Čtvrtý Juška a dva svěťáky na závěr DL
Světové rekordy pro Tsegay a Duplantise
Hlavní favoritka závodu na 5000 metrů Gudaf Tsegay už dopředu avizovala, že by na stadionu Hayward Field chtěla útočit na světový rekord Keňanky Faith Kipyegon, která letos v Paříži posunula historické světové maximum na 14:05.20. Po odstoupení vodiček začala Tsegay na vysněnou metu ztrácet, ale v závěrečné fázi závodu neskutečně zabojovala, a nakonec se přeci jen stala novou světovou rekordmankou, když si doběhla pro svou první diamantovou trofej v čase 14:00.21, čímž vylepšila světový rekord bez jedné setiny o pět vteřin. Poměrně dlouho se jí dokázala držet Keňanka Beatrice Chebet a vytěžila z toho velký osobní rekord 14:05.91, který ji řadí na třetí místo v historických světových tabulkách.
Lidské hranice posouval i švédský tyčkař Armand Duplantis. Ten má na Oregon skvělé vzpomínky. Právě na tomto stadionu získal před rokem své premiérové zlato z MS v tehdejším světovém rekordu 621 centimetrů. Ten následně letos v hale vylepšil na 622 a v průběhu celé letní sezóny se pak pokoušel o jeho další posunutí. Pětkrát zůstala jeho snaha bez úspěchu, ale na pošesté se dočkal, a stalo se tak právě v americké atletické Mecce. Hned prvním pokusem totiž zdolal laťku ve výšce 623 centimetrů, díky čemuž získal už svou třetí diamantovou trofej v řadě.
Juška čtvrtý, Vuleta má pátou trofej
Také druhý den finálového klání Diamantové ligy v Eugene měla česká atletika svého zástupce a ani dálkař Radek Juška si nevedl vůbec špatně. Svěřenec Josefa Karase založil velmi solidním pokusem na 797 centimetrů. Ve čtvrté sérii pak zaznamenal první osmimetrový skok v soutěži, když dolétl na 807 centimetrů. To nejlepší si nechal do závěrečného pokusu, kdy se zlepšil na 810, čímž vyrovnal svůj letošní druhý nejlepší výkon a bral velmi pěkné čtvrté místo. „Mám trošku smíšené pocity. 810 centimetrů je na konci sezóny pěkný výkon, ale trochu mě mrzí, že jsme při tom pokusu vůbec netrefil prkno, protože to mohlo letět ještě dál. Sezóna byla dlouhá, ale snažil jsem se stále udržovat ve formě a myslím, že to tady v Eugene dopadlo docela dobře. Věřím, že mě tento závod posune zase o něco blíž směrem k olympiádě v Paříži,“ sdělil Radek své dojmy těsně po závodě.
O vítězi rozhodoval až druhý nejdelší pokus. Švýcar Simon Ehammer i Jamajčan Tajay Gayle skočili shodně 822. Ve prospěch Ehammera pak hovořil skok na 812, zatímco Gayle zapsal 807. Před Jušku se vešel ještě třetí Japonec Yuki Hashioka díky sezónnímu maximu 815 centimetrů. Podobná situace nastala také v soutěži dálkařek. I zde zapsaly Srbka Ivana Vuleta i Nigerijka Ese Brume 685 centimetrů. V tomto duelu měla hodnotnější druhý nejdelší pokus Vuleta, což pro ni znamenalo zisk už pátého diamantu.
Diamantové doubly v podání Ingebrigtsena a Jackson
Norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen si odveze z Eugene dvě diamantové trofeje. Na trojce to měl však ještě těžší než při sobotní míli, kde mu velmi zdatně sekundoval Američan Yared Nuguse. Tentokrát svedl v cílové rovince strhující souboj s Etiopanem Yomifem Kejelchou a o vítězi rozhodla jediná setina. Ta hrála ve prospěch Ingebrigtsena, jenž hlubokým předklonem a pádem do cíle rozhodl o svém triumfu, který navíc ozdobil novým evropským rekordem, historickým maximem Diamantové ligy a letošním nejlepším světovým výkonem 7:23.63. Všechny tři zápisy měl v držení on sám. Svůj čas z Paříže srazil o 37 setin. Kejelcha zaběhl časem 7:23.64 nový národní rekord a stal se třetím nejrychlejším mužem historie na této distanci. Do TOP 10 historie se dostali také Američan Grant Fisher s novým kontinentálním rekordem 7:25.47 a další Etiopan Telahun Haile Bekele (7:25.48). Těm patří osmá a devátá příčka v této statistice.
Jakob Ingebrigtsen nebyl jediným, komu se v Eugene podařilo ovládnout dvě disciplíny. Na tratích 100 a 200 metrů ho napodobila Jamajčanka Shericka Jackson. Ta v sobotu vyhrála stovku v čase 10.70 a ještě dominantnější byla při nedělní dvoustovce, kterou vyhrála v novém rekordu mítinku 21.57. Šest let starý zápis Američanky Tori Bowie srazila o rovné dvě desetiny. Ostatní soupeřky zůstaly hodně zpět. Druhá Marie-Josée Ta Lou z Pobřeží slonoviny se už nedostala pod 22 vteřin (22.10). Na mužské dvoustovce se po nevýrazné sezóně mohl radovat z vítězství Kanaďan Andre de Grasse, jenž kraloval této disciplíně v čase 19.75 před dvojicí Američanů Kennethem Bendarkem (19.95) a Errioynem Knightonem (19.97).
Pokořené milníky na obou půlkách
Závod žen na 800 metrů byl velkou odvetou za finále světového šampionátu. Tam zvítězila Keňanka Mary Moraa před Britkou Keely Hodgkinson a Američankou Athing Mu a v Eugene bylo pořadí poněkud odlišné. Určité satisfakce se dočkala Athing Mu, když před domácím publikem zazářila letošním nejlepším světovým výkonem 1:54.97. Vlastní národní rekord vylepšila o devět setin a stala se teprve osmou ženou historie, které se podařilo stlačit čas pod 1:55. K tomu příliš nechybělo ani druhé Hodgkinson, která posunula svůj nároďák na 1:55.19 a momentálně dělí v historických světových statistikách desátou příčku s legendární Mosambičankou Marii Mutolou. Jako třetí finišovala v novém jamajském národním rekordu 1:55.96 Natoya Goule-Toppin. Mary Moraa byla až čtvrtá za 1:57.42.
Mužská půlka nabídla další z letošních dramatických duelů mezi Kanaďanem Marcem Aropem a Keňanem Emmanuelem Wanyonyim. Tentokrát v něm byl úspěšnější Wanyonyi, jenž se na cílové šachovnici dostal před svého soka a zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu a také osobním rekordu 1:42.80. Pod 1:43 se dostal také Arop, který posunul hodnotu vlastního národního rekordu na 1:42.85. U obou borců se jednalo o premiérové prolomení této hranice. Zdatně jim však konkuroval i Alžířan Djamel Sedjati, když si doběhl pro špičkový osobák 1:43.06.
Světové výkony ve výšce a nad překážkami
Hodnota letošního nejlepšího světového výkonu se měnila také v soutěži výškařek a podělí se o něj hned dvě závodnice. Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh i Australanka Nicola Olyslagers skočily nejprve shodně napoprvé 201 centimetrů a následně se na stojany nastavilo 203, což by právě znamenalo centimetrové vylepšení světového maxima této sezóny. I v tomto případě byly úspěšné obě závodnice, ale přeci jen trošku větší důvod k radosti měla Mahuchikh, jelikož tuto výšku zdolala napodruhé, díky čemuž obhájila diamantový primát z minulého roku. Olyslagers byla úspěšná až napotřetí, ale rozhodně nesmutnila, jelikož se tímto skokem osamostatnila na čele historických tabulek Oceánie. Třetí byla teprve osmnáctiletá Srbka Angelina Topič za 195 centimetrů.
Na stodesítce překážek měl nejrychlejší úvod závodu dle očekávání světový šampion Grant Holloway. V průběhu trati ovšem trošku ztratil rytmus, čehož využil hlavně Jamajčan Hansle Parchment, jenž všechny své soupeře díky vynikajícímu závěru jednoznačně přejel a cílem proběhl vítězně v letošním nejlepším světovém výkonu 12.93, což pro něj zároveň znamená po devíti letech vylepšení osobního rekordu. Holloway byl druhý za 13.06 o setinu před svým krajanem Danielem Robertsem (13.07).
Bol neporažena, Crouser našel přemožitele
Ani v devátém letošním finálovém závodě na 400 metrů překážek neokusila suverénka této disciplíny Femke Bol z Nizozemska hořkost porážky. Navíc její vítězství bylo opět naprosto dominantní, když deklasovala zbytek startovního pole v čase 51.98, čímž vylepšila hodnotu dva roky starého rekordu mítinku Američanky Dalilah Muhammad o 79 setin. Bol už se potřetí v této sezóně dostala pod 52 vteřin. Až do osmé překážky se jí dokázala držet domácí Shamier Little. Nakonec však horko těžko uhájila druhé místo za 53.45 před dvojící Jamajčanek Rushell Clayton (53.56) a Javianne Russell (53.60).
Devět finálových závodů zůstal letos neporažen také americký koulař Ryan Crouser, ovšem v závěrečném klání sezóny našel přemožitele a byl stejný jako při loňském finále Diamantové ligy. Joe Kovacs si nechal svůj nejdelší sezónní pokus 22.93 až na samotný závěr sezóny a po roce opět zvedl nad hlavu cenu pro vítěze tohoto seriálu. Crouser se opět musel spokojit s druhým místem, když mu k triumfu nestačil ani výkon 22.91. Nejhodnotnější sezónní počin zaznamenal také třetí Novozélanďan Tom Walsh, jenž poslal své náčiní na 22.69.
Překvapení v diskařském kruhu
Diskařská klání byla letos ve znamení soubojů mezi Slovincem Kristjanem Čehem a Švédem Danielem Stahlem. Ve finále Diamantové ligy ovšem platilo pravidlo, když se dva perou, třetí se směje, jelikož oběma vypálil rybník Australan Matthew Denny. Ten skončil na mistrovství světa těsně pod stupni vítězů, ale v Eugene se dočkal velkého kariérního úspěchu, když si připsal cenný skalp dvou suverénů této disciplíny a bral diamantovou trofej díky novému národnímu rekordu 68.43. Vlastní maximum právě z MS v maďarské metropoli posunul o 20 centimetrů. Čeh byl druhý za 67.64 a Stahl se musel spokojit se třetí příčkou za 67.36.
Stejná disciplína žen byla v režii amerických závodnic. Svůj třetí Diamantový primát v řadě si vyházela Valarie Allman, která si vítězství zajistila hned v úvodní sérii, kdy poslala kilové náčiní do vzdálenosti 68.66, na což žádná z jejích soupeřek nedokázala zareagovat. Nejblíže k tomu měla její přemožitelka z MS v Budapešti Laulauga Tausaga, která brala pomyslnou stříbrnou pozici v druhém nejhodnotnějším výkonu své kariéry 68.36. Třetí skončila šestinásobná vítězka Diamantové ligy Chorvatka Sandra Perkovič (66.85).
Dominantní Paulino, třetí diamant pro Amusan
Hladkou čtvrtku opanovala světová šampionka Marileidy Paulino. Reprezentantka Dominikánské republiky obhájila prvenství ve finále Diamantové ligy v parádním čase 49.58. Žádná z jejích soupeřek už svůj čas pod 50 vteřin nestlačila. V cíli ji následovaly dvě Evropanky, a to Polka Natalia Kaczmarek (50.38) a Nizozemka Lieke Klaver (50.47).
Třetí diamantovou trofej si z Eugene odveze také Nigerijka Tobi Amusan. Ta v úplném závěru sezóny zaběhla svou nejrychlejší stovku překážek sezóny a na stadionu, kde před rokem triumfovala na MS ve světovém rekordu, opět zvítězila v čase 12.33 před Portoričankou Jasmine Camacho-Quinn (12.38) a Kendrou Harrison ze Spojených států (12.44).