Další hvězdná jména pro Tretru

úterý 26. dubna 2022
Organizátoři Zlaté tretry odhalili jména dalších atletických hvězd, které se 31. května v Ostravě představí.

Na dvoustovce žen se bude otřásat druhý nejstarší rekord mítinku. Od roku 1981 ho má díky času 22.07 v držení legendární Jarmila Kratochvílová. Žhavou kandidátkou na jeho překonání by měla být stříbrná olympijská medailistka na této distanci Christine Mbomaová. Stále ještě osmnáctiletá sprinterka z Namibie byla kometou loňské sezóny. Ještě jako poměrně neznámá závodnice vyhrála na Memoriálu Josefa Odložila v Praze. Následně přímo šokovala svými výkony na olympiádě v Tokiu, kde vystoupala na stříbrný stupínek. Poté získala v Nairobi juniorský světový titul a veleúspěšnou sezónu korunovala vítězstvím ve finále Diamantové ligy v Curychu, kde svůj primát ozdobila dalším vylepšením juniorského světového rekordu na aktuálních 21.78. Letos už zvládla dvoustovku za 22.12. Blýskla se také větrnou stovkou za 10.90. „Na Zlatou tretru se moc těším a ráda bych předvedla rychlý čas. Minulý rok pro mě byl skvělý, jsem za to vděčná a chci na tom postavit letošní sezónu s cílem se neustále zlepšovat. Ostrava bude perfektním startem do souboje se světovou elitou a pomůže mi v přípravě na mistrovství světa. Ráda bych organizátorům poděkovala za pozvání,“ vzkazuje.

Na startu by neměla chybět ani její krajanka a vrstevnice Beatrice Masilingiová. Ta byla v olympijském finále šestá a na mistrovství světa juniorů dosprintovala hned za Mbomaovou na stříbrné pozici. Její osobák má hodnotu 22.18.

Mbomaová tak bude další olympijskou medailistou, která se v rámci 61. ročníku Zlaté tretry představí. Už před týdnem byl ohlášen start hvězdné Nizozemky Femke Bolové, která loni získala na olympijských hrách v historicky nejrychlejším závodě na 400 metrů překážek bronz v novém evropském rekordu 52.03. Ovládla také finále Diamantové ligy a na hladké čtvrtce je halovou mistryní Evropy a stříbrnou medailistkou z nedávného HMS v Bělehradě.

V Ostravě poběží závod na 300 metrů překážek a bude se pokoušet o překonání historického světového maxima Zuzany Hejnové, která v roce 2013 v Chebu zaběhla čas 38.16. Bolová se o to na Zlaté tretře už jednou pokoušela. Před dvěma lety zde zaběhla 38.55. Tehdy za ní skončila na druhém místě slovenská rekordmanka Emma Zapletalová za 38.97. Mistryně Evropy do 23 let z estonského Tallinnu vyzve Nizozemku i letos. Kvalitní sestavu doplňuje také britská šampionka Jessie Knightová, která pro změnu loni vyhrála na Zlaté tretře čtvrtku překážek.

Na Zlatou tretru se vrací také tyčka žen. Tato soutěž se samozřejmě nemůže obejít bez někdejší juniorské mistryně světa a úřadující evropské šampionky do 23 let Amálie Švábíkové. Do Ostravy se pravidelně a ráda vrací bronzová z nedávného HMS v Bělehradě, pátá z olympiády v Tokiu a druhá z HME v Toruni Tina Šutejová. S národním rekordem 480 centimetrů může pomýšlet i na osmnáct let staré historické maximum mítinku Američanky Stacy Dragilaové, jehož hodnota je stanovena na 483 centimetrech.

Jak už jsme vás informovali, vůbec první velkou hvězdou, která byla pro Zlatou tretru ohlášena, je pak olympijský šampion, halový mistr světa a držitel zlatých medailí z ME v hale i venku Gianmarco Tamberi. Italský showman je přesně tím borcem, který dokáže rozproudit ostravské tribuny. Proti němu nastoupí spoludržitel rekordu Oceánie 236 centimetrů Australan Brandon Starc nebo Brit s osobákem 233 centimetrů Tom Gale. Českou výškařskou školu budou zastupovat evropský šampion do 23 let z Tallinnu Jan Štefela a Marek Bahník, kteří se v průběhu letošní halové sezóny ukazovali v nadějné formě.