Co ještě přinesl konvent Evropské atletiky v Aroně
Slavnostně dekorována byla totiž čtveřice vítězů anket vyhlašovaných kontinentální federací, dospělých hvězd Savinovové a Faraha, ale také těch vycházejících Williamsové a Storla. Kvartet v Aroně poodhaloval své plány pro příští rok. Nikdo z nich by si pochopitelně nechtěl nechat ujít olympiádu, úmysly nad ostatními akcemi už se lišily.
Foto: Daniel L. Cetrulo/european-athletics.org
Savinovová možná všude, Farah zatím s otazníky
Ruská půlkařka Marija Savinovová váhá nad celou halovou sezonou, ovšem s dovětkem „ale v hale ráda závodím“. Start na mistrovstí Evropy, které se bude příští rok poprvé konat v dvouletém cyklu, zase mistryně světa z Tegu podmiňuje divokou kartu od ruského svazu, která by jí zprostila od startu na domácím šampionátu. Mimořádně těžké olympijské kvalifikaci se však patrně Savinovová nebude moct vyhnout a ta se přitom koná pouhé dva dny po skončení ME v Helsinkách…
Méně informací máme o britském vytrvalci Mohamedu Farahovi. Dvojnásobný medailista z Tegu totiž nebyl kvůli přípravě na příští sezonu na vyhlášení osobně přítomen, a tak poslal pouze video pozdrav z tréninkového kempu v americkém Portlandu. Zatím tak není jasné ani to, zda se zúčastní mistrovství Evropy v krosu, jež hostí v prosinci slovinské Velenje.
Storl plánuje všechny tři vrcholy, Williamsová hledí k Londýnu
Jasněji se vyjádřil mladý evropský „výkvět“. Nečekaný koulařský mistr světa David Storl by chtěl zvládnout nejen halové MS v Istanbulu, ale také oba venkovní vrcholy v Helsinkách a Londýně. Německý silák také zatím odbyl dotazy na evropský rekord krajan Timmermanna (23.06). „Nechte mi zatím jako cíl 22 metrů, 23 je pro mě přeci jen ještě daleko,“ prohlásil Storl.
Jeho ženský protějšek v kategorii vycházející hvězda, sprinterka Jodie Williamsová, vidí jako hlavní středobod svého snažení pro příští rok olympiádu ve své domovině Velké Británii. Jako juniorka ovšem může směle pomýšlet i na úspěch mezi svými vrstevníky při MS v Barceloně, které následuje deset dní po dospělém ME v Helsinkách. Nu a určitě je třeba zmínit i halovou světový vrchol, vždyť letos se mladičká Britka na šedesátce málem probila na stupně vítězů.
Další udělené ceny
Když už jsme u dekorování, zmiňme i další, která proběhla při „evropském gala“. Cenu pro ženu ve vedoucí pozici obdržela Finka Anni Kirvesniemi-Boscová, ty trenérské si pak odnesli Lotyška Valentina Eidukaová a Belgičan Jacques Borlée. Tři ženy z Maďarska, Polska a Slovenska zase dostanou příležitost studovat díky stipendiu na univerzitě v Lausanne. Uznání za čtyřicet let služby atletice dostal Ital Franco Fava, někdejší vynikající vytrvalec a pozdější novinář pro Corriero dello Sport.
Medaile mimo stadion
S „novinkou“, ovšem ozkoušenou u jiných sportů nebo i na olympiádě přišli pořadatelé mistrovství Evropy v Helsinkách. Přímo na stadionu dostanou nejlepší tři pouze květiny, pro cenné kovy si „budou muset dojít“ mimo něj - do parku v blízkost hlavního dějiště šampionátu. Většina medailí najde stejně jako dosud své majitele ještě týž den, ti, kterým disciplína končí v závěru programu, si budou muset počkat do druhého dne před začátek večerního bloku.
„Chceme Londýn 2017“
Evropská atletika také vyslala z Arony ústy svého prezidenta jasný signál směrem k tomu, kde si přeje světové klání za šest let. „Stoprocentně podporuji úsilí UK Athletics vrátit mistrovství světa do Evropy,“ nechal se slyšet Hansjörg Wirz. „Musíme se vyhnout tomu, aby se konal šampionát třikrát ze čtyř ročníků mimo náš kontinent,“ dodal Wirz. Až do volby, která proběhne na půdě IAAF 11. listopadu, však nebude jisté, zda delegáti tento argument spolu s dalšími vyslyší. (Více k boji o MS 2017 v tématu minulého týdne.)
S využitím EME News a servisu Evropské atletiky