Čtvrtkařský double v Tallinnu

sobota 10. července 2021
Česká výprava prožívá na mistrovství Evropy do 23 let v Tallinnu dvojnásobnou medailovou radost. Lada Vondrová se stala evropskou šampionkou na trati 400 metrů. Barbora Malíková vybojovala ve stejném závodě stříbro.

Finálový závod na 400 metrů žen vypadal tak trochu jako malé české mistrovství, protože právě naše dvě reprezentantky Lada Vondrová a Barbora Malíková si to mezi sebou rozdaly o titul mistryně Evropy. Rychleji závod rozběhla Vondrová. Malíková měla pro změnu tradičně silný závěr, a tak se k cíli blížily bok po boku. Pro Vondrovou se jednalo o malé deja vu, protože právě před dvěma lety v Gävle přišla o zlato až na cílové šachovnici. Tentokrát ovšem svůj těsný náskok uhájila, když proběhla cílem vítězně v novém osobním rekordu 51.19 a mohla se radovat ze zlata. Malíková se předkláněla o čtyři setiny zpět ve vyrovnaném osobáku 51.23 a zkompletovala tak svou sbírku z mládežnických evropských šampionátu, když brala v dorostu zlato, v juniorech bronz a nyní stříbro. Obě závodnice se tak těší před olympiádou v Tokiu skvělé formě. Bronzová Švýcarka Silke Lemmensová opět posunula hodnotu vlastního národního rekordu do 23 let na 52.09.

Markéta Štolová zaklekla do bloků finálového závodu v sedmé dráze a stejná číslovka se u jejího jména ukázala také ve výsledkové listině, když se do cíle předkláněla jako sedmá ve svém sezónním maximu 13.28. O vítězství si to rozdaly dle očekávání dvě hlavní favoritky a v tomto duelu byla úspěšnější Polka Pia Skrzyszkowská, která zvítězila v novém kariérním maximu 12.77. Stříbrná Francouzka Cyréna Samba-Myelaová byla o tři setiny pomalejší (12.80). Nový osobák 12.97 vynesl bronz další Polce Klaudii Wojtunikové.

První mužské umístění v elitní osmičce vybojoval pro český tým diskař Michal Forejt. Ten příliš nezaostal za svým osobním rekordem, když ve druhé sérii poslal svůj disk do vzdálenosti 56.30, což bylo jen o devět centimetrů méně než v kvalifikaci. Osmé místo je zatím naším nejlepším mužským umístěním. Svěřenec Petra Stehlíka navíc nebyl daleko ani od bronzové příčky, konkrétně mu k ní chyběl 1 metr a 77 centimetrů. Tento cenný kov získal za výkon 58.07 Španěl Yasiel Sotero. Na stříbro už bylo třeba překonat šedesátimetrovou hranici, a to se podařilo Bělorusovi Yauhenimu Bahutskému (61.21). Kapitola sama o sobě, to byl dominantní výkon Slovince Kristjana Čeha. Ten již v kvalifikaci překonal rekord mistrovství legendárního Němce Roberta Hartinga, aby ho ve finále ještě zlepšil na 67.48 a úspěšně tak obhájil zlato z předešlého šampionátu v Gävle.

Nikoleta Jíchová si do Tallinnu přivezla skvělou formu, což potvrdila osobními rekordy v rozběhu i semifinále a ve stejném duchu chtěla pokračovat i v boji o cenné kovy. Vysokou míru motivace potvrdil i fakt, že poprvé v kariéře zvládla mezeru mezi překážkami na čtrnáct kroků. To ji bohužel hned na druhé překážce překvapilo a následně i vykolejilo ze zažitého rytmu, do kterého se v dalším průběhu závodu už jen těžko dostávala. Výsledkem bylo osmé místo a čas 57.30, což je stále jeden z jejích nejlepších kariérních výkonů a z ME tak bude jistě odjíždět spokojena. Nejen z titulu evropské šampionky, ale také nové rekordmanky mistrovství se raduje Slovenka Emma Zapletalová, když dosavadní rekordní zápis Rumunky Angely Morosanuové z Debrecenu 2007 vylepšila o 22 setin. Stříbrná Španělka Sara Gallerová zaběhla nový absolutní španělský národní rekord 55.20. Bronzová Švýcarka Yasmin Gigerová pak vylepšila výkonem 55.25 hodnotu národního maxima kategorie do 23 let.

Finále bez české účasti

Naprosto suverénní vystoupení předvedla ve finále výškařek ukrajinská favoritka Jaroslava Mahučiková. Všechny čtyři hodnoty, které absolvovala s rezervou překonala napoprvé. Výjimkou nebyly ani rovné dva metry, čímž o dva centimetry překonala rekord mistrovství Rusky Světlany Lapinové z ME do 23 let v Göteborgu 1999. Dál už se pak rozhodla nepokračovat a šetřit síly směrem k olympijským hrám. Souboj o další cenné kovy byl o poznání vyrovnanější. Hned tři závodnice skočily 189 centimetrů. Jediné Švédce Maje Nilssonové se to podařilo prvním pokusem a brala stříbro. Slovinka Lia Apostolovski byla úspěšná napodruhé a byla bronzová. Černý Petr tak zbyl na Bělorusku Karynu Demidikovou, která potřebovala tři pokusy na skočení 189 a byla tedy čtvrtá.

Rekord šampionátu nabídlo finále běhu na 400 metrů mužů. O jeho překonání se postaral Švýcar Ricky Petrucciani, jenž triumfoval v čase 45.02, což je o dvě setiny rychleji, než to zvládl před osmnácti lety v Bydhošti Francouz Leslie Djhone. Na stupně vítězů ho doprovodili Belgičan Jonathan Sacoor (45.17) a Ital Edoardo Scotti (45.68).

Ve finále mužů na 400 metrů překážek byl v ohrožení také čtyři roky starý rekord šampionátu Nora Karstena Warholma z Bydhošti. Vítězný Ital Alessandro Sibilio za ním zaostal časem 48.42 jen o pět setin. Kromě titulu si udržel Sibilio také pozici nejrychlejšího Evropana sezóny v kategorii do 23 let. Poprvé v kariéře stlačil svůj čas pod 49 vteřin stříbrný Němec Emil Agyekum, jenž byl druhý za 48.96. Na bronzový stupínek vystoupal Nizozemec Ramsey Angela díky osobnímu rekordu 49.07.

Letošní nejlepší evropský výkon kategorie do 23 let padl v obou finálových závodech na 200 metrů. V tom mužském zvítězil Švýcar William Reais za 20.47 před španělskou dvojicí Jesus Gómez (20.60) a Pol Retamal (20.76). Mezi ženami si dosprintovala pro mistrovský titul Italka Dalia Kaddariová v čase 22.64. Na stupně vítězů ji doprovodily Němka Sophia Junková (22.87) a Francouzka Gémina Josephová (22.97).

Vyrovnaný osobní rekord  580 centimetrů a titul tyčkařského mistra Evropy si z Tallinnu odveze Francouz Ethan Cormont. Stříbro si vyskákal Řek Emmanouil Karalis za 465 centimetrů. Bronz si podělili Nor Sondre Guttormsen a Turek Erju Sasma za 460 centimetrů.

Dramatické vyvrcholení mělo finále koulařek. Do posledních pokusu nastupovala z vedoucí pozice vítězka kvalifikace ze Švédska Alexina Johanssonová, která měla v ten moment na svém kontě výkon 17.75. Posledním možným pokusem se před ni ovšem dostala jo jediný centimetr Němka Lea Riedelová, pro níž se jednalo o nový osobák. Z titulu se však neradovala. Záhy ji překonala Nizozemka Jessica Schilderová, když poslala své náčiní do vzdálenosti 18.11. Na řadě však byla ještě Johanssonová. Ta se však již nedokázala zlepšit a musela se spokojit s bronzovou medailí.

Španěl Asier Garcia potvrdil pozici hlavního favorita na stodesítce překážek i ve finále, když se stal evropským šampionem v čase 13.34. Radost reprezentace z Pyrenejského poloostrova ještě podpořil bronzový Enrique Llopis (13.44). Stříbro si na krk pověsil Belgičan Michael Obasuyi za 13.40.

Hned ze dvou cenných kovů se radovala ve finále stýplařek Francie. Pro zlato si doběhla v čase 9:51.02 Flavie Renouardová a bronz přidala její reprezentační kolegyně Aude Clavierová (9:58.58). Mezi tyto dvě závodnice se vklínila pouze stříbrná Polka Kinga Króliková za 9:52.59.

Těsný doběh finále patnáctistovky mužů vyzněl nejlépe pro Belgičana Rubena Verheydena, jenž zvítězil v čase 3:40.03. Další cenný kov do už tak bohaté sbírky španělské reprezentace přidal stříbrný Mario Garcia (3:40.11). Pro bronz si doběhl v čase 3:40.58 Portugalec Isaac Nader.

Finále kladivářek ovládla Němka Samatha Boruttaová. Její vítězný pokus měl hodnotu 68.80. Další medaile putují na sever Evropy. Stříbro patří Dánce Katrine Koch Jacobsenové za 66.81 a bronz si vyházela Finka Kiira Väänänenová v novém osobáku 65.98.

Ve finále ženské půlky si nejlépe rozvrhla síly Britka Isabelle Boffeyová, která zvítězila v čase 2:01.80 před Italkou Eloisou Coirovou (2:02.07) a Švédkou Wilmou Nielsenovou (2:02.29).

Mužskou pětku jasně ovládl Němec Mohamed Muhamed, který si v průběhu celého závodu hlídal svou pozici a stupňovaným finišem si doběhl pro titul mistra Evropy v čase 13:38.69. Pro stříbro si doběhl Španěl Aarón las Heras za 13:43.14. Islanďan Baldvin Magnusson se odměnil za překonání národního rekordu 13:45.00 bronzovou medailí.

Dopolední program

Velkou porci smůly si vybral v semifinále dvoustovky Tomáš Němejc. Zatímco první semifinálový běh měl naprosté bezvětří, v tom jeho foukal silný protivítr o hodnotě -2.6 m/s. Tomáš se do cíle bohužel předklonil až na čtvrtém místě, přičemž přímo postupovali pouze tři závodníci. Za touto pozicí zaostal jen o sedm setin a vzhledem k tomu, jaké panovaly větrné podmínky, bylo jasné, že s výkonem 21.42 na čas do finále nepostoupí. Nejrychlejší byl stejně jako v rozbězích vítěz prvního semifinále Švýcar William Reais za 20.57. Němejc bude celkově jedenáctý.

Svou premiéru na velké mezinárodní akci si připsala koulařka Blanka Tomášková a vedla si poměrně dobře. Nejdelší byl hned její úvodní pokus, který letěl na 14.28. Na postup do finále bylo nutné zapsat nejméně 15.16, a tak naše reprezentantka obsadila osmnáctou příčku. Nejdelší kvalifikační pokus 17.63 zapsala Švédka Alexina Johanssonová.

Dálkařka Adéla Záhorová už ví, jaké to je si zazávodit ve finále mládežnického šampionátu. Na svou účast mezi elitní dvanáctkou z MSJ v Tampere bohužel ale nenavázala. V kvalifikaci měla jen jeden měřený pokus, a to ten první, jehož hodnota byla 594 centimetrů, což v celkovém hodnocení stačilo na 21. místo. Vítězkou kvalifikačního kola byla Francouzka Maëlly Balmatová za 649 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman