěly (13), rovněž ve dvou v top 10.

Čína dominovala i juniorkám

V závodě žen mladších 20 let (36 na startu), který šampionát v 8 hodin místního (5 hodin českého) času otevřel, o sobě hodně dala vědět Valerija Šolomická – jediná reprezentantka Ukrajiny na MS, která se do Ománu dostala hlavně díky tomu, že se připravovala na kempu v Turecku. Před startem otřela slzu při předstartovní připomínce ruské agrese ve své domovině – několik atletů drželo ukrajinskou vlajku, prezident WA Coe položil květiny v modro-zlaté barvě. A pak už se Šolomická plně koncentrovala na závod, byla aktivní vpředu a v polovině trati táhla vedoucí skupinku (5 km za 24:10). Ještě po sedmi kilometrech se držela, pak ale začala naplno úřadovat dvojice Číňanek a Ukrajinka hodně ztrácela. Nakonec však vybojovala čtvrtou příčku, byť s velkou ztrátou i na bronzovou medaili.

Do boje o cenné kovy se výrazně zapojila Heta Veikkolaová, chvíli figurovala na druhém místě, v cíli se objevila jako třetí za výkon 48:11. Čínské soupeřky byly o 8, respektive 23 vteřin rychlejší. Jiang Jinyan vybojovala stříbro za 48:03, Jiang Yunyan ještě o čtvrt minuty před krajankou, tedy v čase 47:48.

Čínanky pochopitelně neměli konkurenci v soutěži družstev (3 body). Stříbro braly Australanky (12), když Sanderyová byla pátá a Pitcherová sedmá. Bronzové medaile putovaly na krky Španělek (20). Češky nestartovaly.

---

V sobotu je na programu brzy ráno českého času (4:00 SEČ, v 7:00 místního) chůze na 35 km mužů i žen s Terezou Ďurdiakovou a Vítem Hlaváčem na startu, program završí odpolední závod mužů na 20 km (13:00, resp. 16:00) bez české účasti. Vše lze sledovat na YT kanálu WA: www.youtube.com/worldathletics

Michal Procházka, foto: Getty Images pro World Athletics