Čtvrtkaři do finále v národním rekordu

pátek 5. srpna 2022
V průběhu dopoledního programu pátého soutěžního dne na MSJ v Cali nám udělala radost zejména štafeta juniorů na 4x400 metrů, která postoupila do finále v národním historickém maximu této kategorie.

Famózní výkon ověnčený přímým postupem v novém juniorském národním rekordu předvedla naše štafeta čtvrtkařů. Velmi dobrý základ položil hned na prvním úseku Tadeáš Plaček, když předával těsně druhý. Vojtěch Cihlář pak na druhém úseku udržel kontakt s čelem závodu a podobně si vedl na třetím úseku také Ondřej Veselý, pro něhož se jednalo už o třetí štafetový start v Cali. Finišman Michal Haidelmeier pak i přes velmi kontaktní úsek vytáhl české kvarteto až na druhou přímo postupovou pozici. Když se pak na výsledkové tabuli ukázaly časy, mohli naši borci mít dvojnásobnou radost, jelikož časem 3:07.48 o více než vteřinu posunuli hodnotu juniorského národního rekordu.

Dvě želízka v ohni jsme měli v chodeckém závodě juniorů na 10 000 metrů. Závod zahájil lépe Adam Zajíček, jenž se po třech kilometrech držel v hlavní vedoucí skupině. Jaromír Morávek na něj ztrácel zhruba deset metrů, ale stále byl ještě v kontaktu s nejlepšími. Zhruba o kilometr později pak Morávek ze závodu odstoupil. Byl totiž bohužel jedním z atletů, které před jejich startem v Cali postihly zdravotní potíže a v momentě, kdy se rozhodl nepokračovat už výrazně ztrácel. Naopak Zajíček se i na metě pátého kilometru stále držel v početné vedoucí skupině.

Následně už začalo být nastavené tempo nejlepších příliš rychlé i na něj a ztratil kontakt. Od té chvíle šel na trati v podstatě osamocen. Stále měl však o co bojovat. Ve hře byl nový osobní rekord. Za ním nakonec zaostal časem 44:45.52 jen opravdu těsně, konkrétně o 47 setin a došel si pro velmi solidní patnácté místo. Titul světového šampiona náleží Mazlumovi Demirovi z Turecka, který zvítězil v čase 42:36.02. Na stupně vítězů ho doprovodili Alžířan Ismail Benhammouda (42:42.49) a další turecký reprezentant Mayrettin Yildiz (43:07.95).

První úsek české štafety juniorek na 4x400 metrů měla na starosti Tereza Lamačová, která se jinak věnuje hlavně kratším sprintům a byla také včera členkou sprinterské sestavy, která obsadila osmé místo. Lamačová předávala Veronice Hutárkové na průběžném pátém místě. Následovaly Jana PiškulováAdéla Tkáčová, ale k dalšímu posunu pořadím už nedošlo. Naše děvčata zaběhla čas 3:47.72, což stačilo na celkové patnácté místo.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová