Curych zažil britský večer
Do soutěže se vydal, že to "zkusí", neboť nebyl zdravotně zcela fit, ale nakonec dokázal vybojovat titul! Bělorus Kravčenko ovládl desetiboj díky součtu 8616 bodů. Drama při závěrečné patnáctistovce nakonec vyústilo ve stříbro pro Francouze Mayera za 8521, bronz bral Rus Škureňov o 23 b zpět. Němci, kteří dlouho udávali tón, zůstali bez medaile, seřazeni v kompletní trojici od pátého místa s nakonec nejlepším Abelem.
Českým vícebojařům nelze upřít vlastnost, kterou má jejich disciplína v názvu - boj. Adam Sebastian Helcelet ten svůj dotáhl nakonec k 7955 bodům a jedenáctému místu - po koulaři Marcellovi zatím druhému nej výsledku výpravy. "Jsem rád, že jsem závod vůbec dokončil, před třemi týdny mě zraněná klenba vyřadila na týden úplně z tréninku," těšilo svěřence Rudolfa Černého."Překážky (14.39) na mě letos nejsou špatné, v disku (39.75) si nejsem moc jistý ani když není mokrý kruh. Mrzí mě hlavně tyč (4.60), na kterou jsem se těšil nejvíc ze všeho, jenž pršelo tak, že jsem skoro nic neviděl... Z osobáku v oštěpu (65.32) mám samozřejmě radost, to byl nejsvětlejší moment závodu. Patnáctku (4:44.33) jsem už chtěl mít hlavně za sebou, hrozilo v těch posunech, že ji poběžíme až zítra," popsal svůj druhý poločas Adam.
Helceletův tréninkový kolega Marek Lukáš složil 7660 b a klasifikoval se jako šestnáctý. "Na překážkách jsem byl rád, že jsem neupadl, disk to je tak nějak pořád stejné, v tyči jsem měl v tom dešti problémy i se základem. V oštěpu jsem nesrovnal rychlost s technikou, patnáctistovku už jsem běžel bez motivace," zhodnotil svůj druhý den Marek. Jeho středeční výkony: 14.67-39.55-4.50-65.84-4:41.16.
Vícebojařka, která si "odskočila" ke sprintu, vydolovala zlato na stovce. Nizozemka Schippersová i přes slabší start dokázala soupeřky v závěru přejet a proběhnout cílem jako první za 11.12 (vítr -1.7). Stříbro vybojovala Francouzka Soumaréová o 4 setiny zpět, desetinu na vítězku už ztratila Britka Nelsonová. Byť to nakonec "necinklo", domácí Kambundjiovou odměnily zaplněné tribuny za čtvrté místo ovacemi ve stoje; obhajoba nevyšla Bulharce Lalovové, která dosprintovala až za Švýcarkou.
Mužským sprinterským králem Evropy se stal Brit Dasaolu, když v mírném protivětru dosprintoval pro zlato za 10.06. Obhájce titulu Francouz Lemaitre viditelně nebyl spokojen se stříbrem (10.13), bronz vybojoval na úkor zkušeného Chamberse, další krajan vítěze Aikines-Aryeetey, a to poté, co byl napomínán při úvodním startu (10.22).
Sprinter Jan Veleba skončil na stovce v semifinále, ale zklamaný, zvlášť po zjištění času 10.38 za větru -0.9 m/s, však nebyl. "Jsem nadmíru spokojený, narozdíl od včerejška jsem myslím dokázal "sprinterské Evropě" konkurovat," těšilo svěřence Dalibora Kupky, jenž ve svém běhu finišoval v kontaktu se soupeři na šesté příčce. "A času v takovém protivětru si cením snad víc než osobního rekordu. Povrch mi myslím nakonec docela sedí, jen poprvé, když jsem na to vstoupil, nečekal jsem, že by nová dráha mohla být tak tvrdá," povídal Jan, který se spíš obával chladu z pozdějšího startu. "Ale namazal jsem se dost hřejivkou," usmíval se Veleba, jenž dosáhl třináctého místa, spolu s koulařem Prášilem prozatím třetího nejlepšího výsledku výpravy.
Už v rozběhu i semifinále sprintovala stovku překážek nejrychleji a pod 12.7 vteřiny, nakonec Britce Porterové stačilo k titulu mistryně Evropy i 12.76. Druhou Francouzku Billaudovou, která i nadále vede evropské tabulky s časem o dvě desetiny rychlejším, porazila o 0.03; bronz brala k překvapení sebe samé se stejným odstupem Němka Rolederová.
Vyhrál, ale dres netrhal. Němec Harting sice příliš v diskařském sektoru nezářil, ale i 66.07 z třetí série mu stačilo k dalšímu zlatu z ME. Poté šampion na oslavu políbil kruh, naznačil trhání dresu, sundal jej a uložil se s ním "ke spánku" a nakonec křepčil do půl těla s německou vlajkou. Stříbro bral rovněž jako v Helsinkách veterán Kanter z Estonska (64.75). V polském duelu o třetí místo uspěl ten méně zkušený - Urbanek o čtvrt metru před Malachowským.
Že očekávanou desítku ovládne díky zrychlení v závěrečnému okruhu fenomenální Brit Farah, to se tak nějak čekalo, ale že se za ním vytáhne na střbro krajan Vernon, to už rozhodně méně; na bronz byl tak odsouzen o šest setin Turek Kaya. Medailisté se vešli do 0.61 s; a doplňme ještě čas vítěze: 28:08.72.
V dálkařském sektoru si pro zlato dolétla Francouzka Lesueurová, když ve čtvrté sérii výkonem 6.85 m o 4 cm předčila od úvodu vedoucí Srbku Španovičovou. O zbývající medaili se strhla v závěru napínavá bitva: Němka Malaiková hodila rukavici pátým skokem 6.65 dlouhým, stejnou vzdáleností dokázala v poslední sérii předvést i Ruska Klišinová a v konečném účtování pro ni hrál o 2 cm lepší druhý pokus (6.53 vs. 6.51).
Důsledky rozmarů počasí notně pocítil na své kůži semifinalista překážkové čtvrtky Michal Brož, jenž dosáhl svého druhého letošního času 50.39, který však na finále nestačil. "Už na rozcvičováku jsem si užil. Když mě masírovali, tak vítr odfoukl stan, takže si mě všichni fotili nahýho. Když jsme dorazili sem (k Letzigrundu) ještě nám řekli, že běžíme na čas. Pak že prý o 45 minut později. No a když už jsme skoro šli na stadion, tak nás zase na nějakou dobu vrátili. Už jsme se tomu s klukama smáli," popisoval tragikomické situace svěřenec Dalibora Kupky. Smích ale Michala přešel při závodě. "Když jsme konečně přišli na stadion, vypadalo to, že by foukalo na první dvoustovce do zad, což by mi vyhovovalo. Pak se to ale obrátilo," krčil rameny Brož, který původně věřil, že by za nestandardních podmínek mohl proniknout do finále. "Je to každopádně zkušenost. A čas je vlastně za těchto podmínek ještě slušný," dodal 17. překážkář Evropy.
Desetiboj po disciplíně
Kvůli "větrné" pauze v tyči, nastala kuriózní situace, kdy ji na jedné straně stadionu dokončovala pětice vícebojařů, zatímco na druhém konci doházela skupina již devátou disciplínu, oštěp. Mezi tyčkaři se nakonec prosadil Nizozemec Sintnicolaas, jenž zdolal své letošní maximum 540 a poskočil na druhou příčku za Bělorusa Kravčenka, jenž si také polepšil díky 510 cm.
K oštěpařům z první party patřili Helcelet a Lukáš, prvně jmenovaný zabojoval a vylepšil si osobní rekord takřka o půl metru na 65.32. Jeho parťák umí výrazně lépe než dnešních 65.84 (letos o tři metry dál, OR za 70). Osobním rekordem 68.11 rázně vykročil za zlatem Kravčenko, jenž si vytvořil 140 bodů na nejbližšího soupeře Škureňova. O jeho pozici se však schylovalo k velké bitvě, vždyť za ním byla čtveřice, z níž poslední ztrácel jen 54 b.
Patnáctistovku zvládl nejlépe Francouz Querin (4:14.73), nevynesla jej však výše než na 9. místo.