Čtyři české triumfy v Kladně

úterý 13. června 2023
Na stadionu Sletiště se uskutečnil osmý ročník mezinárodního mítinku Kladno hází. Hned ve čtyřech disciplínách se radovali z vítězství čeští reprezentanti. Koulař Tomáš Staněk vyhrál kouli v novém rekordu mítinku. Lada Vondrová nenašla přemožitelku na čtvrtce ani dvoustovce. Filip Šnejdr byl nejrychlejším půlkařem.

Koulař Tomáš Staněk i v Kladně potvrdil, že se letos nachází ve skvělé formě. V průběhu soutěže zaznamenal tři pokusy, které letěly daleko za 21 metrů. Ten nejdelší byl z páté série a měřil 21.64, čímž svěřenec Petra Stehlíka posunul o 37 centimetrů dva roky starý rekord mítinku Portugalce Francisca Bela a nechal za sebou všechny soupeře včetně svého přemožitele z HME v Istanbulu Zana Weira z Itálie, který bral druhé místo za 21.55. Třetí byl vítěz nedávného Memoriálu Josefa Odložila Brit Lincoln Scott. Kouli žen vyhrála Portugalka Jessica Inchude. K prvenství jí stačil výkon 17.96.

Závod žen na 400 metrů se stal kořistí Lady Vondrové. Ta si s jedním okruhem poradila nejrychleji z celého startovního pole v čase 51.33. Druhou Britku Amu Pipi za sebou nechala o devět setin (51.42). Třetí Tereza Petržilková si z druhé dráhy doběhla pro nový osobní rekord 51.95 a vůbec poprvé v kariéře stlačila svůj čas pod 52 vteřin. Kariérní maximum si srazila o 25 setin. Jen 45 minut po svém vítězství na čtvrtce pak Lada Vondrová zaklekla do bloků na dvoustovce a ovládla i tuto disciplínu v letošním nejlepším českém výkonu 23.42. Sprint na 200 metrů mužů vyhrál slovenský rekordman Ján Volko za 20.60. Jan Jirka se předklonil do cíle jako čtvrtý za 20.82.

Na mužské čtvrtce svedli napínavý souboj o vítězství domácí Matěj Krsek s Jihoafričanem Gardeem Isaacsem. Vítězně z něj nakonec vyšel Isaacs, když triumfoval v čase 45.88. Spokojen však mohl být i Krsek. Také jemu se podařilo stlačit svůj čas pod 46 vteřin. Na výsledkové tabuli se u jeho jména ukázalo 45.98. Michal Desenský byl čtvrtý za 46.65. Jen nepatrně pomalejší čas zaznamenal pak vítěz druhého běhu Jan Tesař (46.68).

Závod mužů na 800 metrů měl velmi vyrovnaný doběh. Ve finiši měl nejvíce sil Filip Šnejdr, jenž proběhl cílem vítězně v letošním nejlepším českém výkonu 1:46.67. Z vlastního zápisu ukrojil pět setin. Dařilo se i dalším českým půlkařům. Pátý Jakub Dudycha se mohl radovat z osobního rekordu 1:46.94, který ho řadí na druhé místo národních historických tabulek mezi juniory za Jakuba Davidíka, jenž byl v Kladně sedmý za 1:46.97. Mezi ženami potvrdila roli favoritky Britka Isabelle Boffey, když zvítězila v čase 2:01.83. Pátá Kimberley Ficenec se vyhoupla s časem 2:03.70 do čela průběžných národních tabulek.

Stovka pod 10 vteřin letos bohužel v Kladně nepadla. Vítězný Jihoafričan Akani Simbine i tak předvedl parádní výkon, když vylepšil dva roky starý rekord mítinku Dána Kojo Musaha o jednu desetinu na 10.07. Druhý Rakušan Markus Fuchs a třetí Ján Volko prolétli rovinku shodně za 10.26. Český rekordman Jan Veleba byl šestý za 10.37. Další jihoafrický triumf přidala na stejné distanci Carina Horn, která byla nejrychlejší na ženské stovce v čase 11.33.

V diskařském kruhu kraloval Jihoafričan Victor Hogan, když poslal své náčiní do vzdálenosti 64.17. Druhý byl Němec Steven Richter za 63.32. Na stupně vítězů se vešel ještě náš Marek Bárta. Jeho nejdelší pokus ze čtvrté série měřil 62.86. Kladivářská klání byla v režii čínských reprezentantů. Mezi muži zvítězil v novém osobním rekordu 75.53 Qi Wang před zkušeným Egypťanem Mostafou Elgamelem (74.45). Patrik Hájek skončil čtvrtý za 72.82. Mezi ženami vyneslo nové kariérní maximum 73.31 prvenství Ji Li. Druhá byla vítězka tohoto mítinku z roku 2021 Venezuelanka Rosa Rodriguez (72.40).

Žádné z oštěpařek se bohužel nepodařilo přehodit 60 metrů. Nejblíže k tomu měla vítězná Estonka Gedly Tugi (59.79), která se mohla těšit z cenných skalpů kvalitních soupeřek v čele s vítězkou nedávného mítinku Diamantové ligy a bronzovou medailistkou z MS v Eugene Harukou Kitaguchi z Japonska (59.69). Nejlepšího českého umístění dosáhla šestá Irena Gillarová za 55.89. Nikola Ogrodníková byla sedmá s výkonem 54.54.

Mužská patnáctka měla dánského vítěze. Kristian Hansen navíc svůj primát ozdobil novým osobním rekordem 3:39.14. Hranici 3:40 zdolal ještě druhý Maročan Hafid Rizqy (3:39.37). Z českých běžců se nejlépe umístil sedmý Pavel Vinduška v čase 3:43.64.

Ve výškařském sektoru zvítězili Kubánec Luis Enrique Zayas (222) a Ukrajinka Yuliya Chumachenko (186).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková