Čtyři české postupy na MS

pondělí 30. září 2019
Do večerního programu čtvrtého soutěžního dne nastoupily čtyři české atletky a jejich postupová bilance byla stoprocentní. Do finále oštěpařek postoupilo trio Irena Šedivá, Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková. Z rozběhu na 400 metrů se probila Lada Vondrová.

V kvalifikaci oštěpařek jsme měli hned trojí zastoupení. V první skupině nastoupila Nikola Ogrodníková. V úvodní sérii poslala svůj oštěp mimo výseč, v druhé pak dolétl pouze na 50.94. Závěrečným pokusem ale stříbrná medailistka z loňského ME zabojovala a zapsala 61.17, což na postup do finálové dvanáctky stačilo. Ogrodníkovou následně v sektoru vystřídaly Irena Šedivá Barbora Špotáková. Šedivá měla nejdelší druhý pokus, kdy se její oštěp zapíchl na 60.90. Špotáková pak hodila nejdále v třetí sérii, kde zaznamenala 62.15. Oběma jejich výkony stačily na postup do boje o cenné kovy a český oštěp tak bude mít ve světovém finále poprvé v historii tři reprezentantky. Pouze dvěma závodnicím se podařilo překonat přísný kvalifikační limit 63.50. Vůbec nejdelší hod 67.27 měla na svědomí vedoucí žena letošních statistik Hui Hui Lyu. Němka Christin Hussongová hodila 65.29.

Další česká postupová a možná i nečekaná radost přišla v rozbězích na 400 metrů žen. Hned v tom prvním zaklekla do bloků ve třetí dráze vícemistryně Evropy do 22 let Lada Vondrová, která si parádně rozvrhla síly a doběhla si pro třetí přímé postupové místo v čase 52.23. Při své premiéře na mistrovství světa si tak zaběhne semifinále. Nejrychlejší ženou rozběhů byla Američanka Wadeline Jonathasová za 50.57. Z hlavních favoritek nepostoupila dále pouze další zástupkyně Spojených států Shakima Wimbleyová, která byla diskvalifikována.

První rekord šampionátu se zrodil na trati 3000 metrů překážek žen. Velkolepé běžecké představení nabídla divákům světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová, která se hned po startu vydala do čela a svůj náskok postupně zvyšovala. Až do cíle se jí žádná se soupeřek nedokázala přiblížit a Chepkoechová si doběhla suverénním způsobem pro zlato. Svůj úspěch navíc ozdobila novým rekordem mistrovství, který má nyní hodnotu 8:57.84. Dva roky staré maximum Američanky Emmy Coburnové srazila o téměř pět vteřin. Obhájkyně titulu Coburnová rozšířila svou medailovou sbírku z MS o stříbro v novém osobáku 9:02.35. Pro bronz a nový německý národní rekord 9:03.30 si doběhla Gesa Felicitas Krauseová.

Ojedinělou úroveň mělo finále výškařek. Ani překonání rovných dvou metrů nestačilo Ukrajince Julii Levčenkové k umístění na pódiu. Tuto hodnotu totiž zdolala napotřetí, zatímco Američanka Vashti Cunninghamová to zvládla hned napoprvé, a to jí zajistilo bronz. O zlato si to pak rozdali ruská suverénka Maria Lasickeneová a další ukrajinská vyzývatelka Jaroslava Mahučichová, a ta favoritku potrápila víc, než by si Lasickeneová přála. Obě se totiž úspěšně přenesly přes 202 a následně i 204 centimetrů. Mahučiková tak překonala vlastní juniorský světový rekord. Jelikož skočila 204 napotřetí, pověsila si na krk stříbro. Lasickeneová byla úspěšná hned napoprvé a získala tak svůj třetí titul mistryně světa.

Finálovému závodu na 5000 metrů vládli Etiopané, kteří se v úvodu starali o tempo a nejvíc sil měli i v závěru, když obsadili tři ze čtyř prvních pozic konečného pořadí. Titul mistra světa obhájil v kvalitním čase 12:58.85 Muktar Edris, jenž ve strhujícím finiši odrazil atak svého krajana Selemona Baregy, který bral stříbro za 12:59.70. Etiopskou dominanci narušil pouze bronzový Kanaďan Mohammed Ahmed. Jeho bronzový čas měl hodnotu 13:01.11.

Ve finále ženské půlky se od začátku ujala tempa hlavní favoritka Ajee Wilsonová ze Spojených států amerických. Vedení držela až do cílové rovinky, ale tam jí vynaložené síly chyběly a musela ještě obávat o umístění na stupních vítězů. To se jí nakonec přeci jen podařilo a z Dauhá si odveze bronz za 1:58.84. Naopak velmi rychlých posledních sto metrů měla její reprezentační kolegyně Raevyn Rogersová a odměnou jí byl zisk stříbrné medaile za 1:58.18. Ani jedna z Američanek však nestačila na překvapivou vítězku Halimah Nakaayiovou z Ugandy, která zvítězila v novém národním rekordu své země 1:58.04.

Útok na světový rekord se očekával ve finále mužů na 400 metrů překážek. Nakonec se tak nestalo, ale přesto se jednalo o velmi zajímavý a dramatický závod. Titul mistra světa úspěšně obhájil Nor Karsten Warholm, který proběhl cílem jako první v čase 47.42. Své tabulkové postavení potvrdil také stříbrný Američan Rai Benjamin (47.66). Domácímu publiku v čele s katarskými šejky udělal bronzovou radost Abderrahman Samba (48.03).

Švédský diskař Daniel Stähl se konečně dočkal velkého zlata. Poté, co na mistrovství světa v Londýně i na mistrovství Evropy zůstal vždy stříbrný za Litevcem Andriusem Gudžiusem, tentokrát žádného přemožitele nenašel a stal se mistrem světa ve výkonu 67.59. Stříbro si vyházel Jamajčan Fedrick Dacres za 66.94. Po loňském zisku evropského bronzu získal letos i ten světový Rakušan Lukas Weisshaidinger (66.82).

Již v semifinále mužské dvoustovky neodolala dvacetivteřinová hranice. Jejími pokořiteli se stali Američan Noah Lyles (19.86) a Ekvádorec Alex Quiňónez (19.95). Ve finále nebudou chybět ani obhájce titulu Ramil Gulijev z Turecka nebo bronzový medailista ze stovky Andre de Grasse z Kanady.