Další tři medaile na závěr MEJ

čtvrtek 10. srpna 2023
Posledním soutěžním dnem vyvrcholilo mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě. V jeho průběhu vybojovala česká výprava další tři cenné kovy. Půlkař Jakub Dudycha si doběhl pro zlato. Bronzové medaile přidaly obě štafety děvčat.

Finálový závod na 800 metrů byl pro nervy českého fanouška opravdovou zkouškou. Jakub Dudycha v něm předvedl parádní finiš na poslední dvoustovce a doběhl velmi přesvědčivým způsobem pro titul juniorského mistra Evropy v kvalitním čase 1:46.76 před Švýcarem Ramonem Wipflim (1:47.20) a Francouzem Thomasem Marquesem de Andradem (1:47.29). Vítěznou euforii po chvíli vystřídal smutek, jelikož byl Jakub diskvalifikován za lehké postrčení Maďara Jánose Kubásiho. Česká výprava proti tomuto rozhodnutí podala protest, a ten byl i díky pomoci ze strany maďarské výpravy uznán a Jakub se tak vrátil na zlatou pozici. Po roce se tak opět může v Jeruzalémě radovat ze zlatého úspěchu, když k dorosteneckému kontinentálnímu titulu přidal i ten juniorský.

Naprosto hladký postup do finále si zajistila štafeta děvčat na 4x100 metrů. Sestava Hana Blažková, Terezie Táborská, Nikola Musilová a Adéla Tkáčová dokončila svůj rozběh na třetím přímo postupovém místě v sezónním maximu 44.84. Rychlejší byly v tomto běhu pouze favorizované Britky (44.24) a Švýcarky (44.79). Stejné složení nastoupilo i do odpoledního finále, ve kterém naše sprinterky těžily zejména z kvalitních předávek a finišmanka Adéla Tkáčová proběhla cílem na bronzové pozici v čase 44.68. Napínavý duel o vítězství svedly zlaté Němky (43.82) a stříbrné Britky (43.86).

Štafeta juniorek na 4x400 metrů doznala oproti včerejšímu rozběhu dvou změn. Barboru Vaňkovou a Emu Feilhauerovou nahradily Terezie TáborskáLurdes Gloria Manuel. Od startu běžela opět Karolína Mitanová, která předávala Kateřině Matouškové na pomezí třetího a čtvrtého místa. Následoval úsek Terezie Táborské, která se dokázala dotáhnout na průběžně třetí Francii. Lurdes Gloria Manuel se následně pokoušela ze všech sil vybojovat pro české barvy další cenný kov a už to vypadalo bledě. Těsně před cílovou šachovnicí však spadla německá finišmanka a českému týmu tak spadl do klína bronz, který navíc naše sestava ozdobila novým českým juniorským rekordem 3:34.84. Vousatý rekordní zápis svých předchůdkyň z roku 1983 pokořila naše děvčata o 1.12 vteřiny. Nejlepší dvě štafety dělily v cíli pouze dvě setiny, které hrály ve prospěch Francie (3:33.31) před Nizozemskem (3:33.33).

Tomas Järvinen měl parádní vstup do finále výškařů, když hned napoprvé zdolal 200, 205 i 209 centimetrů. První zaváhání přišla na 212 a byla hned dvě. Tomas ovšem ve třetím pokusu parádně zabojoval a tuto výšku zdolal i s velmi pěknou rezervou. Na 215 centimetrech byl pak úspěšný napodruhé a vyrovnal si tak osobní rekord. I tento skok byl naprosto čistý a ukazoval potenciál, že by ani následných 218 nemuselo být nad jeho síly. Tato ambice už se bohužel nenaplnila, i když druhý pokus byl v Tomasově podání velmi nadějný. Järvinen tak skončí těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a od zisku bronzu ho dělil pouze lepší zápis. Slovák Robert Ruffíni totiž procházel soutěží naprosto čistě až do 215, a to mu zajistilo místo na pódiu. Evropský titul si vyskákal Švéd Melwin Lycke Holm. Syn legendárního výškaře Stefana Holma se napoprvé přenesl přes 218, a díky tomu bral zlato. Stříbrný Ital Edoardo Stronati zdolal tuto výšku napodruhé.

Adéla Holubová si v pouhých 15 letech zaběhla evropské juniorské finále a s výrazně staršími soupeřkami se prala statečně. Přesto bylo znát, že neměla svůj den. Jak sama po doběhu přiznala, projevila se u ní už únava z dlouhé sezóny, a tak její úsilí stačilo na sedmé místo v čase 2:08.53, což je vzhledem k jejímu věku skvělý úspěch a může z Jeruzaléma odlétat spokojena. Závodu dominovala Švýcarka Audrey Werro v čase 2:03.53 před Britkou Abigail Ives (2:05.89) a Turkyní Dilek Kocak (2:06.21).

Do bodového hodnocení národů přispěl také trojskokan Pavel Halátek. Svěřenec trenéra Luboše Kummera si umístění v elitní osmičce zajistil pokusem z druhé série, který měřil rovných 15 metrů. Hned v té další se pak dokázal zlepšit na 15.34, což znamenalo posun na konečné sedmé místo. Letošní nejlepší evropský výkon kategorie do 20 let 16.45 vynesl zlato Estonci Viktorovi Morozovovi. Na stupně vítězů ho doprovodí bulharské duo Bozhidar Saraboyukov (16.25) a Läzechar Välchev (16.16).

Tyčkařka Apolena Švábíková velmi příjemně překvapila už postupem do finále a konečně deváté místo rozhodně není pro závodnici, která je věkem ještě dorostenkou, rozhodně zklamání. Svou základní výšku 370 centimetrů skočila napoprvé a na 390 potřebovala dva pokusy. Pak už se na stojany nastavilo 405, což bylo jen tři centimetry pod jejím osobním rekordem. Zde už úspěšná nebyla. Zvítězila Švédka Sara Winberg, která se jako jediná úspěšně přenesla přes 425 centimetrů. Stříbro si vyskákala Litevka Rugile Miklyciute (415) a bronz brala Italka Great Nnachí (415).

Zatímco rozběhy na 3000 metrů překážek byly v horkém dopoledním počasí vedeny takticky, ve finále se běželo o poznání rychleji, a to bohužel nesedlo dvojici českých běžců. Marián Dražan se nakonec protrápil ke dvanáctému místu v čase 9:08.98 a Štěpán Kavan finišoval jako čtrnáctý za 9:18.54. V napínavém závěru měl nejvíce sil Španěl Sergio del Barrio, jenž vyhrál v čase 8:46.81. Další cenné kovy si na krk pověsí stříbrný Francouz Pierre Boudy (8:47.04) a bronzový Maďar Ferenc Kovács (8:47.50).

Druhým soutěžním dnem vyvrcholila soutěž desetibojařů. Z našeho tria nakonec dosáhl nejlepšího umístění dvanáctý Petr Svoboda, jenž si ziskem 7499 bodů vylepšil osobní rekord. Na třinácté pozici konečného pořadí figuruje Adam Havlíček, který poskládal 7438 bodů. Michal Jára skončil šestnáctý s 7319 bodů. Interní český souboj tak byl napínavý až do závěrečné patnáctistovky. Závodu dominoval v letošním nejlepším světovém výkonu této kategorie 8209 bodů Němec Amadeus Gräber. Přes osm tisíc se dostali také stříbrný Rakušan Matthias Lasch (8052) a bronzový Švýcar Adrian Huber (8009).

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová