Čtvrtkařská štafeta (opět) žije
Zdravotní stav za posledních 22 měsíců zahýbal v podstatě se všemi členkami štafety. Předtím však Zuzana Bergrová, Denisa Ščerbová, Jitka Bartoničková, Zuzana Hejnová předaly a donesly kolík do cíle při HMS na čtvrtém místě. Od té doby však tu jedna, tu jiná z kvartetu nebyla zdravotně fit nebo se jí tolik nedařilo. Navíc Hejnová s Rosolovou (ve Španělsku závodila ještě pod dívčím jménem Ščerbová) mají v letní sezoně jiné priority. Obě však halovou čtvrtku zvládaly v roce 2008 výborně a když se k nim přidá (přidala) pohoda druhá poloviny týmu, blýská se na Strahově, kde vyjma Rosolové všechny trénují pod vedením Martiny Blažkové, na lepší časy.
"Kvartet z Valencie" - zleva Hejnová, Bartoničková, Ščerbová (Rosolová), Bergrová - foto: www.graf.cz
„Limit – průměr (53.5) – je o něco přísnější než před těmi dvěma lety,“ upozorňuje ovšem Jitka Bartoničková. „Nechci mluvit za holky, ale pro mě je tenhle čas na úrovni osobáku. Určitě udělám vše proto, abych štafetě pomohla. Kdyby byl limit na úrovni toho předloňského (53.8), tak bych řekla, že je to reálné, takhle bych to nechala spíše otevřené,“ povídá vlastně jediná ryzí čtvrtkařka, jíž se v posledních sezonách příliš výkonnostně nedařilo.
Tři sta metrů však předminulý pátek zvládla za 38.65, tedy v druhém životním čase a rychleji než kolegyně ze skupiny. Na čtvrtku plánuje vyrazit za týden (2. 2.) do Vídně spolu s Bergrovou, odhadnout, za kolik ji zvládne, si však netroufne: „Jsem si vědomá, že mezi třístovkou a čtyřstovkou je ještě veliký rozdíl.“
O něco větší kopec smůly měla v posledních dvou letech Zuzana Bergrová. Po Valencii výborně rozjela i venkovní sezonu, kdy právě start na hladké čtvrtce (53.48) sliboval i kvalitní čas pro překážkových 400 metrů – její hlavní disciplínu. Série zranění však utlumila závodní aktivitu téměř na nulu. „Bylo to psychicky náročné, takže teď si opravdu užívám trénink naplno,“ řekla dnes.
Pohoda se odrazila hned v prvním startu, když si na třístovce zaběhla osobní rekord 38.82. A tak Bergrová sdílí asi největší optimismus. „Není to určitě utopie, naopak si myslím, že je to docela nadějné. Minimálně je to cíl, ke kterému můžeme vzhlížet,“ dodává s úsměvem. Pro svůj první ostrý vídeňský start nicméně věří v čas blízko, nebo i pod 54 vteřin.
Naopak asi nejsmutnější ze čtveřice je momentálně její jmenovkyně Zuzana Hejnová, jejíž organismus po návratu z Afriky nezvládl aklimatizaci. Rekordmanka na 400 m překážek tak tři týdny v tréninku stála kvůli zánětu hrtanu, na nějž brala antibiotika. „Bohužel to není ani teď úplně stoprocentní,“ lituje Hejnová, která absolvovala čtyři disciplíny ze pětiboje před týdnem ve Stromovce a v pátek kombinaci 300-150 metrů stejně jako Bergrová. „S výkony (38.95 a 18.39) nejsem spokojená. Chtěla bych ještě běžet něco slušného a určitě pomoct štafetě, ale když se to nepovede, budu se chtít hlavně připravit na léto,“ míní. Teď ji čeká o víkendu v Nizozemsku reprezentační start v pětiboji. „Beru to jako zpestření a teď vzhledem k manku i jako trénink. Výsledkově od toho tolik nečekám, přeci jen mi chybí trénink technických disciplin.“ Ke štafetě se tak vyjadřuje zdráhavě, i když start na čtvrtce plánuje hned na Grand Prix Olymp o příštím víkendu. „Nebudou to mít lehké ani holky,“ uvědomuje si.
A jak to vidí Martina Blažková, trenérka tří čtvrtin potenciálního týmu? „Zatím holky ještě neběžely čtvrtku, takže po 2. únoru budeme vědět víc, ale zase: bude pro ně první, takže se to těžko odhaduje. Navíc nemůžu soudit Denisu,“ upozorňuje na čtvrtý, i před dvěma lety velmi důležitý díl do výsledné skládanky. Včerejší start v Bordeaux se Rosolové nevydařil (54.75), byla by však škoda, kdyby úsilí po prvním nezdaru vzdala.
„Rozhodně si myslím, že se štafeta po dvou letech rýsuje,“ míní Blažková. „Otázkou je i náhradnice, ale Lenka Masná s půlkou k 2:01 určitě nebude pomalá na čtvrtce,“ říká trenérka. Také Rosolová se spolu s Hejnovou chystá na vícebojařské mezistátko a pak jsou její starty otevřené. Podobně jako osud úspěšného „kvartetu z Valencie“.