Čtyři české postupy a jedenáctá Jíchová

čtvrtek 18. srpna 2022
Hned dvanáct českých atletů zasáhlo do čtvrtého dopoledního programu na ME v Mnichově. Všechny tři oštěpařky dokázaly projít do finále. Ze svého rozběhu na 200 metrů postoupil také Jan Jirka. Nikoleta Jíchová si díky novému osobáku odveze z Mnichova lichotivé jedenácté místo.

Česká atletika bude mít ve finále ženského oštěpu trojnásobné zastoupení. Z kvalifikace se totiž podařilo projít všem našim reprezentantkám. Barbora Špotáková se do Mnichova vrátila po dvaceti letech. Právě evropský šampionát v německé metropoli byl v roce 2002 její první velkou mezinárodní akci mezi dospělými. Kvalifikaci zahájila pokusem na 56.36, ovšem hned v druhé sérii se výrazně zlepšila na 60.75, čímž si s přehledem zajistila účast v boji o cenné kovy.

O něco složitější to měla Nikola Ogrodníková. První pokus přešlápla a následně přidala dva vyrovnané hody. Ten delší z nich měřil 57.82, a tak byla v o něco větších nervech než Špotáková. Do finále nakonec postoupila z osmého místa a bude tak mít možnost obhajovat stříbrnou medaili z předešlého šampionátu v Berlíně.

Nikol Tabačková si odbyla ve čtyřiadvaceti letech svou premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými. Někdejší juniorská mistryně Evropy nastoupila v první kvalifikační skupině, kde se každým pokusem zlepšovala. Zahájila hodem na 50.75, poté přišel posun na 55.84 a účast ve finálové dvanáctce si vybojovala díky výkonu 57.54, což stačilo na postup z jedenácté pozice. Nejdelší kvalifikační pokus 61.85 zaznamenala Litevka Liveta Jasiunaiteová.

Překážkářka Nikoleta Jíchová je rozhodně jednou z atletek, které budou z Mnichova odjíždět spokojeny. Včera skvěle zvládla z první dráhy rozběh, ve kterém zvítězila v čase pod 56 vteřin a parádní výkon předvedla také v semifinále, kde jí los přisoudil sedmou dráhu. V první polovině trati tak měla většinu svých soupeřek za sebou. Síly si ovšem rozvrhla skvěle a výsledkem byl nový osobní rekord 55.48, čímž si dosavadní maximum vylepšila o 25 setin. Na finále to sice nestačilo, ale jedenácté místo na mistrovství Evropy v kariérním výkonu je pro ni zatím životním úspěchem.

V semifinále mužské čtvrtky jsme měli dva zástupce. Vít Müller startoval v tom svém z první dráhy. Závod rozběhl skvěle, když ještě na deváté překážek byl na hraně postupu. V závěru mu maličko došlo a ve vyrovnaném doběhu se do cíle předklonil jako šestý v čase 49.78, a to stačí na sedmnácté místo v Evropě.

Martin Tuček měl složitou úlohu, jelikož přímo nad ním běžel světový rekordman Karsten Warholm. Nenechal se však strhnout zběsilým tempem norského favorita a zvolil si své vlastní. Nakonec to bylo o něco pomalejší než ve včerejším rozběhu a s časem 50.32 bude jedenadvacátý. Warholm byl dle očekávání nejrychlejší z celého startovního pole za 48.38.

Filip Šnejdr startoval v třetím běhu na 800 metrů. Do semifinále postupovali tři nejrychlejší a čtyři časy. Svěřenec Jakuba Holuši se ještě v náběhu do cílové rovinky držel v kontaktu s přímými postupovými pozicemi, ale soupeři byli v závěru přeci jen o něco rychlejší a Filip se předklonil do cíle jako šestý a čas 1:48.16 mu na semifinálovou účast nestačil. Celkové obsadí 25. místo.

Dorota Skřivanová vstupovala do druhého dne sedmiboje z průběžného třináctého místa. V dálkařském sektoru ovšem bohužel zapsala tři křížky (nejblíže zdařanému pokusu byl poslední skok, cca 5 cm přes prkno), což mělo za následek nulový bodový zisk z této disciplíny, a tím pádem i ztrátu nadějí směrem k solidnímu výsledku. Stejný osud postihl také Španělku Marii Vicenteovou.

Čtveřice sprinterských nadějí se představila v rozbězích na 200 metrů. Pouze český rekordman Jan Jirka však dokázal projít dál, když doběhl na třetí přímo postupové pozici v čase 20.84 a poprvé v kariéře poběží semifinále na velké mezinárodní akci. Pro naše další dva borce se jednalo o premiéru na mistrovství Evropy mezi dospělými. Jiří Polák zvládl zatáčku s rovinkou za 20.94. Juniorský vicemistr Evropy z loňského roku Eduard Kubelík pak zaběhl 21.25 a pro oba skončila cesta šampionátem už v rozběhu. Podobně na tom byla také Martina Hofmanová. Její čas 23.73 bohužel na postup také nestačil.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová