Další nabitý běžecký víkend

pondělí 26. října 2015
O uplynulém víkendu se opět konala řada běžeckých událostí. Zde vám přinášíme přehled toho nejzajímavějšího.

Frankfurt

Nejvýznamnější a také nejrychlejší maraton tohoto víkendu proběhl v neděli ve Frankfurtu. Vítězem mužské kategorie se stal etiopský vytrvalec Sisay Lemma, který vyhrál v čase 2:06:26. Pro druhé místo si doběhl též v kvalitním výkonu 2:06:34 Keňan Lani Rutto a nedaleko zůstal i třetí v pořadí Alfers Lagat (2:06:48). Nejrychlejší evropským vytrvalcem letošního roku se stal Němec Arne Gabius, který pokořil i národní rekord své země časem 2:08:33. Celkem sedmi běžcům se podařilo dostat pod 2:10.

Závodu žen dominovaly Etiopanky, které kompletně obsadily podium. V dramatickém finiši se stala překvapivou vítězkou Gulume Tollesová v čase 2:23:12, která si vylepšila osobní rekord o celých šest minut. Ve stejném čase doběhla i druhá Dinknesh Mekashová. Třetí příčku brala další z Etiopanek Koren Jelelaová (2:23:48). Nejlepší Evropankou byla Ruska Sardana Trofimovová na čtvrtém místě (2:23:48).

Portsmouth

Mistryně světa na 10 000 metrů Vivian Cheruiyotová z Keni vyhrála závod na deset mil Morrisons Great South Run. Pro keňskou běžkyni to byla premiéra na této trati, kterou zvládla vítězně za 51:17 a zaostala 17 sekund za traťovým rekordem. Druhá doběhla již čtyřicetiletá domácí Britka Jo Paveyová v čase 52:44. Závod mužů měl také velmi kvalitní obsazení. Nakonec ho ovládl někdejší bronzový medailista z MS Moses Kipsiro z Ugandy časem 46:00 a nechal za sebou Keňany Kipsanga (46:08) a Betta (46:11).

Lublaň

Dvacátý ročník Volkswagen lublaňského maratonu se stal kořistí Etiopana Leminishe Getachewa, který proběhl ulicemi slovinské metropole v čase 2:08:19, čímž vytvořil nový traťový rekord. Druhý byl jeho týmový kolega Mulugeta Wami (2:08:32) a pro třetí místo si doběhl Keňan Samuel Rutto (2:08:50). I závod žen měl svou vítězku z Etiopie. Zde vyhrála Meklaw Gizawová v čase 2:25:42 před keňskou dvojicí Rebecca Korirová (2:30:36) a Naomi Tueiová (2:33:58).

Rennes

Maraton ve francouzském Rennes byl v režii Keňanů, kteří kompletně obsadili stupně vítězů. Vyhrál Marius Kimutai v novém osobním rekordu 2:09:14 před krajany Kipkemeiem Mutaiem (2:09:33) a Peterem Kiplagatem (2:09:43). O nový traťový rekord se postarala Etiopanka Netsaret Achamová, která proťala cílovou pásku v čase 2:27:14 a nechala za sebou druhou v pořadí Keňanku Ednu Kimaiyovou (2:31:25) o více než čtyři minuty. Na stupních vítězů je ještě doplnila Pamela Rotichová (2:32:42).

Hefei

Vítězem Hefei International Maratonu v Číně se stal Keňan Marius Kipserem za 2:09:23. Druhý doběhl jeho krajan William Kiprono Yegon v čase 2:10:13 a třetí příčku obsadil Etiopan Ayenew Gebre (2:11:02). V závodě žen braly všechna medailová umístění zástupkyně Etiopie. Nejrychlejší byla Melesech Beyeneová za 2:33:21. Druhá skončila Insernu Mijanaová (2:34:53) a třetí Ayele Girmaová (2:36:44).