Další tři finálové postupy v Boras

čtvrtek 18. července 2019
Odpoledním programem pokračoval první soutěžní den mistrovství Evropy juniorů v Boras. V jeho průběhu si zajistili finálovou účast mílař Daniel Kotyza, oštěpařka Ivana Koktavá a výškařka Bára Sajdoková.

Sedmiboj pokračoval dalšími dvěma disciplínami. Anna Kerbachová si bohužel nespravila chuť ani v koulařském kruhu, kde brala body za 12.60, což je jistě pod jejími možnostmi. Dílčí primát si připsala Němka Johanna Sieberová (13.94). Na dvoustovce už se naší reprezentantce zadařilo lépe, když vyhrála svůj běh v čase 24.73. Nejrychlejší dvoustovkařkou mezi vícebojařkami byla Španělka Maria Vicenteová za 23.76. Právě díky závěrečné disciplíně prvního dne se dostala Vicenteová do čela průběžného pořadí s mezisoučtem 3565 bodů. Další medailové pozice drží Britka Holly Millsová (3563 b.) a Irka Kate O´Connorová (3543 b.) Kerbachová přenocuje na jedenáctém místě se ziskem 3245 bodů.

Jedním z prvních českých reprezentantů, kteří se představili v odpoledním programu, byl mílař Daniel Kotyza, který nastoupil do druhého z rozběhů na 1500 metrů. V úvodních metrech byl na čele celého balíku, ale následně se uvelebil v jeho středu a vyčkával. Tři sta metrů před cílem se naštěstí vyhnul nepříjemné kolizi a v závěrečném finiši pak bojoval až do posledních metrů o přímý postup. To se mu sice těsně nepodařilo, nicméně nemusel smutnit, jelikož čas 3:49.48 na finále stačil. Ve vyrovnaném startovním poli byl nejrychlejší Mehmet Celik z Turecka (3:49.01).

Česká vlaječka nebude chybět ani ve finále oštěpu juniorek. Stalo se tak díky Ivaně Koktavé, která svou formu směrem k vrcholné akci načasovala přímo skvěle. V úvodních dvou sériích zaznamenala dva vyrovnané hody 49.08 a 48.97, což by na postup jistě nestačilo, ale v závěrečném pokusu zabojovala a byl z toho nový osobní rekord 52.69 a pokoření kvalifikační mety pro finálový závod. Své dosavadní maximum z letošního roku si posunula téměř o metr a půl. Nejdelší kvalifikační pokus má na svědomí Němka Julia Ulbirchtová (55.55).

Stovka juniorů měla na programu semifinále. V tom třetím nastoupil také Tomáš Němejc, jenž dosprintoval do cíle na šestém místě v čase 10.68, což stačilo v celkovém zúčtování na osmnáctou pozici. Na postup do finále bylo třeba běžet 10.52. Stejně jako v rozbězích, byl nejrychlejší Brit Jeremiah Azu (10.37).

Výčet úspěšných kvalifikačních vystoupení uzavřeme ve výškařském sektoru, kde si zajistila účast v boji o medaile Bára Sajdoková, která soutěží procházela naprosto čistě až do hodnoty 178 centimetrů. Následovaly dva neúspěšné pokusy na 181 centimetrech, ale Bára ukázala srdce bojovnice a třetím pokusem se přenesla i přes tuto výšku a mohla se radovat z postupu do finále. Druhá česká zástupkyně Denisa Pešová zapsala 174 centimetrů a obsadí konečnou sedmnáctou příčku.

Tím, kdo z českého pohledu ukončil první soutěžní den, byl René Sasyn v závodě na 3000 metrů. Svěřenec trenéra Jiřího Sequenta dokončil závod na osmnáctém místě v čase 8:42.21. Od postupových pozic ho dělilo šest vteřin.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová