Další hvězdy pro Tretru: Jonesová a Wlodarczyková
49. ročník vrcholného mítinku u nás ozdobí Lolo Jonesová, která má na zdejší stadion jen vítězné vzpomínky. „Ostrava byl mým prvním mítinkem, který jsem v kariéře v roce 2006 vyhrála,“ vzkázala překážkářka, která tu stovku zvládla za 12.72. Prvenství si zopakovala také o dva roky později časem o 4 setiny rychlejším, už jako halová mistryně světa z Valencie. Ač měla o nějaké dva měsíce později nakročeno také k olympijskému zlatu, její naděje skončily zakopnutím ve finále a „jen“ sedmým místem. Přitom se do bojů o medaile prodrala dosud platným osobním rekordem 12.43.
Lolo Jonesová na TK před světovým finále v roce 2008 - foto: www.graf.cz
„Vloni jsem chtěla také přijet, ale pro zranění to nešlo,“ vysvětlila Jonesová. „Jsem ráda, že jsem pozvání dostala znova,“ dodala Američanka, od které si i pořadatelé slibují mnohé. Vzhledem k jejím možnostem především rekord mítinku 12.65 Polky Rabsztynové, který odolává již třicet let, pouze byl v roce 2003 vyrovnán Jamajčankou Fosterovou. Průměr deseti jejích nejlepších časů Jonesové činí 12.527, tedy o nějakých 13 setin lepší. Letos zatím zaběhla 12.71 a 12.68, před Ostravou zavítá do Dauhá (Diamantová liga) a Tegu (stejně jako tretra IAAF World Challenge). Síly s ní při svém prvním letošním startu poměří také česká rekordmanka Lucie Škrobáková.
Špičkovou závodnici Anitu Wlodarczykovou získali organizátoři také pro kladivářský prolog, který proběhne na vrhačské louce u vítkovického stadionu o den dříve, tedy ve středu 26. května. Aktuální mistryně světa, která k titulu z Berlína „přihodila“ i světový rekord 77.96, už je fit po zranění kotníku, které si přivodila právě bujarou oslavou rekordu. A sezonu nezačala polská vrhačka zle, zvítězila na prvním mítinku kladivářské challenge, která proběhla při mítinku IAAF v Dakaru. Výkon 75.13 je mj. nejlepším na africkém kontinentu vůbec. (Viz článek zde.)
V závodním programu Wlodarczykové před Tretrou zatím stojí německé Halle a s otazníkem Tegu. V Ostravě se jí před rokem dařilo, lépe než vítězný rekord mítinku 76.59 hodila v kariéře jen dvakrát. Teď se po vydařeném soustředění v JAR nechala slyšet, že chce být první kladivářkou, která přehodí 80metrovou hranici.
Dosud potvrzené hvězdy ZTO:
Asafa Powell – 100 m, Usain Bolt – 300 m, David Rudisha – 800 m, Bernard Lagat – 3000 m, Dayron Robles – 110 m př., Blanka Vlašičová – výška, Barbora Špotáková – oštěp, Martin Chodúr – zpěv
Kompletní program 16 disciplín:
26. 5. (2)
hod kladivem (muži a ženy – trofej Skolimowské)
27. 5. (14)
muži: 100 m, 300 m (Gyulaiův memoriál), 800 m, 3000 m (Zátopkův memoriál), 110 m př., 400 m př.
ženy: 100 m (Slaninův memoriál), 400 m, 800 m, 10 000 m, 100 m př., výška, tyč, oštěp
Situace se vstupenkami
„Z každého sektoru bude mít divák jiný výhled, ale coby organizátoři jsme se výběrem disciplín snažili divákům vyjít co nejvíc vstříc. Každý sektor nabízí nějaký bonbónek. Doufám, že si je fanoušci užijí,“ říká ředitel mítinku a trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. Vyprodaná už je hlavní tribuna, do konce dubna jsou k dispozici vstupenky za 80 korun do zatáček a protilehlé rovinky, před mítinkem cena vystoupá až na sto. Zatím prý diváci nemají příliš zájem o sektory B1 a B3, přitom zde bude vidět start stovky a tyč (B1) a oštěp – se Špotákovou – a tyč (B3).
Více na www.zlatatretra.cz
S využitím materiálů pořadatele M. Procházka